רה"מ: לא צופה אותה אינטימיות עם השלטון הבא

"אי אפשר להשתית את המרכיב הביטחוני רק על הסכם השלום", אמר נתניהו בוועדת חוץ וביטחון. בינתיים נמשכות הבחירות לפרלמנט במצרים תוך דיווחים על אי סדרים

אנשיל פפר, שליח "הארץ" לקהיר ויהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר, שליח "הארץ" לקהיר ויהונתן ליס

ראש הממשלה נתניהו התייחס היום (שני) לנעשה במצרים, בדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת. "אני לא צופה שבמשטר הבא במצרים תהיה לנו את אותה אינטימיות כפי שהכרנו, אי אפשר להשתית את המרכיב הביטחוני רק על הסכם שלום, משום שההסכם יכול להיפרם", אמר.

לדברי ראש הממשלה, "באופן כללי האיומים הביטחוניים על ישראל הולכים וגוברים. נכון להיכנס לשלב של יציבות והתעצמות, בדגש על הפן המודיעיני". עם זאת הוסיף, "אנחנו מקווים ופועלים לשמר ולייצב את הסכם השלום".

בתוך כך נמשכות היום הבחירות לפרלמנט המצרי בתשעה ממחוזות הבחירה, תוך דיווחים רבים על אי-סדרים וניסיונות להטות את התוצאות. כבר הבוקר נשמעו תלונות רבות על עיכובים ממושכים, לעתים עד ארבע שעות בפתיחת קלפיות.

ועדת הבחירות המרכזית של מצרים הסבירה שחלק מראשי ועדות הקלפי פשוט נתקעו בפקקי תנועה או שלא ידעו לאן להגיע. עיכובים נגרמו גם בגלל שגיליונות ההצבעה לא הובאו בזמן לחלק מהקלפיות.

נתניהו היום בוועדת חוץ וביטחון

בקלפיות רבות נראו פעילי מפלגות שונות עוברים על החוק כשהם מחלקים חומרי תעמולה בסמוך לכניסה, ולעתים אף מלווים בוחרים פנימה. בקהיר הישנה אף נעצר מועמד, בעל חברה להפצת גז בישול, לאחר שהתקבלו דיווחים על שהוא מחלק בלוני גז בחינם למצביעים.

הבחירות לפרלמנט דורשות מהמצביעים לסמן מפלגה ומועמדים על פני גיליונות ענקיים. מחוז קהיר, לדוגמא, כולל לא פחות מ-122 מועמדים. בחלק מהקלפיות התפרסו מתנדבים של ארגונים אזרחיים, וחילקו הסברים שיקלו על המצביעים את העבודה וימנעו את פסילת הצבעתם.

בחלק מהשכונות אחוזי ההצבעה היו גבוהים במיוחד. ברובע מעאדי, למשל, השתרכו תורים של אלפי אנשים מחוץ לבית הספר בו התנהלה ההצבעה. ״אני מחכה כאן כבר שעות״ אמר סלאח תאופיק, ״אבל אנחנו מחכים ליום הזה במצרים כבר שבעים שנה, אז מה הן כמה שעות. אני מקווה שהתקלות הן לא מכוונות אלא רק בגלל חוסר מקצועיות, ואם זה מכוון מלמעלה, גם על זה נצטרך להתגבר. מצרים רק בתחילת הדרך אל הדמוקרטיה. אני אופטימי ומאמין שזה ייקח עוד עשר שנים״.

בנוסף, דובר הבית הלבן ג'יי קרני רמז היום כי הממשל האמריקאי מוכן להשלים עם האפשרות שלאחים המוסלמים יהיה תפקיד בממשלה הבאה. "אני חושב שזה לא הוגן להניח שמפלגה בעלת צביון דתי לא יכולה להיצמד לעקרונות הדמוקרטים", אמר קרני. "מה שחשוב זה התהליך הדמוקרטי, לא מפלגות. אנו מצפים מכל מפלגה שתזכה לכבד את זכויות האדם, את התהליך הדמוקרטי, לדחות אלימות ולכלול את המיעוטים בתהליך".

השתתפה בהכנת הידיעה: נטשה מוזגוביה, כתבת "הארץ" בוושינגטון

Read this article English: Netanyahu: Israel won't have the same 'intimacy' it had with past Egypt regimes

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ