קלינטון בביקור היסטורי בבורמה: נפגשה עם מנהיגת האופוזיציה אונג סאן סו צ'י

שרת החוץ מנתה שורה של תמריצים אפשריים, אך הבהירה כי על המדינה האסיאתית לנתק קשרים צבאיים עם צפון קוריאה ולהפסיק לדכא מיעוטים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת החוץ קלינטון ונשיא בורמה תיין, מוקדם יותר השנהצילום: רויטרס

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון נפגשה היום (חמישי) עם הנשיא החדש של בורמה (מיאנמר), תיין סיין. במהלך הפגישה העלתה שרת החוץ את האפשרות להחזיר את שגריר ארה"ב למדינה. הצעה מצטרפת לשורה של מהלכים שתקדם ארה"ב במסגרת שדרוג היחסים בין המדינות.

קלינטון אתגרה את המנהיגים עימם נפגשה להמשיך ולקדם את הרפורמות הדמוקרטיות במדינה והזהירה את בורמה כי עליה לנתק את קשריה הצבאיים עם צפון קוריאה. שרת החוץ הודיעה כי וושינגטון תאשר לבורמה להשתתף בחבר המדינות של נהר המקונג; תאפשר את שיתוף הפעולה עם קרן המטבע העולמית ותתמוך בהגברת תכניות של האו"ם העוסקות בבריאות.

קלינטון נפגשה במהלך הביקור ההיסטורי עם מנהיגת האופוזיציה וזוכת פרס נובל לשלום שלנת 1991, אונג סאן סו צ'י. השתיים אכלו ארוחת ערב משותפת בביתו של דיפלומט אמריקאי בכיר במדינה. האופוזיציונרית הבורמזית שוחררה בשנה שעברה ממעצר בית בו שהתה במעצר בית ב-15 מתוך 21 השנים האחרונות בגין פעילותה למען הדמוקרטיה בבורמה. נאסר עליה לקבל מבקרים ללא אישור המדינה, לא היה ברשותה טלפון, ודיפלומטים זרים שביקשו לבקרה נענו בדרך כלל בסירוב.

קלינטון וסו צ'יצילום: אי–פי

מעצרה של סו צ'י גרר ביקורת רבה בעולם, ושחרורה התקבל בקריאות שמחה. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בירך על שחרורה ואמר כי "היא גיבורה שלי ומקור השראה לכל מי שפועל לקידום זכויות אדם בבורמה וברחבי העולם. ארה"ב מקדמת בברכה את שחרורה המאוחר מדי של סו צ'י". ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר כי "סו צ'י משמשת מודל לחיקוי לכל מי שמאמינים בחופש הדיבור, בדמוקרטיה ובזכויות אדם".

ביקורה של קלינטון הוא הראשון של שר חוץ אמריקאי בבורמה מאז 1955. קלינטון הציעה תמריצים נוספים הכוללים שדרוג היחסים הדיפלומטיים בכפוף לשחרור האסירים הפוליטיים וסיום האלימות במדינה כלפי מיעוטים אתניים. "הגעתי לכאן על מנת לבצע הערכה ולהחליט האם הגיעה העת לפתיחת פרק חדש בהיסטוריה המשותפת שלנו", אמרה קלינטון. גורם דיפלומטי בכיר סיפר כי תיין סיין הציג סקירה בת 45 דקות המפרטת את תכניותיו לרפורמה.

ישנם גורמים בבורמה שאינם משוכנעים מכנות כוונותיה של המנהיגות. בשעה שהוא יושב בחדר מאחורי המכולת שלו בראנגון, השמיע או קו קו גיי, אסיר פוליטי לשעבר, דברי ביקורת על הממשלה בשל המעצר המתמשך של תומכי דמוקרטיה אחרים.מאות אסירים פוליטיים עדיין יושבים בבתי הסוהר במדינה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ