יום שני לבחירות במצרים: גם היום המונים הגיעו לקלפיות

בניגוד לאתמול, לא נרשמו אירועים חריגים. פעיל בקהיר: "אלה שלא הגיעו חושבים שהצבא ממילא יקבע את התוצאות"

שליח "הארץ" למצרים, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליח "הארץ" למצרים, אי-פי

היום השני בשלב הראשון לבחירות הפרלמנטריות במצרים נפתח היום (שלישי) עם הרבה פחות תקלות מהיום הראשון. פעילי המפלגות השונות העידו שלא נעשו ניסיונות בלילה לפרוץ או לחבל בקלפיות, שנשמרו תחת משמר צבאי ונסגרו בחותמות שעווה. הבחירות יימשכו עד שעות הערב.

כמו אתמול, גם היום השתרכו תורים ארוכים מחוץ לקלפיות בקהיר ובשאר המדינה, בעוד מיליוני אזרחים מגיעים לממש לראשונה את זכות ההצבעה. ראש ועדת הבחירות אמר היום כי שיעור ההשתתפות בבחירות הוא "מסיבי ולא צפוי".

בבוקר נדמה היה כי פחות אנשים הולכים להגיע לקלפיות אתמול. נדין חאלד, המתנדב עבור אחד המועמדים ליד קלפי ברובע זמאלק, אמר להארץ כי "כ-50% מהמצביעים הראשונים כבר הגיעו אתמול. נראה שאלה שלא הגיעו עדיין חושבים שהצבא יקבע את התוצאות בכל מקרה, או שהם פשוט מעדיפים ליהנות מיום חופש". אולם כעבור מספר שעות, התברר כי גם היום, מיליוני אזרחים מצרים נהרו לקלפיות, במה שרבים מהם הגדירו כ"ההזדמנות הראשונה לקבוע בעצמנו את עתידנו".

תור בקלפי במצריםצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

יום הבחירות הראשון אתמול היה רצוף תקלות, טענות לאי סדרים וזמן ההצבעה אף הוארך בשעתיים. הקלפיות אמורות היו להפתח בשמונה בדיור, אולם הדיווחים שהגיעו ממאות מוקדים הצביעו דווקא על עיכובים ממושכים, שבכמה מקרים אף הגיעו לכדי ארבע וחמש שעות. ועדת הבחירות העליונה הסבירה כי חלק מהשופטים - שהיו אמורים לשמש יושבי ראש ועדות בחירות - נתקעו בפקקי תנועה, וכי בחלק מהמקרים כלל לא ידעו לאן הם צריכים לבוא. בחלק מהקלפיות גם לא הובאו טופסי הצבעה בזמן.

רבים מהאזרחים העידו אתמול כי זו הפעם הראשונה שבה הם מצביעים, אולם הדבר נכון שבעתיים בעבור הנשים במדינה. בקלפיות רבות, במיוחד בשכונות החילוניות יותר בקהיר, נראו יותר נשים מגברים. בקלפי בשכונת אל-מעאדי שבקהיר היה תור הנשים ארוך פי שלושה מזה של הגברים. "העיקר שכמה שיותר נשים יצביעו. לא קל לנו כאן", אמרה אחת המצביעות.

"עבדתי בעבר ביחסי ציבור בחברת טלפונים ניידים", סיפרה חאנין רזאלי, "אבל לנשים כאן קשה מאוד בשוק העבודה והיום אני עקרת בית. אני רוצה להאמין שההתקדמות אל עבר דמוקרטיה תשנה גם את היחס לנשים, אני רוצה לחזור יום לעבודה ושבעתיד הדברים יהיו שונים עבור בתי. בכל מקרה, זאת הסיבה המרכזית שיצאתי היום להצביע לראשונה בחיי".

אשה מצביעה בקלפי בקהיר, אתמולצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ