ראש ממשלת בריטניה: לאירוע בשגרירות באיראן יהיו "השלכות מרחיקות לכת"

דיוויד קמרון גינה את הפריצה לנציגות ארצו והגדיר אותה כ"שערורייתית". מוקדם יותר התנצלה טהראן על התקרית, נציגה בלונדון זומן לשיחת הבהרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון גינה הערב (שלישי) בחריפות את הפריצה לשגרירות ארצו בטהראן ואיים כי לאירועים יהיו "השלכות מרחיקות לכת". קמרון טען כי מדובר באירוע "שערורייתי שלא ניתן להצדיקו", ודרש מאיראן לשפוט את אלה שפרצו למתחם.

בד בבד, שר החוץ הבריטי וויליאם הייג זימן את נציג איראן בלונדון לשיחת נזיפה. "אנחנו רואים בממשל האיראני אחראי לכישלון אבטחת השגרירות", אמר השר וציין כי למרות התנצלות טהראן, "מדובר בכשל רציני של הממשל האיראני".

מוקדם יותר היום התפרצו עשרות סטודנטים איראנים אל השגרירות, לקחו שישה מעובדי המקום כבני ערובה, ששוחררו זמן קצר לאחר מכן, השליכו אבנים על חלונות המבנה, בזזו משרדים במקום, הציתו פצצות תבערה ומסמכים שונים ואף הסירו דגל המתנופף במקום ושרפו אותו; כך דיווחו סוכנויות הידיעות באיראן. לא דווח על נפגעים באירוע. מושל טהראן הגיע לזירה בניסיון להרגיע את הרוחות.

5 מתוך 5 |
מפגינים משמידים מסמכים של השגרירות
1 מתוך 5 |
מפגינים מסתערים על בניין השגרירות הבריטית
2 מתוך 5 |
מפגינים נושאים דגל בגנות בריטניה, ארה"ב וישראל

לפני כן, התקיימה הפגנה סמוך למתחם השגרירות, בה מאות סטודנטים התעמתו עם כוחות משטרה וקראו "מוות לאנגליה" ו"צריך להשתלט על השגרירות". ההמון המשולהב של הסטודנטים חלף על פני הכוח לפיזור הפגנות שהיה במקום ופרץ למתחם הבריטי. הם המטירו מטח אבנים ובקבוקי תבערה בכל המתחם. במהלך ההשתלטות החזיקו המתפרעים שישה מעובדי המקום כבני ערובה. סוכנות הידיעות האיראנית אישרה כי המשטרה המקומית שיחררה את השישה.

בתגובה לאירועים שיגר משרד החוץ האיראני הודעת התנצלות שבה נמסר כי טהראן מתנצלת "על ההתנהגות הבלתי מתקבלת, אנו מכבדים ומחויבים לנורמות הבינלאומיות של חסינות וביטחון הדיפלומטים".

האירועים התלקחו על רקע הוראת הפרלמנט האיראני שלשום לממשלה לגרש את השגריר הבריטי בטהראן בתוך שבועיים, בתגובה להחלטה הבריטית לנתק את כל הקשרים הכלכליים עם בנקים איראניים, כולל הבנק המרכזי במדינה. לדברי שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, קיימות ראיות לפיהן הבנקים באיראן מממנים את הפעילות הגרעינית במדינה. ההצעה, הכוללת גם הורדה ברמת הקשרים הדיפלומטים בין המדינות, אושרה ברוב של 87% מחברי הפרלמנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ