בעקבות הפריצה לשגרירות |

צרפת וגרמניה מחזירות את שגריריהן; בריטניה סילקה את הדיפלומטים האיראנים

שר החוץ הבריטי הודיע גם על פינוי השגרירות הבריטית בטהראן, סיכויים נמוכים כי האיחוד האירופי יתמוך באמברגו נפט על איראן

אי-פי, ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, ד-פ-א

ממשלת בריטניה הורתה אחר הצהריים (רביעי) לסגל הדיפלומטי האיראני בלונדון לפנות את השגרירות ולעזוב את המדינה תוך 48 שעות. בהודעה דרמטית בישר שר החוץ הבריטי וויליאם הייג גם על פינוי השגרירות הבריטית בטהראן, כמו גם את המתחם האזרחי המאכלס את אנשי הסגל ומשפחותיהם. המהלך מגיע בעקבות תקיפת האזרחים את השגרירות הבריטית בטהראן אתמול.

הייג הוסיף שבריטניה תשקול צעדים נוספים נגד איראן בפגישת האיחוד האירופי הצפויה להתקיים מחר. "אנו צריכים להיות חדים וברורים: ארגון ההפגנה והאירועים בשגרירות נשלטו על ידי גורמים בממשל האיראני", אמר הייג. "הרעיון שהשלטון האיראני לא היה יכול להשתלט על האירוע ולאבטח את השגרירות הוא דמיוני לחלוטין". הייג ציין כי גרמניה וצרפת צפויות לנקוט בצעדים דיפלומטיים נגד איראן בעקבות המתקפה. בתגובה להודעה, הצהירו באיראן על סילוקם של כל אנשי הסגל הדיפלומטי הבריטי.

גם גרמניה, צרפת והולנד הודיעו לפנות ערב כי הן מחזירות את שגריריהן מטהראן בעקבות האירועים בשגרירות הבריטית. על פי הדיווח הגרמני, שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה הוא שהודיע לשגריר ברנרד אבל על החזרתו לברלין "לצורך התייעצויות". איטליה הודיעה גם היא כי היא שוקלת צעד דומה.

לחצו לייק לקבלת כל הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

למרות הלחץ הדיפלומטי הגובר על איראן בעקבות הפריצה לשגרירות, דיפלומטים מעריכים כי האיחוד האירופי לא יגיע להסכמה על אמברגו נפט על איראן. שרי החוץ של האיחוד צפויים להיפגש מחר (חמישי), ולפי וול סטריט ג'ורנל, בין חברות האיחוד יש מחלוקת קשה בשאלה האיראנית, שתעמוד במוקד הדיונים.

שרי החוץ של האיחוד צפויים לאשר החרפת הסנקציות על איראן, שתכלול הוספה של 200 חברות ואישים איראניים לרשימה השחורה. בסדר היום כלולים דיונים על אמברגו על הנפט האיראני. המדינות התומכות ביוזמה, בהן צרפת, קיוו כי האיחוד יחליט עקרונית מחר על האמברגו. אולם למרות ההתפתחויות האחרונות, גורמים המקדמים את הצעד בבריסל מסרו לוול סטריט ג'ורנל כי אישורו פחות סביר כעת.

מלבד צרפת, לדברי דיפלומטים גם בריטניה, גרמניה והולנד תומכות באמברגו. אירלנד, איטליה ושוודיה מסויגות יותר, לפי דיווחים, ויוון וקפריסין מתנגדות בגלוי לצעד. החלטות באיחוד האירופי צריכות להתקבל פה אחד בין 27 החברות. כמה מהכלכלות החלשות יותר באיחוד, בהן איטליה, יוון וספרד, מייבאות כמויות ניכרות של נפט גולמי איראני. יוון הגבירה באחרונה את ייבוא הנפט האיראני, כי הוא זול יותר מזה הרוסי. הנפט האיראני מהווה 5.7% מהנפט המיובא לאיחוד.

מדובר במהלך הדיפלומטי הגדול ביותר נגד איראן מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. הייג סיפר כי רכוש פרטי של דיפלומטים בריטיים נגנב ומשרדו המרכזי של השגריר הועלה באש בידי המפגינים שגובו בידי חמושים. שר החוץ הדגיש כי לא מדובר כרגע בסיום היחסים הדילפומטיים עם איראן, אלא שהיחסים הורדו "לדרגה הנמוכה ביותר".

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון גינה אתמול בחריפות את הפריצה לשגרירות בטהראן ואיים כי לאירועים יהיו "השלכות מרחיקות לכת". קמרון טען כי מדובר באירוע "שערורייתי שלא ניתן להצדיקו", ודרש מאיראן לשפוט את אלה שפרצו למתחם.

בד בבד,  הייג זימן את נציג איראן בלונדון לשיחת נזיפה. "אנחנו רואים בממשל האיראני אחראי לכישלון אבטחת השגרירות", אמר השר וציין כי למרות התנצלות טהראן, "מדובר בכשל רציני של הממשל האיראני".

אתמול פרצו עשרות סטודנטים איראנים אל השגרירות, לקחו שישה מעובדי המקוםבני ערובה, ששוחררו זמן קצר לאחר מכן, השליכו אבנים על חלונות המבנה, בזזו משרדים במקום, הציתו פצצות תבערה ומסמכים שונים ואף הסירו דגל המתנופף במקום ושרפו אותו; כך דיווחו סוכנויות הידיעות באיראן. לא דווח על נפגעים באירוע. מושל טהראן הגיע לזירה בניסיון להרגיע את הרוחות.

בתגובה לאירועים שיגר משרד החוץ האיראני הודעת התנצלות שבה נמסר כי טהראן מתנצלת "על ההתנהגות הבלתי מתקבלת, אנו מכבדים ומחויבים לנורמות הבינלאומיות של חסינות וביטחון הדיפלומטים".

Read this article in English: Britain orders expulsion of all Iran diplomatic staff within 48 hours

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ