נשיא אוקראינה שובר את המצור הבינ"ל, בעזרת שותפיו הנאמנים בישראל

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

ויקטור פיידורוביץ' ינוקוביץ' ישב בחברת עוזריו ויועציו וקונן על מר גורלו: חברים, כמה זמן אפשר להיות תקוע כאן, בקייב, בלי לשאוף קצת אוויר, בלי איזה טיול קצר בעולם הגדול.

אבל העולם סגור בפנינו, קבל, אף אחד לא ממהר להזמין אותנו, מתייחסים אלינו כאל מוקצים. והכל בגלל היוליה הארורה הזאת, שגם מכלאה רודפת אחרינו באשר נפנה.

הבה נטכס עצה, טבארישי: איך פורצים את המצור הבינלאומי שהוטל עלינו. רגע, האם לא התארח אצלנו לא מזמן שר החוץ של ישראל? האם לא הידקנו את הקשרים? האם לא השאיר הזמנה לביקור בירושלים?

האיש הזה - ליברמן, כמדומני - הוא איש כלבבנו, יש בינינו שפה משותפת, הוא משלנו. לא יהיה זה מנומס ונכון להתעלם מהיד הישראלית המושטת בלי ללחוץ אותה; היידה, חבר'ה, נוסעים.

בעוד מועד מכינים את רשימת הנושאים וההסכמים, שהם בעלי עניין משותף לשתי המדינות. במרכז השיחות עם נשיא המדינה, פרס, עם ראש הממשלה, נתניהו, ועם ליברמן, כמובן, יעמדו הדיסידנטים - שלהם וגם שלנו.

ויקטור ינוקוביץ'צילום: אי–פי

בתחום הזה יש לאוקראינים מה לתרום - ידע וניסיון. פעם כבר עמד ינוקוביץ' בראשות הממשלה, אבל זאת היתה קדנציה מוחמצת שנגמרה בכי רע: הוא ומפלגתו לא באמת משלו. הלקח נלמד: הפעם, משנבחרו וחזרו לנשיאות, מנוי וגמור אתם לסלק מהדרך מכשולים ומפגעים, כל מה שמפריע לשלוט ביד רמה.

גם שם היו יכולים להסתדר בלי אופוזיציה, אבל לאיחוד האירופי ולאמריקה יש מושגים אחרים על דמוקרטיה, ולפעמים אין ברירה אלא להתחזות ולהעמיד פני נאורים. אמנם ירושלים היא עיר מקלט ליום סגריר, אך מי יוותר על ביקור אי פעם בוושינגטון או בפאריס ביום בהיר.

ויקטור פיידורוביץ' ינוקוביץ' מוכן לחיות עם אופוזיציה, למה לא, בתנאי שתהיה אחראית ונאמנה ותשתף פעולה. יוליה טימושנקו, למרבה הצער, לא מילאה את התנאי ההכרחי הזה, העדיפה להוציא דיבת אוקראינה רעה, ועל כן נשלחה אחר כבוד לחינוך מחדש בבית הסוהר - שבע שנים תמימות לחשבון נפש ולתיקון.

בקרוב יוגש נגדה כתב אישום נוסף כדי לוודא אילוף. קשה להאמין שאותה גברת תצא כעבור שנים באותה תסרוקת מעצבנת. ציון, הלוא תשאלי לשלום האסירה הפוליטית?

לא רק את יוליה הסוררת; כל מי שמדבר על השלטון סרה, כל ארגון זכויות אדם שמעז להעיר לו, כל המקבל תמיכה כספית מחוץ-לארץ, כל שופט שעושה דין לעצמו, כל עיתונאי שמסרב ללכת בתלם - כל אלה ייתנו דין. תקופת ההפקרות נסתיימה ולא תשוב.

דמוקרטיה-דמוקרטיה, אבל הנשיא קיבל רוב, ובאוקראינה הרוב קובע, רק הוא.

בדרך, על המטוס, משוחח ויקטור פיידורוביץ' עם הפמליה: בפגישותי עם איווט התרשמתי, שיש עם מי לדבר, ויש הרבה על מה. הוא נשמע כמבין עניין.

צפויים לנו ימים עמוסים ומעניינים של הפריה הדדית. דווקא ראש הממשלה שלהם נראה לי בזמן האחרון כמהסס, עושה צעד בכיוון הנכון, ופתאום נעצר בגלל רגליים קרות. ככה לא מושלים, ככה לא בונים דמוקרטיה עממית. ממני הוא יקבל עידוד, אני אחמם לו את הרגליים, שרק ימשיך ולא יירתע, ותמיד תישאר לו קייב, אם לא פאריס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ