בין איראן לסוריה

טורקיה היא התומכת העיקרית של ארגוני האופוזיציה בסוריה, שבשבוע שעבר הצליחו לראשונה להגיע להסכם ביניהם; הבעיה היא, שהיא מעצבנת את איראן

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"הסכמנו שהצבא הסורי החופשי לא יבצע עוד התקפות עצמאיות נגד המשטר הסורי", סיכם בסיפוק אחמד רמדאן - מראשי "המועצה הלאומית הסורית", ארגון האופוזיציה העיקרי - את תוכן המפגש שהתקיים עם מפקד "צבא סוריה החופשי". "מפקד הצבא החופשי, הקולונל ריאד אל-אסעד, הסכים אתנו שתנועת המחאה הסורית תמשיך להיות אזרחית, וכי הצבא החופשי יפתח באש רק כדי להגן על אזרחים או בעת סכנת חיים", הסביר רמדאן.

ההסכמה הזאת, שלא ברור אם תחזיק מעמד, הושגה ביום רביעי שעבר בפגישה חשאית שהתקיימה בהטאי שבטורקיה, על גבול סוריה. זאת היתה הפגישה הראשונה בין שני הארגונים הללו, שעד כה לא הצליחו לשתף פעולה, ונראה כי נציגיהם מנסים עכשיו לכונן מועצה משותפת - הנהגה לאופוזיציה, שעד כה התקשתה לגבש את שורותיה ולהציג תוכנית פעולה משותפת.

החשש של המועצה הלאומית הסורית, שבה חברים כ-260 אופוזיציונרים המונהגים על ידי האינטלקטואל הסורי בורהאן רליון היושב בפאריס, הוא שפעולות צבאיות עצמאיות דוגמת המתקפה על בסיס המודיעין האווירי בחרסתא שליד דמשק ב-17 בנובמבר, והתקפות על שיירות של הצבא הסורי, עלולות לשחק לידי המשטר הסורי, המנסה מאז תחילת ההתקוממות להוכיח שהוא מנהל מלחמה לגיטימית נגד כנופיות מזוינות. חשש אחר הוא שהקמת "זרוע צבאית" של ההתקוממות עלולה בסופו של דבר לגרום למאבק כוחות פנימי בין פלגי האופוזיציה, ולהסיט את המאבק נגד המשטר למאבק בין פלגי האופוזיציה.

שכן אל-אסעד - מהנדס ואיש חיל האוויר הסורי שערק מן הצבא והקים את "הצבא החופשי" בסוף יולי ומאז הוא מפקד על כ-15 אלף עריקים - שואף גם למשרת הנהגה בסוריה החדשה. הצבא שהקים מונה 11 גדודים, שפועלים בערים הגדולות בסוריה, כשכל גדוד בנוי על מחלקות, הנשענות על סיוע לוגיסטי מקומי וציוד ונשק שנתפש בבסיסי הצבא הסורי או מיובא מחו"ל. על פי דיווחים בטורקיה ובסוריה, כמויות גדולות של נשק הוברחו לסוריה מלוב דרך טורקיה, שממנה כנראה הגיעו גם קבוצות של מתנדבים לובים שנלחמים לצד המתקוממים הסורים.

טורקיה היא בסיס העורף החשוב ביותר הן של הצבא הסורי החופשי והן של המועצה הלאומית, שהוקמה בכינוס באיסטנבול בספטמבר. החלטתה להטיל סנקציות כלכליות על סוריה, לאסור על 20 אנשי עסקים סורים שמקורבים למשטר לנסוע דרכה, להקפיא נכסים של המשטר הסורי, לצמצם את הפעילות עם בנקים סוריים ולמנוע העברת נשק שמיועד לצבא הסורי, הופכים את טורקיה לא רק לבעלת ברית מרכזית של האופוזיציה הסורית - היא מציבה עצמה גם כתחליף המעשי למעורבות צבאית מערבית בסוריה.

אבל החשש הטורקי הוא שלמדיניותה התקיפה כלפי סוריה עלול להיות מחיר כבד אם תחליט איראן להפגין שרירים. בשבוע שעבר איים מפקד הזרוע האווירית של משמרות המהפכה, אמיר עלי חאג'יזאדה, ש"אם יאיימו על איראן, אנחנו נפגע במערכת המכ"ם של נאט"ו שתוצב בטורקיה ואחר כך נפגע במטרות אחרות". שר החוץ האיראני הרגיע אמנם את עמיתו הטורקי והבטיח לו שזאת איננה מדיניותה של איראן, אבל לאיראן יש גם אמצעים נוספים ללחוץ על טורקיה, המייבאת מאיראן מחצית מתצרוכת הנפט שלה, כ-200 אלף חביות ליום, ואף עומדת להגדיל את רכישת הגז ממנה.

באוקטובר הזהיר יועצו הצבאי של עלי חמינאי, הגנרל יחיא רחים ספווי, את טורקיה שאם "לא תבהיר את מדיניות החוץ שלה כלפי איראן, הטורקים ייתקלו בבעיות. אם הם טוענים שהם מתכוונים להגדיל את היקף הסחר של טורקיה ל-20 מיליארד דולר, הם יצטרכו לבסוף להתאים את מדיניותם לזו של איראן". האזהרה כוונה אמנם לאישור שנתנה טורקיה להצבת המכ"ם נגד טילים של נאט"ו בשטחה, אבל היא יכולה להתפרש גם כאיום נגד מדיניות טורקיה כלפי סוריה של אסד, שאיראן תומכת בה.

פתרון המשבר בסוריה הוא לפיכך אינטרס אסטרטגי של טורקיה, מכאן גם תמיכתה המסיבית בקולונל אל-אסעד ובשותפיו החדשים. אולם גם בטורקיה מסבירים, ש"צבא סוריה החופשי" לא יוכל להפיל בעצמו את המשטר הסורי. "מישהו יצטרך בקרוב להפעיל נשק כבד. רובים ואקדחים לא יספיקו מול טנקים ומסוקים", מבהיר גורם במשרד החוץ הטורקי. השאלה היא מי יהיה הראשון שיסכים להפעיל טנקים ומטוסים נגד אסד.

כסף תמורת גיוס

חוק טורקי חדש שהתקבל בשבוע שעבר קובע, שמעתה מי שלא מילא את חובת השירות הצבאי יוכל לפדותו בכסף. מדובר בבני שלושים ומעלה אשר מסיבות שונות, לימודים או שהייה בחו"ל, קיבלו דחיית שירות ומעוניינים בפטור מלא.

מעתה יוכלו אזרחים טורקים לזכות בפטור מלא בתמורה לתשלום של כ-16,200 דולר, שיעברו לקופת המיניסטריון לענייני משפחה ומדיניות חברתית. הכסף ישמש למימון סיוע למשפחות הנפגעים בפעולות טרור, משפחות נזקקות שבניהם משרתים בצבא ונכים שנפגעו בשירותם בצבא או במשטרה. טורקים ששוהים בחו"ל יותר משלוש שנים יוכלו לקבל פטור תמורת 5,000-7,500 יורו. טורקיה גם שוקלת, בלחץ האיחוד האירופי, לאמץ חוק שפוטר משירות צבאי סרבנים מסיבות מצפון. השירות בצבא הוא חובה והוא נמשך כ-18 חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ