מפלגתו של פוטין צנחה, אולם הצליחה להשיג רוב דחוק בפרלמנט

על אף שמפלגת השלטון עתידה לנצח בבחירות לפרלמנט במוסקווה, היא איבדה כ-80 מושבים. הבחירות לנשיאות יערכו במארס 2012

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
רויטרס

לאחר ספירת 90% מהקולות בבחירות לפרלמנט ברוסיה שנערכו אתמול (ראשון), עולה כי בהתאם לתחזיות, מפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת" של ראש הממשלה ולדימיר פוטין והנשיא דמיטרי מדוודב זכתה במרבית הקולות, אולם אחוזי התמיכה בה הידרדרו לפחות ממחצית מקולות המצביעים.

לדברי ראש ועדת הבחירות המרכזית במדינה, המפלגה זוכה ל-49.5% בלבד מקולות המצביעים – שיעניקו לה כ- 238 מתוך 450 המושבים בדומא – הפרלמנט הרוסי, לעומת 315 מושבים בהם היא מחזיקה כעת, ורוב דחוק של 13 חברי פרלמנט.

שלוש מפלגות נוספות עברו את אחוז החסימה: המפלגה הקומוניסטית, בראשות גנאדי זיוגאנוב, זוכה לכ-19%, המהווים 92 מושבים בפרלמנט. מפלגת הליברל-דמוקרטים (LDPR), מפלגה לאומנית בראשות ולדימיר ז'ירינובסקי, השיגה 56 מושבים, ומפלגת "רוסיה הצודקת" 64 מושבים.

10 מתוך 10 |
פוטין מצביעצילום: רויטרס
1 מתוך 10 |
פוטין מצביעצילום: אי - פי
2 מתוך 10 |
הבחירות ברוסיה, היום

המנצחת הגדולה בבחירות היא מפלגת הקומוניסטים (KPRF), בראשותו של גנאדי זיוגאנוב שכמעט והכפילה את כוחה: מ-11.6% לפני ארבע שנים ועד 19% הפעם. בכוחה המידלדל של מפלגת פוטין-מדוודב נגסו גם מפלגת הימין הליברלי "יאבלוקו" שזוכה ל-2.6%, מפלגת השמאל הלאומני "הפטריוטים של רוסיה" עם 1%, ומפלגת המרכז-ימין "העניין הצודק" עם 0.5%.

נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב הגיב לתוצאות מדגם הבחירות שהתפרסמו מוקדם יותר, באומרו ש"כ-50% מהקולות הן תוצאות נורמליות, שמחזק את הדמוקרטיה במדינה". בנאום שנשא במטה הבחירות של המפלגה, אמר הנשיא כי מפלגתו תצטרך להרכיב קואליציה בדומה החדשה.

"בבחירות האלה השתקפו היחסים הריאליים בין הכוחות הפוליטיים. 'רוסיה המאוחדת' נשארת הכוח הפוליטי העיקרי ברוסיה ולמעשה, מייצגת כמחצית מהאוכלוסיה. זו היתה הופעה מכובדת בבחירות, בהתאם להשפעה הפוליטית של המפלגה. אני מודה לכל מי שהצביע עבורנו", אמר.

פרשנים פוליטיים ברוסיה טענו היום שהמפלגה הקומוניסטית שתישאר באופוזיציה, תקשה הפעם על מפלגת השלטון שככל הנראה, תזדקק לשכנע את אחת משתי מפלגות האופוזיציה הנותרות לתמוך במדיניותה, עקב המיעוט הצפוי למפלגה בדומא, מתוך 550 מקומות.

הבחירות לדומא שנערכו היום מהוות "חזרה גנרלית" לבחירות לנשיאות במארס 2012 ותוצאותיהן נחשבו לידועות מראש. הירידה בתמיכה ב"רוסיה המאוחדת" היא עדות לירידה חדה בפופולאריות של המפלגה ושל פוטין עצמו, שצפוי לחזור לתפקיד הנשיא ב-2012.

אם הסקרים יתבררו כנכונים גם במציאות, הרי שמפלגת רוסיה המאוחדת תאבד את "הרוב החוקתי", שבו היא מחזיקה ומאפשר לה לשנות את החוקה ואף להדיח את הנשיא. כזכור, הנשיא הנוכחי, דמיטרי מדוודב וראש הממשלה פוטין הודיעו כבר כי החליטו להתחלף בתפקידיהם, בצעד שהדגיש את שליטתו הגדולה של פוטין במדינה הקומוניסטית לשעבר.

ארגוני אופוזיציה יצאו בביקורת חריפה נגד הליך הבחירות ברוסיה, והביעו דאגה כי הבחירות היום יהיו "הבחירות האחרונות בניחוח דמוקרטי להרבה לזמן". הבוקר התלוננו ארגוני אופוזיציה שונים כי אתרי האינטרנט שלהם הותקפו על ידי האקרים ויצאו מכלל פעולה, על מנת שלא לאפשר להם לחשוף אי סדרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ