מלך מטעם עצמו - בחייו ובמותו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אי-פי

יום שבת הוכרז כיום אבל לאומי באלבניה. הדגלים הורדו לחצי התורן ובצהריים הייתה דקת דומייה לזכר לקה זוגו הראשון - מי שהכריז על עצמו יורש לכס המלכות של המדינה, שמת בשבוע שעבר והוא בן 72.

למרות שאלבניה היא רפובליקה פרלמנטרית, זוגו סירב לוותר על כס המלכות שהיה של אביו, המלך אהמט זוגו, עד פרוץ מלחמת העולם השנייה. אחרי שנים של גלות בדרום אפריקה ובמדינות שונות באירופה, זוגו נקבר שלשום בטקס רשמי בהשתתפות צמרת השלטון האלבני. לקה זוגו, שהתנשא לגובה שני מטרים, חזר לאלבניה ב-2002 כדי לטעון לכתר. אביו היה מנהיג מוסלמי מקומי, שהכתיר את עצמו למלך אלבניה ב-1928 ושלט במשך 11 שנים. זקני אלבניה זוכרים תקופה זו כמשגשגת ויציבה. הוא נמלט מהמדינה ב-1939, והשליטים הקומוניסטים של אלבניה ביטלו את המלוכה ב-1946. ואולם גם בגלות, התעקשה המשפחה המלכותית על מעמדו של לקה זוגו כשליט הלגיטימי של המדינה המזרח-אירופית.

אל הנשיא, במיר טופי וראש הממשלה, סאלי ברישה, הצטרפו מאות בעלי תפקידים ומנהיגים, שהשתתפו בטקס ההשכבה ששודר בשידור חי בטלוויזיה הציבורית וגם בערוצים הפרטיים באלבניה. נשיאת קוסובו, אטיפטה יאיאגה נכחה גם היא בלוויה.

לחצו לייק לקבלת מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לעמוד הפייסבוק שלכם

הלווייתו של לקה זוגו הראשון, שלשום באלבניה. זוגו בילה שנים ארוכות בגלות באירופה ובאפריקה עד שובו למולדתו ב-2002צילום: אי-פי

"באנו היום לתת כבוד ולהביע הוקרה היסטורית וגאווה לאומית לפועלו של לקה זוגו, בנו של אהמט זוגו, מלך האלבנים", אמר ראש העיר טיראנה לולזים באשה. מחויבותו של לקה זוגו לדמוקרטיה באלבניה הלכה יד ביד עם תשומת לבו המיוחדת לגורלה של קוסובו".

מנהיגים דתיים מוסלמים, קתולים ואורתודוקסים השמיעו תפילות. זוגו נקבר לצד אשתו ואמו בבית הקברות הציבורי שארה שבפאתי העיר טיראנה. "אני, הנסיך לקה השני, נשבע בפני גופת אבי, שאלך בדרכו של המלך זוגו, של המלך לקה הראשון, ואעמוד לשירות האומה והמולדת", אמר לקה השני, בנו היחיד. אך מנהיגי האופוזיציה סירבו להשתתף בטקס הממלכתי. אריון בראצה, חבר בית המחוקקים מטעם האופוזיציה, אמר שלקה זוגו מעולם לא היה מלך אלבניה.

לקה זוגו נולד רק יומיים לפני כיבושה של אלבניה על ידי כוחות איטליה ב-1939. לאחר שנמלט אביו מהמדינה בכבושה, הם בילו שנים ארוכות בגלות באירופה ובאפריקה, בזמן שאלבניה הייתה קומוניסטית. משנפל המשטר הקומוניסטי ב-1990, ניסה לקו זוגו לחזור פעמיים למולדתו, אך נכשל: ב-1993 הוא פשוט סולק מהמדינה ובניסיונו השני לשוב ב-1997, הואשם בכך שעמד בראש התקוממות מזוינת וסולק בשנית.

רק בשנת 2002 הצליח זוגו הראשון לחזור סופית לאלבניה, שם ניהל חיים שקטים יחד עם בנו ואשתו האוסטרלית, שהלכה לעולמה ב-2004. משפחתו קיבלה חזרה חלק מהרכוש המלכותי שהולאם, והוענקו לה דרכונים דיפלומטיים, אך זוגו מעולם לא ויתר על טענתו לכתר. בנו של לקה זוגו שימש יועץ בכמה ממשלות אלבניות. באתר הרשמי של המשפחה המלכותית כתוב שתחביביו של המלך ברשות עצמו היו: "נשק, ירי, קריאה והיסטוריה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ