במקום השני במצרים: המפלגה הסלפית הקיצונית

מסתמן רוב לאחים המוסלמים בבחירות, וייתכן שהמפלגות האיסלאמיות יזכו ביותר מ-50% מהקולות בסבב הבחירות הראשון

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

על אף שהתוצאות הרשמיות של הבחירות שנערכו לפרלמנט המצרי לפני יומיים ושלושה יפורסמו רק היום, מספירה של כ-90% מהקולות מסתמן כי מפלגת "האחים המוסלמים", "החירות והצדק", זכתה ברוב הקולות. אין מדובר בהפתעה גדולה. על פי הדיווחים השונים בכלי התקשורת הערביים, קיבלו "האחים" כ-40% מהקולות, בבחירות הראשונות שנערכות לאחר הדחת מובארק.

אולם ההפתעה הגדולה יותר נרשמה במאבק על המקום השני שבו זכתה, לפי ערוץ אל-ג'זירה, מפלגת א-נור המזוהה עם הזרם הסלפי ועם קבוצות איסלאמיות קיצוניות אחרות. מדובר בהישג חסר תקדים עבור קבוצה שנרדפה על ידי כוחות הביטחון המצריים עד למהפכה האחרונה. ערוץ אל-ערביה דיווח כי א-נור מנהלת מאבק צמוד על המקום השני מול "הסיעה המצרית", מפלגה הנחשבת לליברלית וחילונית ורבים מחבריה נוצרים. "הסיעה המצרית" (אל-כותלה אל-מצריה) טענה אתמול כי קיבלה כ-20%-30% מהקולות.

התוצאות שהודלפו לכלי התקשורת הערביים המרכזיים זרמו מהקלפיות בערים הגדולות, כמו קהיר, אלכסנדריה, אסיוט ופורט סעיד. אין מדובר עדיין בתוצאות רשמיות באותם תשעה מחוזות שבהם נערכו הבחירות לבית התחתון של הפרלמנט (מועצת העם), וכמו כן מדובר רק בסבב ראשון של הבחירות. אולם כיוון שמדובר במחוזות גדולים במיוחד, נחשב הסבב הראשון למבחן לכוחן של המפלגות השונות ותוצאותיו יקבעו את גורלם של כ-30% ממושבי הבית התחתון.

בחודשים הקרובים ייערכו במחוזות הנותרים במצרים עוד שני סבבי בחירות לבית התחתון (בדצמבר ובינואר), ולאחר מכן, בין ינואר למארס, ייערכו הבחירות ל-264 המושבים של הבית העליון (מועצת א-שורא).

ספירת פתקי הצבעה בקלפי בקהיר, אתמולצילום: אי-פי

גם "האחים המוסלמים" עצמם הודיעו כי קיבלו כ-40% מקולות הבוחרים. יחד עם מפלגת א-נור, ייתכן ששתי המפלגות זכו ביותר מ-50% מהקולות.

משמעותן של התוצאות, גם אם אינן רשמיות עדיין, היא אינדיקציה ברורה למגמה הפוליטית הבולטת בפרלמנט המצרי העתידי. בדומה למדינות אחרות במזרח התיכון, כמו תוניסיה ומרוקו, גם במצרים המפלגות האיסלאמיסטיות מצליחות לא רק להגביר את כוחן בהשוואה למערכות בחירות קודמות (שלא היו חופשיות לגמרי), אלא גם להפוך למפלגה השלטת. על אף שרבים מתושביה של מצרים, ובעיקר בקהיר, אינם דתיים, הרי שהתשתית הפוליטית של "האחים המוסלמים" ללא ספק סייעה לארגון לקבל קולות רבים יותר בהשוואה למפלגות האחרות. "הקול הדתי" התחלק למעשה בין שתי מפלגות בעוד "הקול החילוני" התפצל בין מפלגות חילוניות רבות ובכך נחלש כוחן.

לחצו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מעודדים ממספר הקולות בו זכו, בכירים בתנועת "האחים" דרשו שלשום כי על הפרלמנט תוטל האחריות להרכבת הממשלה במצרים. התבטאות זו עשויה להוביל לעימות עם המועצה הצבאית השלטת במצרים. המועצה הודיעה בעבר כי היא זו שתרכיב את הממשלה, וכי הפרלמנט לא יוכל לפזר אותה.

בלילה שבין שלישי לרביעי התחדשו העימותים בכיכר א-תחריר. לפנות בוקר הגיעו למקום חבורות של בריונים שתקפו עוברים ושבים והשליכו בקבוקי תבערה. אזרחים מצרים טענו כי ניכר שמדובר באנשי כוחות הביטחון המצרים, אולם אין לכך אישוש. עשרות מצרים נפצעו בעימותים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ