בחירות חופשיות במצרים: המונים נהרו לקלפי

תקלות מקומיות לא עצרו את מיליוני המצביעים, שהשתתפו בסבב הראשון של הבחירות * תורים ארוכים השתרכו מחוץ לקלפיות וההצבעה תימשך עד שעות הערב היום * "לקח לנו 70 שנה להגיע לרגע הזה", אמר אחד המצביעים

אנשיל פפר
שליח "הארץ" למצרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" למצרים

קהיר. מיליוני אזרחים מצרים נהרו אתמול לקלפיות, במה שרבים מהם הגדירו "ההזדמנות הראשונה לקבוע בעצמנו את עתידנו". היום החגיגי שבו החלו הבחירות החופשיות היה רצוף תקלות, טענות לאי סדרים וזמן ההצבעה אף הוארך בשעתיים. הבחירות יימשכו היום עד שעות הערב.

הסיבוב הראשון בבחירות לפרלמנט אמור היה להיפתח בשעה שמונה בבוקר בדיוק. אולם הדיווחים שהגיעו ממאות קלפיות, הצביעו דווקא על עיכובים ממושכים, שבכמה מקרים אף הגיעו לכדי ארבע וחמש שעות. ועדת הבחירות העליונה הסבירה כי חלק מהשופטים - שהיו אמורים לשמש יושבי ראש ועדות בחירות - נתקעו בפקקי תנועה, וכי בחלק מהמקרים כלל לא ידעו לאן הם צריכים לבוא. בחלק מהקלפיות גם לא הובאו טופסי הצבעה בזמן.

באחת עשרה בבוקר, שלוש שעות לאחר פתיחתן הרשמי של הקלפיות, כבר השתרכו תורים ארוכים, של אלפי מצביעים, בכניסה לבית ספר ברובע אל-מעאדי האמיד שבקהיר. ברחוב אמנם נצפו שוטרים שבאו לשמור על הסדר, אולם בשתי הכניסות לקלפיות דאגו להציב חיילים שצויידו ברובי קלצ'ניקוב מכודנים, אפודי קרב וקסדות. סלאח תאופיק, סוחר סוכר, עמד בסבלנות וניהל את עסקיו בטלפון הנייד. "לקח לנו שבעים שנים להגיע לרגע הזה", אמר. "זה צעד ראשון בדרך לדמוקרטיה ואנשים רק מתחילים ללמוד איך זה עובד".

מצביעות עומדות בתור לקלפיצילום: אי–פי

נוהא ומאדי, סטודנטית בת 20, אמרה שבשנה שעברה לא הצביעה בבחירות לפרלמנט. "היה ברור אז מה תהיה התוצאה, לא משנה מה נעשה בקלפי. הפעם אני מאמינה שאני באמת משפיעה על העתיד שלי", אמרה.

לא בכל חלקי העיר נהרו המונים לקלפיות. בשכונת עוני בקהיר העתיקה, נכנסו רק אזרחים ספורים לקלפי. תושבי האזור עדיין מאמינים שעם תום ההצבעה יכניסו שוטרים את הפתקים של המשטר, ואין כל חשיבות להצבעה. "אין כאן כמעט מודעות למה שקורה בכיכר תחריר", אומר מגיד חראני, נהג העובד בשכונה. "האזרחים שחיים כאן כל כך עניים שהם עסוקים כמעט אך ורק בהישרדות. פוליטיקה לא מעסיקה אותם".

למרות החוקים האוסרים תעמולת בחירות בסמיכות לקלפיות, מסביב לבניין עמדו פעילים שחילקו פתקים לאלו שבכל זאת נכנסו להצביע. הנציגות המשמעותית היתה של פעילי מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים - שהקימו במקום דוכן עם מחשב נייד, שסייע לאזרחים תומכי התנועה לברר היכן עליהם להצביע. בעוד שברובע אל-מעאדי התייחסו החיילים והשוטרים באדיבות למצביעים, בשכונת העוני החזיקו החיילים אלות מחושמלות ודחפו את המצביעים.

שכונה אחרת שבה באו אלפים רבים להצביע היתה מעוז האחים המוסלמים, אל-אזהאר. בכביש הראשי, ולאורך מאות מטרים, עמדו בסבלנות אלפי מצביעים. "יש כאן אווירה של חופש באוויר", אמר חוסיין דאוד, מהנדס בן 28, שהעיד כי גם הוא מתכוון להצביע למפלגת החירות והצדק. לדבריו, ובניגוד למפגינים בכיכר תחריר, הוא מאמין שכרגע המועצה הצבאית משמרת את היציבות במדינה בתקופה סוערת, ומאפשרת לקיים בחירות ראויות. לא רחוק ממנו, הזדרזו פעילים של האחים המוסלמים לסלק מהאזור עיתונאים זרים, בטענה שהם נשלחו על ידי אמריקה כדי להגיד למצרים לא להצביע לאיסלמיסטים.

למרות ניסיונותיהם של חלק מהמפגינים למען דמוקרטיה לארגן חרם על הבחירות עד שהמועצה הצבאית העליונה תתחייב על העברה מהירה של סמכויות השלטון לממשלה אזרחית - ביום הבחירות נותרו רק אלפים בודדים בכיכר תחריר. "כל עוד הצבא שולט, כל מי שייבחרו בבחירות יהיו לא יותר מבובות", אמר אחמד עלי, איש מכירות בן 29.

לוועדת הבחירות העליונה ולארגוני זכויות האדם שעקבו אחר טוהר הבחירות הוגשו מאות תלונות על אי סדרים וניסיונות להטיית התוצאות. נוסף לעיכובים בפתיחת הקלפיות, התקבלו דיווחים רבים על מתמודדים, ופעילים מטעמם, שנכנסו לקלפיות וניסו ללחוץ על בוחרים. בקלפיות מסוימות נמצאו טפסים בהם סומנו מראש שמותיהם של מועמדים. כמו כן התקבלו דיווחים רבים על שוחד בחירות, בכסף או מזון. עוד פורסם כי מועמד עצמאי לפרלמנט, סוחר של גז בישול, חילק בקהיר העתיקה בלוני גז למצביעים עניים שהבטיחו להצביע עבורו.

מצביעים רבים התלוננו על כך שקיבלו טופסי הצבעה לא חתומים שעלולים להיפסל. הטפסים המורכבים - הדורשים מהמצביעים לציין אחת מ-16 מפלגות ולבחור מבין עד 140 מועמדים בחלק ממחוזות הבחירה - גרמו לבלבול רב. על יד חלק מהקלפיות, התפרסו מתנדבים שחילקו הוראות לאזרחים כיצד למנוע את פסילת הצבעתם. ככל שהתרבו התלונות על עיכובים בהצבעה - בחלק מהמקומות אזרחים שאיבדו את סבלנותם ניסו להתעמת עם החיילים ולפרוץ לקלפיות - הוחלט להאריך את עבודת הקלפיות בשעתיים עד תשע בערב.

כדי להתמודד עם האחוז הגבוה של האזרחים שאינם יודעים קרוא וכתוב - כ-30% לפי הערכת אונסקו - בחרה ועדת הבחירות המרכזית ב-250 ציורים כדי שייצגו את המועמדים והמפלגות השונות. רשמית, הסמלים הוצמדו למועמדים על ידי ועדת הבחירות באופן אקראי. עם זאת נשמעו תלונות על כך שחלק מהמתמודדים נהנים מסמל המשדר עצמה כמו תותח, או ידע כמו ספר. מצד שני היו מועמדים שחשו שנפגעו מהסמל שהוענק להם. אחת מהם, שחקנית העבר הינד עקף, שקיבלה טיל, שבסלנג מצרי גם מהווה כינוי משפיל לאשה סקסית.

אתמול היו רק היום הראשון של השלב הראשון של הבחירות לפרלמנט בשליש מהמחוזות במדינה. בעוד שבוע יתקיים סבב שני בין המועמדים העצמאיים שהגיעו למקומות הראשונים ובחודש וחצי הקרובים יתקיימו שני שלבי בחירות נוספים במחוזות האחרים. התוצאות הסופיות וחלוקת הכוחות בפרלמנט ייוודעו רק לקראת סוף ינואר. לאחר מכן, תמשיך מצרים לבחירות לבית העליון, הסנאט. לבחירות החשובות ביותר, לנשיא מצרים, טרם נקבע תאריך.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, רמז אתמול כי הממשל האמריקאי מוכן להשלים עם האפשרות שלאחים המוסלמים יהיה תפקיד בממשלה הבאה. "אני חושב שזה לא הוגן להניח שמפלגה בעלת צביון דתי לא יכולה להיצמד לעקרונות הדמוקרטיים", אמר. סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר אמר כי העמדה האמריקאית לגבי האחים המוסלמים ברורה: "אם הם מחויבים לתהליך הדמוקרטי, אנו מברכים על השתתפותם בתהליך הפוליטי. אנו קוראים לכל ממשלה מצרית לעמוד בהסכמים והתחייבויות הקודמים".

אנשיל פפר, מצרים ונטשה מוזגוביה, ארה"ב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ