סוריה על הסנקציות נגדה: "הכרזת מלחמה כלכלית"

שר החוץ הסורי טען כי הליגה הערבית מתעלמת "מהטרוריסטים שרוצחים את תומכי המשטר", ושמדובר בעונש קולקטיבי על העם; 13 נהרגו במהומות היום

שלמה שמיר, כתב "הארץ" בניו יורק ודי-פי-אי
שלמה שמיר, כתב "הארץ" בניו יורק ודי-פי-אי

סוריה הגיבה היום (שני) לראשונה על הסנקציות שהוטלו עליה על ידי הליגה הערבית, ואמרה שהן מהוות "הכרזה על מלחמה כלכלית". במסיבת עיתונאים בדמשק אמר שר החוץ הסורי, וואליד אל מועלם, כי הסנקציות מהוות "עונש קולקטיבי על כל העם הסורי".

במסגרת הסנקציות יוקפאו נכסי המשטר הסורי, לא יתקיימו עסקאות עם הבנק המרכזי במדינה ויוקפאו נכסי בכירים במשטר. כמו כן תאסר הטיסה על הבכירים במדינות ערב החברות בליגה הערבית.

"הליגה סוגרת את כל החלונות למו"מ עם סוריה", אמר מועלם במסיבת העיתונאים. הוא טען כי חברות הליגה מעלימות עין מ"הקבוצות הטרוריסטיות שרוצחות את תומכי המשטר". בנוסף, הוא הקרין סרטון בו נראים, לדבריו, תומכי אסד נזרקים לנהר או נתלים על ידי כוחות המורדים. "חברי הליגה צריכים להסתכל על התמונות הללו", אמר מועלם.

בתוך כך, האלימות בסוריה נמשכה גם היום. פעילי זכויות אדם דיווחו כי 13 בני אדם נהרגו מירי של כוחות הביטחון בעיר חומס, בזמן שאלפי מפגינים יצאו לרחובות וצעקו "אל מועלם הוא שקרן, בדיוק כמו הבוס שלו". במקביל, עשרות אלפים יצאו לרחובות דמשק והביעו תמיכה בשלטון ובאסד.

מוקדם יותר היום קבעה ועדת חקירה של האו"ם שמשטרו של נשיא סוריה בשאר אסד ביצע פשעים נגד האנושות, לרבות רצח, עינויים ואונס. הוועדה, שראיינה 223 קורבנות ועדי ראייה לרבות חיילים שערקו, קראה לסוריה לחדול "מהפרות זכויות האדם הבוטות", לשחרר אסירים שנכלאו במבצעי מעצר המוניים ולאפשר לעובדי סיוע ולתקשורת תנועה חופשית במדינה.

מקורות דיפלומטים אמרו כי בעקבות קביעת הוועדה, לרוסיה ולסין יהיה קשה יותר לבלום דיון על סנקציות נגד סוריה במועצת הביטחון של האו"ם.

תגיות:

תגובות