אי-פי
רויטרס

נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פילאי, אמרה היום (חמישי) כי על פי הערכות הארגון, למעלה מ-4,000 בני אדם נהרגו עד כה בתשעת חודשי העימותים בין מתנגדיו של הנשיא בשאר אסד לבין כוחות הביטחון בסוריה. לדברי פילאי, המצב השורר כעת במדינה הוא בעל כל המאפיינים של מלחמת אזרחים.

הערכת המצב של פילאי מגיעה יום לפני שארגון זכויות האדם של האו"ם מתכנס לישיבת חירום שתדון במצב החירום בסוריה. הנציבה דיברה במסיבת עיתונאים בז'נבה, וסיפרה כי לארגון הגיעו עדויות רבות על פשעים המבוצעים בידי כוחות הביטחון נגד אזרחי המדינה, המאוששים לדבריה את דרישתה להעמיד את הצמרת הסורית לדין בעוון פשעים נגד האנושות.

נציגי הגוש המרכזי של האופוזיציה הסורית הגולה נפגשו לראשונה עם עריקי הצבא הסורי, "צבא סוריה החופשית" לתאם פעילותם נגד אסד, כך מדווח הבי-בי-סי. לדברי ארגון האופוזיציה "המועצה הלאומית הסורית", קבוצת המורדים הסכימה בפגישה בדרום טורקיה לצמצם את התקפותיה על כוחות הביטחון הסוריים.

"המועצה הלאומית הסורית" הוקמה לפני שלושה חודשים בטורקיה כדי לייצג את הארגונים השונים המתנגדים לאסד. צבא סוריה החופשית מהווה בעיה עבור חברי האופוזיציה, שקוראים להתנגדות לא אלימה למשטרו של אסד. קבוצת העריקים, שמצאה מקלט בטורקיה, לקחה אחריות לסדרת התקפות על כוחות הביטחון הסוריים.

הפגנה נגד אסד בספרדצילום: אי–פי

  האיחוד האירופי הטיל היום סנקציות כלכליות נוספות נגד 11 חברות ו-12 אישים סורים. יושב ראש הליגה הערבית נכח במפגש שרי החוץ של האיחוד בבריסל, בו נקבעו הסנקציות החדשות, כחלק מהמאמץ המשותף של הגופים לסיים את האלימות בסוריה.

  בתחילת השבוע אישרה, לראשונה, הליגה הערבית חבילת סנקציות נגד סוריה בשל האלימות הגוברת במדינה ואי הסכמתו של הנשיא בשאר אסד לתנאים שהציבה הליגה. במסגרת הסנקציות יוקפאו נכסי הממשלה, לא יתקיימו עסקאות עם הבנק המרכזי של סוריה ויוקפאו נכסי בכירים במשטר. כמו כן תאסר הטיסה על הבכירים במדינות ערב החברות בארגון. זוהי הפעם הראשונה בה הליגה הערבית מטילה סנקציות על מדינה חברה.

  במקביל לסנקציות שהוטלו על סוריה, סיכמו היום שרי החוץ של האיחוד האירופי על הידוק הסנקציות הכלכליות על איראן. גורם רשמי באיחוד אישר לסוכנות הידיעות רויטרס כי בפגישה סוכם על הוספת 180 שמות של חברות מסחריות ואישים מאיראן לרשימה השחורה. עם זאת, בניגוד לעמדתן של כמה מדינות, ובראשן צרפת, לא יוטל אמברגו על יבוא נפט איראני, צעד שהיה צפוי לפגוע באורח חסר תקדים באיראנים, אך להביא במקביל גם להאמרת מחירי הנפט בעולם.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ