הבחירות במצרים

היסטריה יותר מהיסטוריה

"המספרים הגדולים" לפיהם האחים המוסלמים זכו ב-40% מהקולות והסלפים ביותר מ-20%, הם בינתיים סימפטום להיסטריה יותר מאשר תמונת מצב

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הבחירות במצרים יכולות לרשום לעצמן שני הישגים גדולים: עצם קיומן בתנאים של חוסר ודאות, ושיעור ההשתתפות ההיסטורי - 62% בסיבוב הראשון. התוצאה המיידית היא שלמרות טענות (מועטות יחסית) לאי סדרים, זוכות הבחירות האלה לראשונה בלגיטימיות ציבורית רחבה ביותר. מנגד, התוצאות הראשונות שפורסמו, לפיהן זכתה מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים ב-40% מקולות הבוחרים, ומפלגת א-נור שמייצגת את הזרם הסלפי הדתי רדיקלי, ביותר מ-20%, מעוררות דאגה בכל הנוגע לכיוונה החדש של מצרים.

ואולם, "המספרים הגדולים" האלה הם בינתיים סימפטום להיסטריה יותר מאשר תמונת מצב אמיתית. מדובר רק בסיבוב בחירות ראשון מבין שלושה שיסתיימו באמצע ינואר. בסיבוב זה בחרו שליש מ-27 מחוזות הבחירה במצרים, שבהם מתגוררים שליש מהאוכלוסייה. מתוך השליש הזה, נבחרו שני שלישים מכלל המועמדים בבחירות יחסיות לפי רשימות מפלגתיות ושליש בבחירות אישיות. הבחירות האישיות עדיין לא הסתיימו, שכן ברוב אזורי הבחירה לא הושגה הכרעה בין המועמדים. לכן, יתקיים סיבוב שני השבוע. כך, גם אם השיגו האחים המוסלמים 40% בבחירות היחסיות, מבטיח להם הישג זה בינתיים כ-44 מושבים בפרלמנט מתוך 498 מושבים שעומדים לבחירה (עשרה מושבים נוספים מתמנים בידי הנשיא, שייבחר רק ביוני). רק אם בסבב הבחירות האישיות השבוע ובסבבי הבחירות הנוספים שיתקיימו בחודשיים הבאים ישמרו האחים המוסלמים על נתח דומה, הם יהפכו למפלגה הגדולה בפרלמנט שתוכל לתבוע את הרכבת הממשלה.

לחצו לייק לקבלת כל הכתבות והפרשנויות ישירות לעמוד הפייסבוק שלכם

יו"ר מפלגת החירות והצדק, מוחמד מורסי, מיהר כבר להצהיר כי אם האחים יקימו את הממשלה הבאה תהיה זו ממשלת קואליציה רחבה ככל האפשר. זו אינה רק הצהרה שנועדה להרגיע את הזרמים הליברליים החילוניים, את הקופטים או את הצבא. זהו כורח פוליטי, שבו הכירה גם מפלגת א-נהדה האיסלאמית בתוניסיה, שמנסה עתה להקים ממשלה קואליציונית עם שתי מפלגות חילוניות. האחים המוסלמים מודעים היטב לכוחה של כיכר תחריר, שמשמשת עתה בתפקיד "מצפונה של מצרים", כהגדרתו של פרשן מצרי. אם לא תושג הסכמה ביניהם, הכיכר אף עלולה להפוך לזירת התגוששות בין הזרמים החילוניים והליברלים לזרמים הדתיים.

אין זה מובן מאליו שהאחים המוסלמים ימהרו לצרף את מפלגת א-נור הסלפית אל הקואליציה שלהם. למעשה, עוד לפני הבחירות התגלעו חילוקי דעות אידיאולוגיים ופוליטיים בין שני הזרמים, שעה שהנהגת א-נור האשימה את האחים בשיתוף פעולה הדוק מדי עם המועצה הצבאית העליונה. האחים המוסלמים, כך לפחות לפי הצהרותיהם, יעדיפו לצרף לקואליציה את המפלגות שמייצגות את המחאה ואת הליברלים על פני הזרם הסלפי. ואולם, הם יצטרכו גם ליישר קו עם הצבא כדי להבטיח את תמיכתו - לא רק בממשלה שיקימו אלא גם בחוקה שתנוסח אחרי הבחירות.

מתפללים בקהיר בסוף השבוע, מדיניות החוץ והביטחון תמשיך להיות מוכתבת בידי הצבאצילום: אי-פי

בשביל הצבא יהיה זה מהפך היסטורי, שבו לראשונה הוא יהיה כפוף להנהגה פוליטית בראשות האחים המוסלמים. ואולם, כשם שהצבא יצטרך לעכל את הגלולה המרה הזאת, כך גם האחים. התוצאה עשויה להיות שבעוד שמדיניות הפנים, החינוך ושאר העניינים האזרחיים יישענו על פשרה בין המפלגות הפוליטיות, תמשיך מדיניות החוץ והביטחון להיות מוכתבת בידי הצבא. מכאן גם שהיחסים עם ארה"ב, ישראל, איראן או סוריה, שנתפשים כחלק בלתי נפרד מהגישה האסטרטגית והצבאית של מצרים, עשויים להיות מושפעים במידה קטנה יחסית מהמהפך הפוליטי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ