זעם בדרום אוסטיה: בוטלו תוצאות הבחירות בהן הפסיד מועמד הקרמלין

מייקל שווירץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל שווירץ

מוסקווה. אלפי מפגינים יצאו לרחובות שלשום בדרום אוסטיה, מובלעת בגיאורגיה, שם פרץ משבר פוליטי בעקבות הביטול של ניצחון מועמדת בבחירות לנשיאות, שגברה בסוף השבוע על מועמד הקרמלין.

המפגינים, שהקימו מחנה מול משרדי הממשלה, הבטיחו שיישארו במקום עד שהרשויות יכירו בניצחון המועמדת שלהם, אלה דז'יאוייבה, לשעבר שרת החינוך ומועמדת בלתי מוכרת, שהצלחתה בעייתית בעיני מוסקווה. מוקדם יותר השבוע, פרסמה ועדת הבחירות של דרום אוסטיה תוצאות ראשונות של הבחירות, שלפיהן דז'יאוייבה מובילה ביתרון גדול על פני יריבה, אנטולי ביבילוב, לשעבר השר למצבי חירום, שקיבל את תמיכת נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב.

נראה שהתוצאות מעוררות מבוכה במוסקווה ובמיוחד בעבור מדוודב, שנפגש עם ביבילוב בשבוע שעבר, שיבח את שיתוף הפעולה שלו עם גורמים ברוסיה והבטיח להמשיך לממן את פיתוח דרום אוסטיה. הקרמלין מייחס חשיבות רבה לדרום אוסטיה, שאוכלוסייתה מונה 50 אלף בני אדם, ושבגללה פרצה המלחמה בין רוסיה לגיאורגיה לפני שלוש שנים. אחרי שהדפה החוצה את כוחות צבא גיאורגיה, הכירה רוסיה בעצמאות דרום אוסטיה, צעד שגרר גינויים חריפים במערב.

זמן קצר לאחר ההצבעה בבחירות, בית המשפט העליון של דרום אוסטיה הכריז כי הבחירות אינן תקפות, וציין כסיבה הפרות בקפמיין של דז'יאוייבה, אף שקודם לכן קבעו משקיפים בינלאומיים שהבחירות היו הוגנות וחופשיות. בחירות חדשות נקבעו למארס, ואולם ממשלת דרום אוסטיה אסרה על דז'יאוייבה להתמודד בהן.

ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ