הצרצרים בסין יוצאים לקרב

ענף ספורט עתיק, מלחמות צרצרים, שהוכרז בעבר כלא חוקי, זוכה עתה לעדנה מחודשת בסין. בתום הליך של בחירה קפדנית ואימונים מפרכים, מוכשרים החרקים הזעירים לקרב חייהם

אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס

אדום הבטן הגדול, הניזון מדיאטה קפדנית המבוססת על כבד, טופו וזנגביל, היה אמור להילחם בקרב. במקום זאת, חג המתמודד הצעיר בעצבנות סביב יריבו המאיים ואז נדחק לפינת הזירה, בשעה שמאמנו צפה בו בתדהמה וששת הצופים שהיו במקום הגיבו בקריאות בוז. "הוא לא שווה כלום", רטן פטרונו, צ'אנג הונגווי, מהנדס מכונות בגמלאות, בעת שמשך אותו מהזירה. בכך באה לקצה קריירת הלחימה הקצרה שלו.

המוני צרצרי שדה מתמודדים בסתיו בקרבות בסמטאות הצרות של בירת סין, בייג'ין, בספורט שראשיתו לפני יותר מאלף שנים. הענף שטופח בידי קיסרי שושלת טאנג, הפך מאוחר יותר לפופולרי בקרב אזרחים מהשורה. בשנות מהפכת התרבות בסין הקומוניסטית הוגדר הספורט כתחביב בורגני והוגדר כלא חוקי. ואולם, בדומה למסורות רבות אחרות שדוכאו בעבר, בהן משנת הקונפוציאניזם, משחק הלוח מה-ג'ונג או גידול יונים, גם המסורת של קרבות צרצרים זוכה עתה להתחדשות בעידוד הדור הצעיר, בעיקר גברים, המשתוקקים לאמץ צורות בילוי סיניות מקוריות.

ברחבי סין קמו אגודות של קרבות צרצרים, ויותר מ-20 אתרי אינטרנט מוקדשים לשלל הפרטים הקטנים הנלווים לגידול החרקים, שצורכי היום-יום שלהם יכולים להתחרות באלה של סוס ערבי. בשנה שעברה הגיע מחזור המכירות וההוצאות על החזקת צרצרים לכ-400 מיליון יואן (63 מיליון דולרים), כך לפי מכון נינגיאנג לחקר צרצרים במחוז שאנדונג.

בשנחאי יש כיום יותר מתריסר שווקי צרצרים, וכמה ערים, בהן בייג'ין, מקיימות תחרויות שבהן ההתרחשות זעירת הממדים מוקרנת על מסכי ענק. המעוניינים בתחביבים שלווים יותר, יכולים לצפות בתחרויות צרצורים.

קרב צרצרים בסין. בשנה שעברה הגיע מחזור המכירות וההוצאות על החזקת צרצרים לכ-400 מיליון יואן (63 מיליון דולרים) צילום: ניו יורק טיימס

"עם העלייה ברמת החיים, מאחר שלאנשים יש יותר זמן וכסף, הם מעוניינים בתחביבים בעלי היסטוריה ומשמעות עשירות", אומר ואנג סופינג, הבעלים של חנות שמציעה את כל האביזרים הנחוצים לגידול צרצרים: מבתי צרצרים בגילוף אמנותי שמחירם מאות דולרים ועד לקערות קרמיקה מעוטרות המתאימות למלך זעיר.

נהג מונית מבייג'ין השווה את אהבתו לקרבות צרצרים לאהבה של הספרדים למלחמות פרים. "ההבדל העיקרי הוא שקרבות צרצרים פחות מסוכנים", אמר. לידיעת פעילים למען זכויות החרקים, רק לעתים רחוקות קרב מסתיים בפציעה, להוציא אולי קטיעה של מחוש, ואת המפסידים משחררים בדרך כלל בצד המדרכה, שם הם חופשיים לשוטט עד שיוכרעו על ידי הכפור של נובמבר או כף רגלו של עובר אורח.

ואולם, לשיגעון הצרצרים יש גם צד פלילי: קרבות מחתרתיים המושכים המוני מהמרים. בסוף ספטמבר פשטה משטרת ג'יאנגסו על מועדון הימורים, עצרה 79 בני אדם ולכדה 100 צרצרים. לדברי המשטרה, סכומי ההימורים של בעלי צרצרים מגיעים ל-10,000 יואן (1,600 דולרים) לקרב יחיד. ואילו הימורי הצופים מגיעים לעתים לסכומים של יותר מ-100 אלף יואן (כ-16 אלף דולרים).

ליו יונג'יאנג, 60, המציג עצמו כמומחה לצרצרים שעורך קרבות בשביל תיירים בבייג'ין, אומר כי התפשטות ההימורים בענף מקשה על חובב הצרצרים הממוצע. "צרצר קרבות רציני יכול לעלות יותר מסוס", הוא אומר. "והם אוכלים יותר טוב ממך או ממני". עם זאת, מעריצים מושבעים מתעקשים שמדובר בספורט חיובי שמעודד פעילות משותפת ותחרות ידידותית.

עשו לנו לייק לקבלת כל הידיעות המעניינות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

למרות העניין הגובר בקרב הדור הצעיר, הענף עודנו בעיקר הממלכה של גברים מבוגרים יותר שגדלו ללא צעצועים וטלוויזיה. "זה מזכיר לנו את הילדות שלנו, כשכולם היו עניים ויכולת לתפוס צרצרים בשדות שמחוץ לחומות העיר", אומר צ'ן הויהואה, 72, מורה בגמלאות. "עכשיו השדות מכוסים ברבי קומות, אבל הצרצרים עדיין מסבים לנו אושר רב".

אף על פי שכיום שוקלים את הצרצרים במשקל דיגיטלי ומסווגים אותם לקטגוריות משקל הנבדלות זו מזו במאית הגרם, מאמני הצרצרים עדיין נוהגים לפי כללים והמלצות שנקבעו במאה ה-13, ונוסחו בכתב בידי ג'יה סידאו, ראש ממשלה בשושלת סונג הדרומית. לפי הסיפורים שעוברים מדור לדור, האובססיה שלו לצרצרים הביאה להתפרקות האימפריה.

אף על פי שהקרבות על האליפות מתקיימים בספטמבר, מתחילה עונת הצרצרים כבר בקיץ, שעה שהחקלאים לוקחים חופש מעבודתם ויוצאים לשדות לאחר רדת החשיכה כדי לחפש מועמדים פוטנציאליים לקרבות. מאמנים רציניים רוכשים לעתים קרובות כ-200 צרצרים, במחיר של 10 יואן (1.6 דולר) לצרצר, בתקווה למצוא בהם כמה לוחמים ראויים. מועמדים מבטיחים עשויים לקבל שמות כמו "נמר צהוב מעופף" או "שן סגולה גדולה".

אז מתחילה עבודת אימונים מפרכת. כל צרצר מוחזק בכד חרס משלו, והתזונה שלו עשויה לכלול שרימפס טחון, שעועית אדומה וכבד עז. המפונקים שבהם ייהנו מעת לעת מאמבט צמחי, ומתולעת או שתיים לפני ליל התחרות הגדולה. בשעת הקרב, מפיק לוחם טוב צרצור חד, פורש לרווחה את לסתותיו ותוקף את יריבו. אחרי שתיים-שלוש התקפות מהירות, המפסיד נסוג. המנצח נאסף ומוחזר לכד שלו, כדי לשוב ולהילחם ביום אחר.

בשוק הצרצרים, בעוד קהל צופה בזירה, הציע ז'אנג ז'נג, כלכלן בן 33, תיאוריה משלו מדוע גברים מבוגרים אוהבים כל כך את החרקים האלה. "זה בטבע שלנו להיות תוקפניים, אבל קרבות בינינו אינם חוקיים. אז אנחנו משליכים את הרגשות שלנו על הצרצרים, וכשהם מנצחים אנחנו חשים גאווה ואולי נעשים קצת פחות לוחמניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ