בחירות ברוסיה - האחרונות בסימן דמוקרטי

מאות מיליוני רוסים יצביעו בבחירות לפרלמנט ביום ראשון. מפלגת השלטון, בראשות פוטין ומדוודב, צפויה לזכות ברוב מכריע, למרות ירידה חדה בסקרים

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי שווידלר

הבחירות לדומה (הפרלמנט הרוסי) מעבר לפינה, והתוצאות, ככל הנראה, ידועות מראש. ביום ראשון, מאות מיליוני רוסים יבחרו את נציגיהם לפרלמנט, עם ידיעה ברורה שמפלגת השלטון והמפלגה הגדולה ביותר, "רוסיה המאוחדת", תרכיב את הממשלה הבאה. המצביעים הפסימיים טוענים כי "אלה יהיו הבחירות האחרונות בניחוח דמוקרטי להרבה לזמן". הריאלסטים מצדם מנסים להזכיר את "הקללה הסינית העתיקה (מאחלים לך שתחיה בעידן של שינויים) ותעדיפו את היציבות". ואילו האופטימיים לא מבינים על מה כל המהומה: "מה רע בכך שהמפלגה היחידה שמסוגלת להבטיח יציבות כלכלית ושלטונית תישאר ליד ההגה?", מסכמים.

חילופי המקומות בין הנשיא המכהן דמיטרי מדוודב, לראש הממשלה, ולדימיר פוטין - עליהם הוכרז רשמית בכינוס המפלגה האחרון - מבטיחים למעשה את שובו של פוטין לקרמלין כנשיא ב-2012, ואת תפקיד ראש הממשלה למדוודב. אין כל ספק ש"יידינאיה רוסיה" (רוסיה המאוחדת) תישאר המפלגה השלטת, אבל הנתונים הסטטיסטיים, פחות משבוע לפני מועד הבחירות, מדאיגים את קברניטי המפלגה: לא רק שמפלגת השלטון עומדת לאבד את הפופולריות שלה, אלה גם מספר משמעותי של מקומות בפרלמנט על פי התחזיות האחרונות, "יידינאיה רוסיה" עומדת לאבד כ-91 כיסאות בפרלמנט ולהסתפק ב-224 מנדטים. המפלגה הקומוניסטית, בראשות גנאדי זיוגאנוב, עתידה להגדיל את כוחה באופן משמעותי (37 מנדטים) ולהגיע ל-94 כסאות בפרלמנט. גם הליברל-דמוקרטים (LDPR), בעלי גוון לאומני ובראשות ולדימיר ז'ירינובסקי, אמורים לגדול מ-40 מנדטים ל-72. "רוסיה הצודקת", המצויה מעט שמאלה מ"יידינאיה רוסיה" במפה הפוליטית, צפויה להציח לא רק לעבור את אחוז החסימה (7%), אלא להגדיל את מספר נציגיה בדומה מ-38 ל-60.

בהשוואה לבחירות הקודמות שנערכו ב-2007, "יידינאיה רוסיה" עלולה לרדת מתמיכה של מ-64.3% ל-52.1% בלבד. מנגד, הקומוניסטים צפויים לעלות מ-11.6% ל-26.5%. אין זה סוד שרק "יידינאיה רוסיה" מסוגלת להציע תוכנית פוליטית וכלכלית ריאלית. הצהרות של נציגי יתר המפלגות מתקבלות על ידי רוב האוכלוסייה כמלים ריקות. לפני כשבועיים, פוטין הצהיר ש"רוסיה חייבת לחיות על פי יכולתה". זו הנחיה לעתיד לבוא - אם לא יתמודדו עם החובות הלאומיים, הכלכלה הרוסית עלולה להתמוטט.

כאב הראש של פוטין

הבחירות לדומה. לחצו להגדלה

הכלכלה צפויה להיות כאב הראש הגדול של פוטין ומדוודב, במיוחד לקראת אירוח אולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014, שתדרוש מהמדינה הוצאות חריגות העתידות להגיע ל-50 מיליארד דולר. אך גם בריחת ההון מערבה מדאיגה את המנהיגים. על פי הנתונים הסטטיסטיים שפורסמו לאחרונה, פחות מ-5% מאוכלוסיית רוסיה מחזיקים ב-50% מהאוצרות הלאומיים; דווח על 160 אלף מיליונרים ו-440 אלף משפחות בעלות הכנסה שנתית מעל 100 אלף דולר. "שיאנית" צבירת ההון הרוסי היא שווייץ, כאשר יותר מ-25 מיליארד דולר מכספם של עשירי המדינה מושקעים בבנקים של הרפובליקה האלפית. המיליארדרים הרוסים (182 השנה) משלמים רק 13% מסים - שיעור נמוך בהרבה ביחס למדינות המפותחות באירופה. אך גם התקשורת והאופוזיציה אינן מקלות על מפלגות השלטון. דעתה של האופוזיציה, מימין ומשמאל, על המפלגה השלטת, אינה מחמיאה - בלשון המעטה. בבלוגים, אסיפות וסתם כתובות ברחוב, "יידינאיה רוסיה" ידועה כ"מפלגת הנוכלים והגנבים". הכוונה היא לפקידים מושחתים, מקורבי שלטון שמבריחים לבנקים במערב עשרות מיליארדי דולרים ואין ספור חברות פיקטיביות שצצות בחסות הפקידים. אתמול דווח כי ממשלת רוסיה הגבירה את הלחץ על אחד מהארגונים העצמאיים המשקיפים על הבחירות במדינה. נציגי לשכת תובע המדינה ביקרו אתמול במשרדי ארגון "גולוס", סוכנות עצמאית למעקב אחר הבחירות ברוסיה, בצעד "שלא נעשה מעולם בעבר", אמר דובר הארגון. הארגון הביא לחשיפה ולפרסום אלפי הפרות של חוק הבחירות - רובן נעשו לטובת מפלגת השלטון, דיווח גולוס. התקשורת הרוסית הכפופה לממשלה הגבירה בימים האחרונים את התעמולה נגד משקיפי בחירות זרים, שהואשמו על ידי מגישי חדשות ופרשנים פוליטיים בתמיכה באופוזיציה.

בשבוע שעבר התקשורת סיקרה בהתלהבות שערוריה שפרצה בגימנסיה בעיר קראסנויארסק, על תלמיד גימנסיה שכתב על אחד משלטי התעמולה שנתלו בבית ספרו: "יידינאיה רוסיה - מפלגת נוכלים וגנבים". ציביניוק הוזמן למנהלת הגימנסיה, שאיימה לפנות למשטרה ואף כינתה את מעשהו "אנטי-נוצרי". אותו תלמיד הצליח להקליט את השיחה בטלפון הסלולרי שלו והעלה את השיחה לאינטרנט. כעבור כמה ימים אמו זומנה לשיחה במשטרה.

אבל גם על רקע שריקות הבוז שסופגים תעמולנים של המפלגה השלטת, אפילו באסיפות הבחירות בסנט. פטרבורג - ממנה באים רוב אנשי השלטון הפוליטי והכלכלי - ברור לכולם שבמצב הנוכחי רק "יידינאיה רוסיה" מסוגלת לבצע בפועל שינויים דרושים, ואולי אף להעלות את רמת החיים במדינה הסובלת מאבטלה חסרת תקדים.

דמוקרטיה דקורטיבית

המפלגה הקומוניסטית, בה שולט גנאדי זיוגאנוב, משבחת את "העבר הנפלא", ולאחרונה אף הציעה להחזיר לדרכונים את הסעיף "לאום". מקורביו של זיוגאנוב מספרים שאינו נחשב לחובב היהודים ואפילו לא מנסה לגנות הערות אנטישמיות שנשמעות במפלגתו.

להבדיל מהקומוניסטים, הפונים לקהל בוחרים של פנסיונרים שעדיין זוכרים לסטאלין חסד נעורים, הלאומן (והיהודי למחצה) ולדימיר ז'ירינובסקי, המנהיג הבלתי מעורער של הליברל-דמוקרטים, פונה למיעוטי היכולת והצעירים, בעלי תודעה לאומית. מפלגת "סבובודנאיה רוסיה", בהנהגתו של צנחן העבר סרגיי מירונוב, היא בעיקר מבקרת נמרצת של המפלגה השלטת, ואינה מציגה אלטרנטיבה רצינית. המצב הנוכחי ברוסיה הוגדר בעיתון "ספראבדליבאיה רוסיה" כ"דמוקרטיה דקורטיבית, בחסות מפלגה שלטת". אחת הטענות העיקריות המופנות נגד "רוסיה המאוחדת", מימין ומשמאל, היא שהמפלגה נכשלה במדיניותה כלפי הלאומים השונים שמאכלסים את שטחי רוסיה, ובכך יצרה מתיחות אתנית שעלולה למוטט כליל את דו-הקיום במדינה. לפני כמה שבועות נערך באזור ליוברצי שבפרברי מוסקווה "המצעד הרוסי" (רוסקי מארש"). אלפי המפגינים זעקו "די להאכיל את קווקאז" וקראו "די לשדוד את רוסיה". ויש להם סיבות לרטון: בזמן שמאות אלפי רוסים חיים מתחת לקו העוני, האוצר הפדרלי מזרים מיליארדים למימון שליט צ'צ'ניה, רמזאן קאדירוב. גארי קספארוב, בעבר אלוף העולם בשחמט ואחד ממבקריו החריפים ביותר של פוטין, ממשיך לפסול את מה שהוא מכנה "הדיקטטורה של פוטין" וקורא ל"עולם החופשי" להתאחד נגד השליט הרוסי הנוכחי. קספארוב ומנהיג ה"נציונל-בולשביקים", אדוארד לימונוב, נעצרו פעמים רבות בהפגנות של האופוזיציה החוץ-פרלמנטרית.

להבדיל מהתמיכה הרחבה לה זכה הנשיא לשעבר בוריס יילצין, אנשי בוהמה מעדיפים שלא להזדהות בפומבי עם "רוסיה המאוחדת" - ואחדים אף מצהירים בגלוי את תמיכתם באופוזיציה. אך פוטין ומדוודב אינם זקוקים לתמיכה גורפת. שובו לשלטון של "האיש החזק במדינה" צפוי להתנהל ללא זעזועים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ