בכיר באחים המוסלמים: אנחנו נקים את הממשלה הבאה

תוצאות הבחירות המסתמנות מגבירות את הביטחון של האחים, שדורשים להפקיע מידי הצבא את הקמת הממשלה. "נהיה גלעין של מתינות בפרלמנט"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

תוצאות חלקיות של הבחירות במצרים מצביעות על כך שהאחים המוסלמים הם המנצחים הגדולים של השלב הראשון בבחירות לפרלמנט המצרי. מנהיגי הארגון המוסלמי, שהיה מחוץ לחוק במצרים מאז הקמתו ועד להפלת הנשיא חוסני מובארק, דורשים כעת להרכיב את הממשלה הבאה. הדרישה עלולה להוביל את הארגון לעימות פוליטי עם הצבא המצרי.

עם זאת, הגנרלים, שנמצאים בשלטון מאז נפילת מובארק בפברואר האחרון, אמרו שהם יבחרו את הממשלה הבאה, וכי לפרלמנט לא תהיה סמכות לפרק אותה. הם גם מבקשים לשלול מהפרלמנט את תפקיד ניסוח החוקה החדשה. אך לאחים המוסלמים, שלהם ביטחון עצמי גובר בעקבות תוצאות הבחירות ביומיים האחרונים, יש ככל הנראה תוכניות אחרות.
עוד לפני סגירת הקלפיות אתמול (שלישי) הצהיר מוחמד מורסי, ראש מפלגת החירות והצדק של האחים, כי הרוב בפרלמנט חייב להיות זה שירכיב את הממשלה בקואליציה בין המפלגות המרכזיות.

בכיר נוסף באחים, סובחי סאלח, אמר היום לאי-פי כי הדברים מהווים מסר לצבא שלא לפעול באופן חד צדדי. "אתם לא יכולים לבוא ולומר, 'אני בוחר את הממשלה ואני מפרק את הממשלה'. זה נגמר. העם התעורר", הוא אמר.

מצביעות עומדות בתור לקלפיצילום: אי–פי

תוצאות סופיות של סיבוב ההצבעה הראשון, שבו הצביעו תושבי 9 מבין 27 המחוזות במצרים, יתפרסמו מחר בלילה. האחים המוסלמים משוכנעים כי הם הצליחו בבחירות עוד יותר מהציפיות המוקדמות. הבכיר סאלח, לדוגמה, התגאה שהארגון קיבל 50% מהקולות. אולם בשלב זה קשה לחזות את התוצאות. באזורים הכפריים בייחוד, נראה כי מפלגת א-נור התנועה המרכזית של התנועה הסלאפית, תנועה מוסלמית קיצונית מהאחים, הגיעה להישגים גבוהים במיוחד - על חשבון האחים. באזורים אחרים, המפלגות הליברליות-חילוניות זכו לתמיכה רבה.

לפי השיטה המצרית, הנשיא בוחר מי ירכיב את הממשלה, ובהתאם לתפקידם הנוכחי, המועצה הצבאית מתעקשת שעד לבחירות לנשיאות, היא תמלא תפקיד זה. הגנרלים גם ניסחו כללים למינוי חברים לגוף שינסח את החוקה החדשה.

סאלח, מועמד מטעם האחים המוסלמים באלכסנדריה, אמר שמכיוון שהאחים הם הכוח המוביל בפרלמנט, עליהם לעצב את השלבים הבאים. לדברי סאלח, האחים יבקשו להקים ממשלה רחבה שתכלול מפלגות ליברליות, ולא קואליציה "איסלאמית" עם חברי התנועה הסלאפית. "אנו מבקשים גיוון, כי אנו מאמינים שאיננו חיים לבד במצרים. אנו נהיה גלעין של מתינות בפרלמנט", אמר סאלח. "אם הקיצונים רוצים ללכת יותר מדי ימינה, הם ימצאו עצמם לבדם בפינה".

ההצבעה אתמול ושלשום תקבע כ-30% מ-498 המושבים בבית התחתון של הפרלמנט. בשני הסיבובים הנוספים, שיסתיימו בינואר, יכללו את שאר המחוזות. אז התהליך יחזור על עצמו בבחירת חברי הבית העליון, שלו סמכויות מוגבלות יותר.

תוצאות חלקיות מהסיבוב הראשון, בעיקר מקהיר, אלכסנדריה, לוקסור ואסיוט, מראים כי האחים מובילים, כך לדברי שופטים המפקחים על הספירה. בין חצי ל-80% מהקולות נספרו במחוזות השונים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ