בסיס ניסוי הטילים המרכזי של איראן נמחק לחלוטין

בבסיס שהתפוצץ נערכו ניסויים בדלק מוצק, שמשפר משמעותית את טווח הטילים ומהירות שיגורם. לראשונה מוזכרת הסברה שהבסיס הופצץ מהאוויר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

הפיצוץ העז שהתרחש בבסיס פיתוח הטילים האיראני סמוך לטהראן לפני שלושה שבועות, הרס לחלוטין את האתר בו נערכו ניסויים בטכנולוגיה מתקדמת של דלק מוצק, כך סיפרו בכירים אמריקאים וישראלים לניו יורק טיימס. בפיצוץ נהרג ראש תכנית הטילים של איראן, הגנרל חסן טהרני מוקדאם.

הבכירים, שנעזרו בתמונות לווין עדכניות מזירת האירוע שהתרחש 40 קילומטרים מערבית מהבירה, סיפרו כי הפיצוץ היווה מכה קשה לתוכנית הטילים לטווח ארוך של איראן.

יתרונות השימוש בדלק מוצק רבים: ניתן לאחסן את הטילים לזמן ממושך ולשליפה מהירה בעת הצורך; בטכנולוגיה הקיימת יש צורך לתדלק את הטילים בדלק נוזלי לפני כל שיגור, תהליך ארוך החושף את הטילים לפגיעה ומעיד בפני האויב על הכנות למתקפה. כמו כן, מדובר בדלק יציב יותר ולפיכך מסוכן פחות, ואין צורך - במקרה שהטילים לא שוגרו - לרוקן אותם מהדלק הנוזלי לפני אחסונם מחדש.

כשני קילומטר מדרום לבסיס שנהרס נמצא אתר ניסוי הטילים עצמו. בצילומי הלוויין (ראו מטה) ניתן לראות שמונה עמדות ניסוי צהובות. הטילים מותקנים במאוזן, ו"משוגרים". מאחורי עמדות הניסוי ניתן לראות את השפעת ההדף והשריפה על הקרקע.

גם היום, שלושה שבועות אחרי הפיצוץ המסתורי, לא ידוע מה עומד מאחורי האירוע - אך בכירים אמריקאים מעריכים כי זו קרוב לוודאי היתה תאונה, בשל העובדה כי לאיראנים אין ניסיון רב בעבודה עם טכנולוגיה נפיצה ומסוכנת כזו. איראן הרשמית כבר הצהירה שזו היתה תאונה אך בכירים איראנים טוענים כי מדובר במהלך נוסף ברצף של אירועים שחיבלו במאמציהם לפתח נשק גרעיני.

3 מתוך 3 |
שמונה עמדות ניסוי טילים - במאוזןצילום: GoogleEarth, GeoEye
1 מתוך 3 |
בסיס הטילים בבידגנה לפני הפיצוץצילום: GoogleEarth, GeoEye
2 מתוך 3 |
בסיס הטילים בבידגנה לאחר הפיצוץצילום: AFP/DigitalGlobe

על פי העיתון, בשל עוצמת הפיצוץ שהורגש עד טהראן - אחת התיאוריות הרבות היא כי הבסיס הותקף מהאוויר, ייתכן ועל ידי מל"ט חמקן. אתמול הודיעה איראן כי הפילה מל"ט ריגול אמריקאי מתקדם - הפועל משטח אפגניסטאן.

"כל דבר שמעניק לנו עוד זמן ומרחיק את היום בו לאיראנים תהיה היכולת לשגר טיל גרעיני הוא ניצחון קטן", אמר השבוע בכיר מודיעין מערבי, "בזמנים הללו, אנחנו מתמקדים במה שאפשר להשיג במאמץ הזה, לא באמת משנה איך הוא קורה".

לחצו לייק לקבלת מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בשבוע שעבר התייחס ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, לפיצוץ בבסיס הטילים. בישיבה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר ברון: "הפיצוץ, שהיה באתר הפיתוח לטילי קרקע-קרקע, בכוחו לעכב או להפסיק את המשך הפיתוח באותו ציר". עם זאת, הוא הוסיף כי "יש לתת את הדגש לכך שלאיראן מסלולי פיתוח נוספים מלבד אותו מתקן".

"תכנית הגרעין של איראן ממשיכה להתקדם, על אף הלחצים הרבים שמופעלים עליה, כגון מאמצי סיכול, ולמרות המצב הכלכלי והפוטנציאל לערעור מעמדו של השלטון", אמר תא"ל ברון בישיבה. "מצבה הכלכלי של איראן נמצא במגמה של צניחה. קיימת אינפלציה שמאמירה והכלכלה נמצאת במיתון עמוק. מצד אחד טהראן מפעילה סובסידיות ומצד שני מחירי הנפט ממשיכים לעלות.

"איראן מפעילה כ- 6,000 צנטריפוגות שפועלות בצורה סדירה, מתוך 8,000 שהותקנו. עד היום הצליחה טהראן לצבור 50 טון של אורניום מועשר ברמה נמוכה וקצת פחות מ- 100 ק"ג ברמה של 20%. האיראנים צריכים לצבור 220 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20% כדי שיעמוד לרשותם מספיק חומר לפצצה גרעינית. עם זאת, חשוב לזכור שאת האורניום המועשר ברמה של 20% צריך להעשיר שוב, לרמה של 90%. להערכתנו דו"ח סבא"א האחרון לא יביא לשינוי בהתנהלותה של אירן בהמשך פיתוח תכנית הגרעין שלה".

Read this article in English: Report: Iran blast completely destroyed major missile-testing site

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ