שובה של הגרילה

ארגון שמאל קטן תוקף תחנות משטרה, חוטף חוואים עשירים ומטיל אימה על אזרחי פארגואי. הצלחתו של מבצע צבאי למיגור האלימות היא אבן בוחן למנהיגותו של הנשיא פרננדו לוגו

הלן פופר ודניאלה דסאנטיס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלן פופר ודניאלה דסאנטיס

איש לא התייחס ללחישות ולרשרוש בין השיחים שנשמעו ליד תחנת המשטרה בעיירה הקטנה קפיטן חימנס שבצפון פארגואי. כולם הניחו שאלה קולותיהם של זוג נאהבים בחשכה. שני השוטרים ששמרו על התחנה סיימו את ארוחת הערב, לפני שחמושים הסתערו עליה והרגו את שניהם. שוטר שלישי שהיה בתחנה יצא ממנה זמן קצר לפני כן כדי לקנות כרטיס לטלפון הנייד שלו וניצל.

באזור מבודד זה של צפון המדינה, שבו גניבת בקר היא הפשע השכיח ביותר, התקפת התחנה נחשבת לאירוע חריג קשה במיוחד. "אי אפשר לשכוח דבר כזה", אומר השוטר חוסה קמארה, בן 24, שנעדר מהתחנה שעה שעשרה חמושים תקפו אותה באותו לילה בסוף ספטמבר.

הרשויות הזדרזו להאשים את "הצבא העממי של פארגואי" (EPP), ארגון שמאל קטן וקיצוני המשלב בין פעילות אלימה לנאומים מהפכניים, זכר לתנועות המחתרת שצצו באמריקה הלטינית בשנות ה-60 וה-70. רוב הארגונים האידיאולוגיים האלה נעלמו בינתיים, ואת מקומם תפסו כנופיות פשע שעוסקות בהברחת סמים ואחראיות לנסיקה בשיעור הפשע האלים באזור.

ארגון המחתרת התבלט בשנים האחרונות לאחר שביצע כמה חטיפות מתוקשרות. הנשיא פרננדו לוגו נתון כעת ללחצים גוברים והולכים לפעול נגדו בכוח מרבי ולחסלו. לפני חודש שלח לוגו חיילים ויותר מאלף שוטרים למחוזות קונספסיון וסן פדרו, האזור שבו פועל הארגון, אולם תפיסת ראשי הארגון אינה משימה פשוטה כלל ועיקר. לפי הערכות, מספר החברים החמושים של הארגון אינו עולה על 20 בני אדם. הם נעזרים בקרובי משפחה ובידידים טובים באזורים המרוחקים והנטושים, שבהם קיימת חשדנות רבה כלפי המשטרה.

האלימות האחרונה שפוקדת את המדינה היא כאב ראש נוסף ללוגו. כמה מחברי האופוזיציה בפרלמנט המקוטב של פארגואי כבר מאיימים לפתוח בהליכי הדחה נגדו אם המבצע לא יוכתר בהצלחה. הקואליציה השלטת מפולגת ומלבד בעיותיו הפוליטיות, לוגו נאלץ להתמודד גם עם מחלת הסרטן שבגינה הוא עובר טיפולים ממושכים ועם תביעות אבהות שהגישו נגדו שלוש נשים. לוגו הודה באבהות במקרה אחד בתקופה שבה היה בישוף.

כמעט בכל תחנת משטרה בפארגואי תלויות תמונות המבוקשים של מפקדי הארגונים החמושים ומוצעים פרסים של עד רבע מיליון דולרים על מידע שיביא לתפיסתם. סכום זה הוא הון עתק באזור, שבו רק בעלי מזל מעטים משתכרים כ-400 דולרים בחודש. ואולם, הפחד מנקמת המורדים וחשדנות כלפי השלטונות גורמים לכך שאנשים נזהרים ולא מדברים.

"אם תדבר, הם יפגעו בך או במשפחתך ולכן אף אחד לא מדבר", אמרה ויסנטה סנצ'ס, בת 55, שמכרה עשבי תיבול טריים בדוכן שניצב בחזית הכנסייה באורקטה. "כולם מפחדים מהם. כולנו מפחדים", הוסיפה.

בעיה נוספת לנשיא נובעת מכך שכמה מראשי EPP קיימו בעבר קשרים הדוקים עם הכנסייה הקתולית בקונספסיון ובסן פדרו, מקום שבו שימש בישוף. "הם למדו בכנסייה אבל איבדו מאז את דרכם", אמר נלסון רמירס, הכומר של כנסיית אורקטה. "הם רצו ללכת בדרך המרקסיסטית ולכן גורשו מהלימודים. זה מכאיב לנו מאוד". תחנת המשטרה, הנמצאת בסמוך לכנסייה, עדיין נושאת צלקות מפצצה מאולתרת שהושלכה לעברה בהתקפת הארגון בינואר. בספטמבר נפגע בהתקפה דומה גם משרד התובע הכללי של העיר.

בכירים במערכת השלטון מכחישים שלוגו מקיים קשרים עם EPP, שפעילותו החלה בסוף שנות ה-90. "הנשיא היה בישוף של סן פדרו שנים רבות, אבל אין זה אומר שהיה לו קשר לאנשים שעברו בעיר", אמר שר הפנים קרלוס פיליצולה.

כשאנשי EPP חטפו את החוואי העשיר פידל סאוואלה לפני שנתיים, הם אילצו את אחיו לחלק בשר בקר חינם לשכונות עוני ולומר למקבלים שהדבר נעשה "באדיבות" הארגון, הטוען שהוא מחזיק באידיאולוגיה מרקסיסטית. הוא מבטיח לפעול למען זכויותיהם של העניים וחסרי האדמה, הסובלים מהתפשטות חוות הבקר הענקיות ושטחי גידול הסויה האינסופיים בפארגואי. באימייל שנשלח בחודש שעבר לתקשורת המקומית, התייחס הארגון ל"מאבקו העצום למען העניים והשכוחים". סאוואלה שוחרר אחרי שלושה חודשים בשבי ולפי הערכות, הכופר ששולם בעד שחרורו היה כ-550 אלף דולרים. שנה לפני כן נחטף החוואי לואיס לינדסטרום, ששוחרר בתמורה ל-300 אלף דולרים.

התובע הכללי גיירמו אורטגה סבור כי ל-EPP יש די כסף לקנות נשק ונאמנים. אנשי EPP משיגים את הנשק שלהם בפשיטות על תחנות משטרה, אולם לדברי הרשויות הם גם קונים אותו ממבריחים שפועלים באזורי הגבול של פארגואי, שבהם עוברים נתיבי הברחות הקוקאין ממטעי המריחואנה שבהרי האנדים.

השלטונות חושדים זמן רב ש-EPP מקיים קשרים עם ארגון המורדים הקולומביאני FARC, שהוא הגדול ביותר באמריקה הלטינית, אם כי ייתכן שהקשרים התרופפו באחרונה. כמו EPP ,FARC מתבצר באזורים נידחים. אנשיו מקימים מחנות ומדי לילה עוברים ממחנה אחד לאחר והולכים קילומטרים רבים ברגל, כך אמר אלדו פסטורה, סגן מפכ"ל המשטרה, שאף הזהיר מהתגברות האלימות לאחר תום המבצע הצבאי.

חודשיים עברו מאז ההתקפה על תחנת המשטרה בקפיטן חימנס והשוטרים אומרים שהם מוכנים למקרה ש-EPP יחזור. "יש לנו כל מה שאנחנו צריכים", אמר אחד מהם, "אבל להם יש יתרון גדול. קל להם למצוא אותנו".

רויטרס

תרגום: גילה דקל. עריכה: עדי ערמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ