ערב הבחירות ברוסיה, נעצרה יו"ר ארגון שמפקח על ההצבעה

היא נעצרה בשדה התעופה במוסקווה ל-12 שעות. עורך דינה: נסיון למנוע פיקוח על הבחירות לפרלמנט, המתקיימות היום; מפלגת השלטון צפויה לזכות במירב הקולות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מוסקווה (רויטרס). יו"ר ארגון עצמאי לפיקוח על הבחירות ברוסיה נעצרה אתמול בשדה תעופה בבירה מוסקווה ל-12 שעות. לדברי עורך דין מטעמה, מדובר בניסיון למנוע מארגונה לפקח על הבחירות לפרלמנט המתקיימות היום. כמה שעות קודם כן הביעה ארה"ב דאגה מ"ממה שנראה כהטרדה שיטתית" של הארגון, המפרסם דו"חות על אי סדרים בבחירות במדינה.

ראש ארגון "גולוס", ליליה שיבאנובה, נעצרה בידי קציני מכס בנמל התעופה שרמטייבו בשובה מחוץ למדינה, ולדברי בכירים בארגון, מחשבה הנייד הוחרם. "הלחצים על גולוס וראשיו הם ניסיון למנוע את מעורבותם בפיקוח עצמאי על הבחירות", ציין עורך הדין ראמיד אחמטגאלייב. הוא הדגיש כי החוק אינו מרשה לרשויות המכס לבדוק או להעתיק את תכולת המחשב של שיבאנובה, וכי הם הפרו את זכויותיה בכך שמנעו ממנו להיפגש איתה בתקופת מעצרה. "הם אמרו לי שיש להם מידע לפיו העברתי דרך הגבול חומרה מסוכנת", אמרה שיבאנובה.

שלשום פסק בית משפט במוסקווה כי גולוס הפר איסור לפרסם תוצאות של סקרי דעת קהל בחמישה הימים שלפני הבחירות לבית התחתון של הפרלמנט. אחמטגאלייב מתח ביקורת על בית המשפט, שגם קנס את הארגון ב-30 אלף רובל. לדבריו, גולוס פרסם דו"חות על אי סדרים בקמפיין הבחירות של המפלגות ולא סקרי דעת קהל.

יו"ר גולוס, ליליה שיבאנובהצילום: אי-פי

לפני הדיון בבית המשפט מסרה התביעה במוסקווה כי גולוס נחקר בגין תלונה שהגישו נגדו כמה חברי פרלמנט, המתנגדים למימון הזר שמקבל הארגון ותובעים שהוא יחדל ממעקב אחר הליך ההצבעה. גולוס הוא ארגון ללא מטרות רווח שהוקם ב-2000. לארגון יש "קו חם" שבו הוא מקבל דיווחים שונים על פגיעה בטוהר הבחירות ומפה אינטראקטיבית שבה מוצגים דיווחים אלה. הוא מודיע בגלוי שמימונו נשען על תמיכה מאירופה ומארה"ב, המאפשרת לו להישאר אובייקטיבי.

בבחירות היום צפויה מפלגת השלטון והמפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט, "רוסיה מאוחדת" להישאר המפלגה השלטת ולהרכיב את הממשלה הבאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ