סוריה שיחררה 912 אסירים פוליטיים, טורקיה הודיעה על סנקציות חריפות

שלושה ימים לאחר החלטת הליגה הערבית, הודיעה טורקיה כי תקפיא עסקאות פיננסיות עם המשטר, ש"איבד את ההזדמנות האחרונה שהוענקה לו"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

סוריה שיחררה מבתי הכלא 912 אסירים שהוחזקו במעצר בשל מעורבותם בהפגנות נגד הנשיא בשאר אסד, כך דיווחה היום (רביעי) סוכנות הידיעות הרשמית במדינה. לפי ההודעה, שוחררו רק אסירים "שידיהם לא שפכו דם סורי". מוקדם יותר החודש שוחררו 1,700 אסירים נוספים.

הידיעה על השחרור ההמוני שיכול להתפרש כניסיון להקל את הלחץ בו מצוי המשטר, פורסמה שעות אחדות לאחר הודעתה של טורקיה כי בכוונתה להטיל סנקציות כלכליות חריפות על סוריה. בין השאר יוקפאו נכסי הממשלה הסורית ויושהו כל העסקאות עם הבנק הסורי המרכזי. שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטולו, אמר במסיבת עיתונאים כי הסנקציות, שכוללות גם איסור טיסה אל סוריה, מוטלות משום שהנשיא, בשאר אסד, "התעלם מקריאות הקהילה הבינלאומית לשים סוף לדיכוי האלים של המפגינים בארצו".

"כל כדור שנורה, כל מסגד שמופצץ, מבטלים את הלגיטימיות של המנהיגות הסורית, ומגדילים את הפער בינינו לבינם", אמר דבוטולו, והוסיף כי "סוריה איבדה גם את ההזדמנות האחרונה שהענקנו לה".

עוד אמר דבוטולו כי סוריה "נכנסה למעגל אלים של אלימות, על אף אזהרותינו. הממשל חייב לחדול משימוש בכוח נגד אזרחיו, ולהוציא את כוחות הצבא מהערים באופן מיידי".

שר החוץ של סוריה אהמט דבוטולו במסיבת העיתונאים, היוםצילום: רויטרס

בתוך כך, שלושה ימים לאחר אישור הסנקציות הכלכליות על סוריה מטעם הליגה הערבית, הודיעה היום "אמירטס", חברת התעופה הלאומית של איחוד האמירויות הערביות, כי תבטל את כל הטיסות אל סוריה החל משבוע הבא. צעדי הליגה הערבית באו לאחר שאסד לא עמד באולטימטום אותו הציבה הליגה, במסגרתו דרשה הכנסת פקחים מטעמה למדינה, על מנת לבחון את האלימות. הסנקציות עשויות להחריף מאוד את המשבר הכלכלי במדינה, למרות שהשרים הערבים הדגישו כי מטרת הסנקציות היא פגיעה במשטר ולא באנשים הפשוטים.

בתגובה להחלטת הליגה הערבית, אמר שר החוץ הסורי וואליד אל מועלם כי הסנקציות מהוות "הכרזת מלחמה כללית", ו"עונש קולקטיבי לכל העם הסורי". במסיבת עיתונאים שקיים ביום שני אמר מועלם כי חברות הליגה סוגרות את כל החלונות למשא ומתן עם סוריה, ומעלימות עין מ"הקבוצות הטרוריסטיות שרוצחות את תומכי המשטר".

ועדת חקירה של האו"ם קבעה השבוע שמשטרו של נשיא סוריה בשאר אסד ביצע פשעים נגד האנושות, לרבות רצח, עינויים ואונס. הוועדה קראה לסוריה לחדול "מהפרות זכויות האדם הבוטות", לשחרר אסירים שנכלאו במבצעי מעצר המוניים ולאפשר לעובדי סיוע ולתקשורת תנועה חופשית במדינה. על פי נתוני האו"ם, לפחות 3,500 אנשים נהרגו מאז תחילת ההתקוממויות במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ