נשיא אוקראינה מוקצה בעולם אך משתבח ב"יחסים של אמון מלא" עם ישראל

ויקטור ינוקוביץ' ייפגש בימים הקרובים עם ראש הממשלה ושר החוץ, בתקופה שבה אינו רצוי ברוב בירות העולם

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' רואה עצמו כאיש העולם הגדול. הוא מדבר על אינטגרציה באיחוד האירופי, הסכמי סחר מבטיחים, יחסים אסטרטגיים עם ארצות הברית וקשרים הדוקים עם רוסיה. אך בכל זאת, מאז שעלה לשלטון בפעם השנייה (אחרי שבחירתו לנשיא ב-2004 בוטלה בעקבות טענות לבחירות בלתי הוגנות), הוא הצליח להפוך למנהיג כמעט מוקצה במערב.

בראיון ל"הארץ", שהתקיים בלשכתו בקייב לקראת ביקור בן יומיים בישראל שיחל היום, הוא מתאר את היחסים עם ישראל כיחסים של "אמון מלא, הבנה הדדית ושיתוף פעולה שצובר תאוצה". ינוקוביץ', שייפגש עם הנשיא שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן, מספר כי הוא רואה דמיון רב בין אוקראינה וישראל, "שתי מדינות צעירות יחסית", וכי הוא מצפה שדיאלוג פוליטי בין המדינות יחזק עוד יותר את הקשרים הקיימים בתחומי המסחר, ההשקעות, הצבא, המדע והתרבות.

השנה חתמו ישראל ואוקראינה על הסכם לביטול הצורך באשרות כניסה לתיירים, לאחר כמה עיכובים. לדברי ינוקוביץ', "זהו הישג. כבר היום אנחנו רואים 'הכפלה' של רמת האמון והבנה בין המדינות. אזרחי אוקראינה ואזרחי ישראל הרוויחו מכך - סימן שגם שתי המדינות שלנו יצאו ברווח. לא מדובר רק בחציית גבולות פשוטה וקלה, ללא עיכובים, אלא גם בקשרים עסקיים ותרבותיים בין המדינות. השלטון האוקראיני הנוכחי עובד כיום על יצירת אקלים חיובי, מובן ושקוף להשקעות, עם חוקים ברורים לניהול העסקים".

שר החוץ אביגדור ליברמן ונשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ', בקייב באוקטובר צילום: אי–פי

"בהקשר הזה, הייתי רוצה להזכיר הסכם שנחתם בשנה שעברה בין שתי המדינות, בו מדובר על שיתוף פעולה והגנה על ההשקעות הדו-צדדיות. השלב המשמעותי הבא בפיתוח של שיתוף פעולה כלכלי ושידרוג ההשקעות ההדדיות עם ישראל חייב להיות הסכם בדבר סחר חופשי. אנחנו עובדים במרץ עם הצד הישראלי והתקדמנו יפה במשא ומתן בדרך להשגת המטרה".

הוא מוסיף כי "באוקראינה מצויים כמה מקומות חשובים מאוד לדת היהודית. ברדיצ'ב, מדז'יבוז', נז'ין. מצד שני, ביקור בארץ הקודש הינו מרכיב חשוב בחייו של האדם הנוצרי, ואוקראינים רבים שמחים מאוד לבוא לישראל".

ינוקוביץ', שהיה בעבר מקורב לקרמלין, התרחק מרוסיה לטובת קשריו עם המערב, אך במצב הנוכחי, ובעיקר בשל הצעדים החריפים נגד האופוזיציה, אינו מצליח להתחבב גם שם. הקשרים הכלכליים עם ישראל, לעומת זאת, פורחים. "במחצית הראשונה של 2011 ראינו גידול של 15% במסחר עם ישראל, שהגיע להיקף של 420 מיליון דולר", אומר הנשיא האוקראיני. "ועדיין, הנתונים הללו נמוכים בהרבה מאלה שלפני פרוץ המשבר הכלכלי העולמי ב-2008. אבל המגמה מצביעה על שיפור ניכר בשחר בין המדינות ומאפשרת לנו להיות אופטימיים".

יוליה טימושנקוצילום: אי–פי

"ערכים אירופיים"

כאשר נשאל הנשיא על מאסרה של מנהיגת האופוזיציה יוליה טימושנקו, הוא רואה זאת כהזדמנות לתאר את הדמוקרטיה האוקראינית, את האי-התערבות המערכת המשפט ואת השיוויון בפני החוק.

הוא אומר כי "אוקראינה כיום היא מדינה חופשית, בעלת זיקה ברורה לערכים אירופיים. אנו הולכים לכיוון של אינטגרציה עם האיחוד האירופי, במישור הכלכלי ובמישור הפוליטי. עד לסיום השנה אנחנו מקווים לחתום עם האיחוד האירופי על הסכם אזור סחר חופשי והסכם אסוציאציה עם אפשרות לחברות עתידית באיחוד".

אבל לא נראה שמדינות אירופה ישכחו בקרוב מטימושנקו. רק השבוע פנה לינוקוביץ' נשיא פולין ברוניסלב קומורובסקי ודרש ממנו שיתערב אישית למען טימושנקו, הטוענת כי מצבה הבריאותי מידרדר בכלא, והיא אינה מקבלת טיפול רפואי מספק. השלטון טוען כי היא הועברה לאגף מיוחד וזוכה לטיפול.

האם פרשת טימושנקו אינה מכשול לאינטגרציה של אוקראינה באירופה? ינוקוביץ' מודע לחוסר הנחת באיחוד סביב הנושא, אבל אינו נשמע מודאג. "אפשר לומר שזה משנה את סדר היום בין אוקראינה לאיחוד האירופי, אבל בשום אופן פרשה זו אינה משפיעה על הבחירה האסטרטגית שלנו - החברות העתידית של אוקראינה באיחוד האירופי".

ינוקוביץ' רואה בהרשעה של טימושנקו הוכחה למערכת צדק ללא דופי. "אני גם חייב לציין שלשלטון האוקראיני אין כל זכות להשפיע או ללחוץ על מערכת המשפט במדינה, ללא קשר לתהליכים פוליטיים כלשהם - זה המצב עכשיו וכך יימשך גם בעתיד", הוא אומר. "כל אזרחי אוקראינה חייבים לשמור על חוקי המדינה, ללא כל קשר ליכולתם הכלכלית או לפופולריות שלהם כפוליטיקאים. אני גם רוצה להזכיר שהחקירה בנושא התחילה הרבה לפני שעלינו לשלטון".

אחת הסוגיות המרכזיות במשפטה של טימושנקו היתה הטענה שהסכם שחתמה עם רוסיה היטיב עם מוסקווה, וגרם לאוקראינה הפסדים גדולים. "בקשר ליחסינו עם רוסיה - אוקראינה שומרת על היחסים ההיסטוריים ההדוקים", מרגיע ינוקוביץ'. "נירמול היחסים עם רוסיה הוא תוצאה של החלטה לכבד את רצונם של אזרחי אוקראינה שבא לידי ביטוי בבחירות האחרונות. זה גם המפתח לפתרון רוב בעיות הפנים ובעיות החוץ של אוקראינה. לצד זה, אנו מעניקים חשיבות גדולה ליחסים אסטרטגיים עם ארה"ב".

היחסים עם ארה"ב כוללים גם את המאמצים לצמצם את מלאי הנשק הגרעיני: "אוקראינה, ואין מדובר בסוד, מצדדת ברעיון של 'עולם ללא נשק גרעיני' - לא רק על הנייר, אלא גם באמצעות פעילות נמרצת בנושא. אנחנו משמשים דוגמה מצויינת עבור כולם, ללא יוצא דופן. מדיניות זאת תימשך גם בעתיד".

"בלי חד-צדדיות"

ינוקוביץ' מתבונן בדאגה על תהליך השלום התקוע בין הישראלים לפלסטינים, ואומר כי האחריות לקידומו היא על הקהילה הבינלאומית: "העולם אחראי לקידום תהליך השלום במזרח התיכון. באוקראינה מבינים שהעם הפלסטיני יוכל לממש את זכותו למדינה רק בדרכי שלום, בהשלמה אמיתית עם ישראל. אנחנו לא תומכים בצעדים חד-צדדים, שרק עומדים בדרכם של הסכמי שלום".

***ויקטור ינוקוביץ'

נולד ב-1950 לאב פועל ואמא אחות במזרח אוקראינה *בצעירותו נעצר פעמיים בגין פשעים אלימים*קיבל תואר ד"ר לכלכלה בשנת 2000 * מונה לראש ממשלה ב-2002, והתמודד לראשונה לנשיאות שנתיים אחר כך

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ