מתחילים מחדש

צבי בראל
צבי בראל

החידוש העיקרי, החשוב והדמוקרטי ביותר שמאפיין את הבחירות לפרלמנט במצרים הוא חוסר הידיעה מי ינצח בהן. אפשר להעריך אמנם שהאחים המוסלמים ייזכו בנתח גדול מקולות הבוחרים, אבל לעומת הבחירות שהתקיימו בשישים השנים שחלפו, נעלם המונח "מפלגת השלטון" אשר היתה תמיד המנצחת הבטוחה שתכונן את הממשלה הבאה. במידה רבה, מצרים דומה היום למדינה שרק אתמול הוקמה, והיא מתחילה לשרטט את מפת הכוחות הפוליטיים שלה על נייר חלק. מפת הכוחות הזאת היא זאת שתקבע גם את אופייה של המדינה, את סמכויות הפרלמנט ואת כוחו של הנשיא הבא.

תחושת ההתחדשות הזאת באה אתמול לידי ביטוי בשיעור ההשתתפות העצום של המצביעים, הרבה מעבר למצופה, לעומת ההשתתפות הכמעט אפסית במערכות הבחירות האחרונות. השתתפות גדולה כזאת היא תעודת לגיטימיות חשובה ביותר לבחירות ולממשל המצרי שיקום בעקבותיהן. התקווה החדשה מתבררת גם ממספרם הגדול של המועמדים וממיעוט הפרות הסדר ביום ההצבעה הראשון, ולא פחות חשוב, ממספר המפלגות החדשות שהוקמו בשנה האחרונה. מתוך עשר המפלגות הבולטות שמתמודדות בבחירות, שש הוקמו השנה בעקבות המהפכה, בהן מפלגת "החירות והצדק" של האחים המוסלמים, שלראשונה זכתה במעמד רשמי של מפלגה.

בשלב זה מתחלקים התנועות והמפלגות בין ארבעה גושים עיקריים: ה"ברית הדמוקרטית למען מצרים", שכוללת תנועות מגוונות, כמו מפלגת החירות והצדק, מפלגות אל-כראמה, והמפלגה הנאצרית - שמחזיקות באידיאולוגיה נאצריסטית - ומפלגת העשייה הסוציאליסטית השמאלית; הגוש האיסלאמי, הכולל את התנועות הסלפיות שדוגלות בהקמת מדינת הלכה שנשענת על יסודות האיסלאם; ואת "ברית המהפכה המתמשכת", שכולל את רוב תנועות המחאה שהתפתחו לפני המהפכה ובמהלכה, בעיקר תנועות של צעירים שעשויים להצטרף לאחד משלושת הגושים האחרים.

הגוש הרביעי מורכב ממפלגות חילוניות וליברליות, בהן מפלגת "המצרים החופשיים", שבראשה עומד נגיב סאוויריס המיליארדר הקופטי, מפלגת אל-תגמוע השמאלית והמפלגה המצרית הדמוקרטית. בנוסף לגושים אלו, החליטו מספר מפלגות להתמודד באופן עצמאי. ספק אם גושים אלה יישארו בהרכבם הנוכחי במשך תהליך הבחירות שיימשך עד ה-4 בינואר. אחריהן יחלו הבחירות לבית העליון, שיימשכו עד חודש מארס. אפשר שכבר היום, כשיוודעו התוצאות החלקיות מימי הבחירות הראשונים, יתחיל שידוד מערכות פוליטי חדש. שני אתגרים כבדי משקל עומדים לפתחם של הנבחרים: כיצד להרכיב ממשלה ומי יעמוד בראשה, ומה תהיה דמותה של החוקה המצרית החדשה. כאן צפוי מאבק פוליטי נפיץ, הן בשאלת הגדרת סמכויותיו של הנשיא החדש, והן בשאלת מעמדה של הדת במדינה. שאלות אלה יעסיקו את מצרים בחודשים שבין סיום הבחירות לפרלמנט, לבין בחירת הנשיא, כאשר עברה הקרוב של מצרים תשמש אמת מידה לשינוי הדרוש.

תגיות:

תגובות