ארגון הצלה חרדי מברוקלין מסרב לצרף נשים לשורותיו

חודש אחרי סערת ההפרדה המגדרית באוטובוס בשכונה, עורכת דין חרדית ביקשה לשלב מתנדבות בארגון "הצלה" ונענתה בשלילה: "הרבנים שלנו קבעו שיתנדבו רק גברים"

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
שלמה שמיר
ניו יורק

דרישתה של עורכת דין חרדית לצרף נשים מתנדבות ל"הצלה", ארגון הסיוע הרפואי הפועל בשכונות ברוקלין, מעוררת סערה בקרב הקהילה החרדית באזור. מדובר בניסיון נוסף להשיג שוויון מגדרי בקרב האוכלוסייה החרדית בברוקלין, המתרחש כחודש לאחר ש הנוסע בשכונות האזור.

במסגרת "הצלה" פועלים 1,200 מתנדבים, שמרביתם אברכים חרדים וחסידים. הארגון פועל גם מעבר לגבולות ברוקלין וזוכה להערכה בקרב האוכלוסייה החרדית. רייצ'ל פרייר, עורכת דין חרדית המתגוררת ברובע בורו פארק בברוקלין, העלתה את דרישתה לשלב נשים בארגון בתוכנית הרדיו של דב הייקינד, עסקן קהילתי מוערך בברוקלין, המייצג את הרובע בבית הנבחרים של מדינת ניו יורק. פרייר עומדת בראש ארגון המסייע לנערים חרדים בעלי קשיי למידה, ולאחרונה הקימה את ארגון "עזרת נשים", שאת חברותיו היא מבקשת לצרף למערך המתנדבים של "הצלה".

פרייר לא הגיבה לפניית "הארץ", אולם הייקינד מסר כי לטענתה, מתנדבות יטפלו באופן יעיל יותר בנשים חרדיות חולות, הזקוקות בדחיפות לסיוע רפואי. לדבריו, מוטב שנשים יטפלו בנשים מטעמי צניעות, אולם מדובר בסוגיה שרק הרבנים מוסמכים לפסוק בעניינה.

אמבולנס של ארגון "הצלה". מרבית המתנדבים הם אברכים חרדים וחסידים

מנהל "הצלה", הרב דיוויד כהן, הבהיר בתגובה כי ארגונו לא ישנה את המדיניות שהונהגה בו ב-40 שנות קיומו, ולפיה רק גברים מורשים להתנדב בו. "הרבנים שלנו קבעו זה מכבר שהמתנדבים ב'הצלה' הם רק גברים", הדגיש. הרב כהן סירב להגיב לדרישתה של פרייר לצרף נשים לצוותי המתנדבים של הארגון. "אני בכלל לא מוכן לדבר על זה", אמר בכעס, "היא (פרייר - ש.ש) מעולם לא פנתה אלינו ישירות ולא דיברה עמנו בעניין צירוף נשים. אם היא אומרת שפנתה אלינו היא אינה דוברת אמת".

ארגון "הצלה" הפך לחלק בלתי נפרד מחיי הקהילה החרדית בשכונות ברוקלין. בכל בית כנסת מורים במקום בולט מספרי הטלפון של תחנות "הצלה" הסמוכות, ובמקרים רבים הוזעקו אמבולנסים של הארגון להגיש עזרה רפואית למתפללים. בתוך כך, עסקנים שהביעו תמיכתם במאבקה של פרייר, אמרו כי בעיירה החסידית סקוויר שבצפון מדינת ניו יורק כבר פועלות נשים כמתנדבות בסיוע רפואי. "סקוויר היא עיירה קטנה", הגיב הרב כהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ