לאחר 50 שנות נתק: שרת החוץ האמריקאית קלינטון ביקרה בבורמה

קלינטון צפויה להיפגש עם הנשיא החדש, תיין סיין, ועם מנהיגת האופוזיציה וזוכת פרס נובל לשלום, סו צ'י

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ראנגון, בורמה (מיאנמר). בצעד בונה אמון כלפי הממשלה החדשה, ולאחר שנים של חרם בינלאומי, הגיעה אתמול לבורמה שרת החוץ של ארצות הברית הילרי קלינטון. קלינטון תיפגש בשלושת ימי ביקורה עם הנשיא החדש, תיין סיין, ועם מנהיגת מפלגת האופוזיציה וכלת פרס נובל לשלום, אונג סאן סו צ'י.

ביקורה של קלינטון הוא הראשון של שר חוץ אמריקאי בבורמה מאז 1955. השינויים המתרחשים באחרונה בבורמה סוללים את הדרך לשיפור היחסים בין המדינות, שעה שממשל אובמה מחזר אחר מדינות דרום מזרח אסיה במטרה למנוע מסין להגביר את השפעתה באזור.

קלינטון תסייר בבורמה בתקופה של שינוי היסטורי לקראת דמוקרטיה. מאז כניסתו לתפקיד במארס, פועל הנשיא תיין סיין, בשיתוף פעולה עם הפרלמנט החדש במדינה, להעביר סדרה של חוקים חדשים ותקנות. איגודי עובדים זכו למעמד חוקי, האינטרנט שוחרר מכבלי הצנזורה המעיקים ונעשים ניסיונות לתקן ולשפר את המערכת הבנקאית הכושלת. הממשלה גם שחררה אסירים פוליטיים אחדים.

קלינטון (מימין), לאחר נחיתתה בבירה נייפידאו, אתמולצילום: אי-אף-פי

בחודשים האחרונים הואץ קצב השינויים, ומשקיפים תוהים מדוע ראשי השלטון - אנשי הצבא לשעבר - מוכנים לוותר על כוחם המוחלט, מבקשים לערוך שינויים דמוקרטיים ומאמצים אל לבם מתנגדי משטר שנרדפו במשך עשרות שנים.

התשובה, על פי אחד מיועצי הנשיא, היא שתיין סיין הבין שהמדינה אינה מסוגלת להתעלם עוד מהעולם הסובב אותה. "הנשיא מבין מהו המצב בעולם, הוא הבין לאן נושבת הרוח", אמר היועץ או ניי זין לאט.

באחד המהלכים החשובים ביותר שנועדו לאשש את הלגיטימיות של הממשלה החדשה, חיזר תיין סיין בהצלחה אחר סו צ'י. מפלגתה, הליגה הלאומית לדמוקרטיה, הודיעה באחרונה כי תתמודד בבחירות הבאות על מושבים בפרלמנט.

לחוות דעתה של סו צ'י יש משקל רב בתוך המדינה ומחוצה לה. הנשיא אובמה התקשר אליה לפני שהודיע על ביקורה של קלינטון. סו צ'י היא דמות אם בבורמה ו-15 השנים שבהן שהתה במעצר בית העניקו לה אמינות רבה. "סו צ'י אומרת לי 'תשכחי את העבר, תאמיני בתיין סיין. אם היא טוענת כך, הרי שכולנו צריכים להאמין בו", אומרת קיאו ניין, פעילת אופוזיציה שיש לה סיבות רבות לחשוד בממשלה.

ניין ישבה בכלא שבע שנים בגלל התנגדותה לצבא. אביה, שכיהן כסגן ראש הממשלה בזמן ביקורו של ג'ון פוסטר דאלס, שר החוץ האחרון של ארה"ב שביקר בבורמה בשנות ה-50, ישב בכלא שבע שנים גם הוא. אמה היתה עצורה שלוש שנים וכך גם בעלה לשעבר.

אך לא כולם מתלהבים כל כך מהשינויים האחרונים בבורמה וגם אינם משוכנעים מכנות כוונותיה של המנהיגות. בשעה שהוא יושב בחדר מאחורי המכולת שלו בראנגון, השמיע או קו קו גיי, גם הוא אסיר פוליטי לשעבר, דברי ביקורת על הממשלה בשל המעצר המתמשך של תומכי דמוקרטיה אחרים.

קו קו גיי שוחרר ב-12 באוקטובר במסגרת חנינה שנתנה הממשלה כמעין מחוות שלום לאופוזיציה וגם כדי לשפר את תדמיתה של בורמה בחו"ל. עם זאת, מאות אסירים פוליטיים עדיין יושבים במעצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ