בחירות במצרים: טענות על אי סדרים בקלפיות, תורים ארוכים של מצביעים

הבחירות הראשונות מאז נפילת שלטון מובארק יצאו היום לדרך, על רקע המהומות בשבוע האחרון והערכות על ניצחון האחים המוסלמים

אנשיל פפר
שליח "הארץ" בקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אנשיל פפר
שליח "הארץ" בקהיר

הבחירות ההיסטוריות במצרים, הראשונות מאז נפילת משטר מובארק, החלו הבוקר (שני), אולם זמן קצר לאחר פתיחת הקלפיות, עלו בקהיר טענות קשות על אי פתיחת הקלפיות בזמן. על פי דיווחים שונים, קרוב למחצית מהקלפיות טרם נפתחו, עדיין לא ברור מאיזה סיבה. זאת למרות שצוותים בראשות משקיף משרד הפנים היו אמורים לפקח מקרוב על ההליך הדמוקרטי.

בקלפיות שכן נפתחו השתרכו תורים ארוכים של מצרים רבים, שחלקם הגדול הצביע לראשונה בחייו. "אני מצביע בשם החופש, עד היום חיינו בעבדות. כעת אנו רוצים צדק וחירות" , אמרה לסוכנות הידיעות אי-פי אייריס נואר, בת 50 שהצביעה באחד הפרברים ליד קהיר. היא הוסיפה כי "אנו פוחדים מהאחים המוסלמים, אך חיינו 30 שנה תחת שלטון מובארק, נשרוד גם אותם".

ברובע היוקרתי זאמאלק בקהיר, חיכו 500 בני אדם מחוץ לעמדת ההצבעה בבית ספר מקורי. שהירה אחמד, בת 45 היתה שם עם בעלה ובתה . "מעולם לא הצבעתי מכיוון שמעולם לא הייתי בטוחה שמדובר במשהו אמיתי. הפעם, אני מקווה שזה אחרת, אבל אני לא בטוחה. הדבר החשוב ביותר הוא שנהיה מדינה ליברלית ואזרחית, ללא קיצונים", אמרה.

6 מתוך 6 |
בכניסה לקלפי בקהיר
1 מתוך 6 |
מצביעות עומדות בתור לקלפי
2 מתוך 6 |
מצביעים ממתינים להיכנס לקלפי

הבחירות היום נערכות בתשעה מחוזות, בהם קהיר, אלכסנדריה ופורט סעיד. אלפי מועמדים, נציגי עשרות מפלגות ועצמאיים יתחרו על 168 מושבים בפרלמנט. במקומות שונים ברחבי המדינה, פרצו אתמול עימותים אלימים בין קבוצות של תומכים במפלגות השונות, ובערב כבר התפרסו שוטרים וחיילים ב-9,841 עמדות הקלפי הפזורות ברחבי המדינה.

כחמישים מיליון בעלי זכות ההצבעה רשומים במצרים, וכשליש מהם אמורים ללכת לקלפיות ביומיים הקרובים. מדובר בסיבוב ראשון מתוך שלושה סיבובים בבחירות לפרלמנט ולבית העליון, שיימשכו עד סוף חודש פברואר 2012. טרם קבעו תאריך לבחירות לנשיאות, אבל המועצה הצבאית העליונה הבטיחה שהם יתקיימו עד סוף יוני 2012.

משרד הפנים המצרי הודיע בשבוע שעבר שכוחות המשטרה שבסמכותו לא יכולים להבטיח את ביטחון הבחירות, אבל המועצה הצבאית העליונה דחתה את דרישות המפלגות הליברליות לדחות את מועדן עד להודעה על העברת סמכויות השלטון לגוף אזרחי. כמו כן, המועצה הודיעה שחיילים יסייעו לשמירת הסדר. כדי לאפשר הצבעה בטוחה, הוחלט לקיים את הבחירות במשך יומיים.

עשו לנו לייק וקבלו את כל העדכונים והפרשנויות על הבחירות במצרים

ההשתתפות בבחירות היא חובה. משרד הפנים הודיע שמי שלא ישתתף בבחירות ייקנס בחמש מאות לירות. עבור מצרים רבים מדובר כמעט במשכורת חודשית, אבל מפגינים רבים אמרו אתמול שהם מתכוונים להחרים את הבחירות. "אלה לא בחירות, סתם בדיחה עצובה", אמרה נגווא איברהים, סטודנטית לכלכלה. "אני לא מאמינה שהם בכלל יצליחו לגבות את הקנס".

עם זאת, אזרחים רבים סיפרו בימים האחרונים שהם אינם יודעים כלל באילו קלפיות הם אמורים להצביע ולא הצליחו להיכנס לאתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית, שאמורה לספק מידע זה. בנקודות מרכזיות בערי מצרים, ועדת הבחירות הקימה אוהלים עם מחשבים ניידים שאליהם יוכלו לגשת אזרחים ולברר את מקום הצבעתם. ואולם, נשמעו עדיין תלונות על כך שלא היו די תחנות מידע כאלה.

אנשיל פפר (קהיר) וסוכנויות הידיעות

Read this article in English: Egyptians go to the polls for first round of post-Mubarak elections

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ