הנשים פקדו את הקלפיות בהמוניהן

בשכונות החילוניות בקהיר הצביעו יותר נשים מגברים, והתור באחת מקלפיות הנשים היה ארוך פי שלושה. "העיקר שכמה שיותר מהן יצביעו, לא קל לנו כאן"

אנשיל פפר
שליח "הארץ" למצרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" למצרים

רבים מאזרחי מצרים העידו אתמול כי זו הפעם הראשונה שבה הם מצביעים, אולם הדבר נכון שבעתיים בעבור הנשים במדינה. בקלפיות רבות, במיוחד בשכונות החילוניות יותר בקהיר, נראו יותר נשים מגברים. בקלפי בשכונת אל-מעאדי שבקהיר היה תור הנשים ארוך פי שלושה מזה של הגברים. "העיקר שכמה שיותר נשים יצביעו. לא קל לנו כאן", אמרה אחת המצביעות.

"עבדתי בעבר ביחסי ציבור בחברת טלפונים ניידים", אמרה חאנין רזאלי, "אבל לנשים כאן קשה מאוד בשוק העבודה והיום אני עקרת בית. אני רוצה להאמין שההתקדמות אל עבר דמוקרטיה תשנה גם את היחס לנשים, אני רוצה לחזור יום לעבודה ושבעתיד הדברים יהיו שונים עבור בתי. בכל מקרה, זאת הסיבה המרכזית שיצאתי היום להצביע לראשונה בחיי".

נשים רבות בכל הגילים הצביעו בהתלהבות ובתקווה, אבל היו גם כאלה שהחרימו את הבחירות. "זה לא ישנה שום דבר, אלה בחירות בשליטת הצבא, חבורה של גנרלים גברים", אמרה אמינה ראוף, סטונדטית שבחרה להעביר את יום הבחירות בכיכר תחריר. "הצבא והאחים המוסלמים כבר סגרו עסקה והנשים כמו תמיד לא ירוויחו דבר".

אבל גם בקרב התנועה האיסלמיסטית המרכזית, היו נשים שטענו להעצמה בבחירות. "יש כמעט 90 מועמדות במפלגת החירות והצדק", אמרה נוהא סלאמה, מאמנת אישית ופעילה קהילתית בשכונת אל-אזהאר. "הציעו גם לי להתמודד אבל החלטתי שאני מעדיפה להמשיך בעבודה בקהילה, יש בזה יותר השפעה. אבל ברור לי שבתנועה שלנו, מבינים יותר כמה נשים משפיעות ותורמות והבחירות האלה זו הזדמנות אדירה גם עבורנו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ