תוצאות רשמיות במצרים: יותר מ-60% למפלגות הדתיות

ועדת הבחירות המרכזית פרסמה היום את תוצאות סיבוב הבחירות הראשון. האחים המוסלמים השיגו 36.6%, מפלגת א-נור הקיצונית 24.4%

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי
הארץ

הניצחון הגדול של המפלגות האיסלאמיות בבחירות שהתקיימו בשבוע שעבר במצרים קיבלו היום (ראשון) חותמת רשמית, כשוועדת הבחירות המרכזית פרסמה תוצאות חלקיות מהן עולה כי הגוש האיסלאמי השיג יותר מ-60% מקולות הבוחרים.

מפלגת החופש והצדק, הזרוע הפוליטית של תנועת האחים המוסלמים, זכתה ב-36.6% מקולות הבוחרים. בעוד מפלגת א-נור, המשתייכת למחנה האיסלאם הסלפי הקיצוני גרפה 24.4% מהקולות. המפלגה הליברלית המצרית גרפה רק 13.4% מקולות הבוחרים, ורשימה ליברלית נוספת, מפלגת וואפד, קיבלה 7.1%.

הבחירות בשבוע שעבר הן אמנם רק הסיבוב הראשון מתוך שלושה סיבובי בחירות שתוצאותיהן יקבעו את דמותו של הפרלמנט העתידי אולם הן נותנות אינדיקציה לגבי הרכבו המשוער. סיבובי בחירות הבאים, ב-18 מתוך 27 המחוזות במצרים, יתקיימו בינואר, כשהפרלמנט הנבחר אמור למנות ועדה של 100 נציגים שינסחו את חוקת מצרים החדשה.

בשלב זה עדיין לא ברור אם המפלגות האיסלאמיות יקימו קואליציה משותפת, או שמא האחים המוסלמים ינסו לחבור למפלגות הליבלרליות ולהימנע מברית עם הסלפים, המתנגדים לדמוקרטיה ודורשים כי החוקה תטיל מגבלות קשות על חופש הפרט ותושפע באופן ישיר מחוקי השריעה.

בניגוד לאחים המוסלמים המתונים יותר, א-נור מהווה פנים חדשות בזירה הפוליטית של מצרים. התנועה שואבת את השראתה מהזרם הוואהבי-סעודי. הסלפים מתנגדים לדמוקרטיה באופן עקרוני מכיוון שלטענתם היא מאפשרת לחוקי האדם להתעלות על חוקי האל.

עם זאת, לאחר נפילת מובארק הם ייסדו מפלגה והחליטו להעמיד עצמם לבחירה על מנת להגיע לעמדה ממנה יוכלו להבטיח שחוקי השריעה יהיו חלק אינטגרלי מהחוקה החדשה במצרים. קבוצות סלפיות מצהירות בגלוי על רצונן להפוך את מצרים למדינה בה חופש הפרט, ובכלל זה חופש הדיבור, לבוש נשים ואומנות נאכפים על פי קודים מוסלמיים.

"על אדמת האיסלאם אני לא יכול לאפשר לאנשים להחליט מה מותר ומה אסור. אלוהים הוא זה שנותן את התשובות בנוגע למה שנכון ומה לא", אמר ביום שישי דובר המפלגה והוסיף כי "אם אלוהים אומר לך שאתה יכול לשתות מתי שאתה רוצה חוץ מאלכוהול , זה לא הגיוני לשאול על הדבר הקטן שאסור ולהעמידו מול מיליון הדברים שמותר".

בדומה למדינות אחרות במזרח התיכון, כמו תוניסיה ומרוקו, גם במצרים המפלגות האיסלאמיסטיות מצליחות לא רק להגביר את כוחן, לאחר שנים בהן התנהלו על גובל האי-חוקיות, אלא גם להפוך למפלגות השלטון. על אף שרבים מתושביה של מצרים, ובעיקר בקהיר, אינם דתיים, הרי שהתשתית הפוליטית של "האחים המוסלמים" ללא ספק סייעה לארגון לקבל קולות רבים יותר בהשוואה למפלגות האחרות.

מצביעה בבחירות במצרים, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי
נשים מצריות בוחרות, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ