איראן שחררה 11 מפגינים שפרצו לשגרירות הבריטית

העצורים שוחררו ללא הסבר רשמי מצד השלטון בטהראן. שרי החוץ של האיחוד האירופי דנים בהחרפת הסנקציות על איראן

הארץ
הארץ

איראן שחררה הבוקר (חמישי) 11 סטודנטים שנעצרו לאחר תקיפת השגרירות הבריטית בטהראן אתמול. סוכנות הידיעות "פארס" מדווחת כי המשטרה שחררה את הסטודנטים, יממה לאחר שפרצו למתחם השגרירות ובזזו אותו.

איראן לא פרסמה שום הסבר רשמי לשחרור המתפרעים. על פי החוק במדינה, העונש על פגיעה ברכוש יכול להגיע לעד שלוש שנות מאסר. אמש פרסם משרד החוץ האיראני הודעת התנצלות על פריצת הסטודנטים לשגרירות, בה נאמר כי איראן "מכבדת ומחויבת לנורמות הבינלאומיות של חסינות וביטחון הדיפלומטי".

הסטודנטים שפרצו לשגרירות לקחו שישה מעובדי המקום כבני ערובה, השליכו אבנים על חלונות המבנה, בזזו משרדים והציתו מסמכים. קודם לכן נערכה מחוץ לשגרירות הפגנה בה התעמתו מאות סטודנטים עם כוחות משטרה, וקראו "מוות לאנגליה".

10 מתוך 10 |
מפגינים משחיתים בשגרירות הבריטית באיראן
1 מתוך 10 |
המפגינים שפרצו אתמול לשגרירות בריטניה בטהראןצילום: רויטרס
2 מתוך 10 |
מפגינות אתמול מחוץ לשגרירות בריטניה בטהראןצילום: אי-פי

בתוך כך, שרי החוץ של האיחוד נפגשים היום בצהריים בבריסל, לדיון בהחרפת הסנקציות על איראן, ובמסקנות דו"ח הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם, שפורסם לפני כשלושה שבועות. המתקפה על השגרירות צפויה לחזק את המדינות האירופיות המנסות לקדם את הסנקציות הכלכליות על איראן, במיוחד בשאלת אמברגו הנפט.

שר החוץ של בריטניה וויליאם הייג אמר הבוקר בראיון מבריסל לתחנת הרדיו של הבי-בי-סי כי בכוונתו לקרוא בוועידה לאימוץ סנקציות חריפות יותר, שיפעלו ל"בידוד איראן בסקטור הכלכלי". דיפלומט צרפתי בכיר מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי "מנקודת מבט פוליטית, הפריצה לשגרירות לא תעבוד לטובת מדינות המבקשות להפחית את הלחץ על איראן". בנוסף לדיון בסנקציות, הממשלות האירופיות צפויות להוציא היום הודעת אזהרה חריפה לטהראן לאור המתקפה אתמול.

שרי האיחוד צפויים לאשר הוספה של 180 אישים וחברות איראניים לרשימה השחורה, אולם המדינות חלוקות בשאלת אמברגו הנפט. ברנרד ואלרו, דובר משרד החוץ הצרפתי, מסר כי המדינה צפויה לעודד את המדינות החברות באיחוד לאשר את האמברגו. מקורות צרפתים מסרו כי לאור המתקפה אמש, גובר הסיכוי שהמדינות המתלבטות יקשיבו להצעה הצרפתית.

מספר בירות אירופיות מתעקשות כי מוקדם מדי לאמץ את האמברגו או לאסור על חברות אירופיות לסחור עם הבנק האיראני המרכזי, משום שצעדים כאלה עלולים להחריף את המשבר הכלכלי באירופה. ייתכן כי הדיון על הסנקציות הכלכליות יושלם בשבוע הבא, כשראשי מדינות האיחוד האירופי יפגשו בוועידה.

בעקבות המתקפה על השגרירות בטהראן, הורתה אתמול ממשלת בריטניה לסגל הדיפלומטי האיראני בלונדון לפנות את השגרירות ולעזוב את המדינה תוך 48 שעות. שר החוץ הבריטי וויליאם הייג בישר גם על פינוי השגרירות הבריטית בטהראן, כמו גם את המתחם האזרחי המאכלס את אנשי הסגל ומשפחותיהם. גרמניה, צרפת והולנד הודיעו בעקבות בריטניה כי גם הן מחזירות את שגריריהן מטהראן בעקבות האירועים בשגרירות הבריטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ