34 גופות הושלכו במרכז חומס: הטבח הגדול מאז תחילת הדיכוי

בסך הכל הובאו לביה"ח בעיר יותר מ-60 גופות; לפי עדי ראייה, מליציה הקשורה למשטר חוטפת פעילים. דמשק מציבה תנאים לפקחי הליגה הערבית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

34 גופות של מתנגדי משטרו של נשיא סוריה הושלכו בכיכר במרכז העיר חומס, כך מדווח ארגון זכויות אדם סורי. לפי הארגון, The Syrian Observatory for Human Rights, שעוקב אחר מעשי האלימות בסוריה, משני הצדדים, מדובר בטבח הנרחב ביותר מאז תחילת דיכוי המחאה נגד בשאר אל-אסד.

כל 34 ההרוגים נחטפו משכונות שתושביהן מזוהים כמתנגדים לאסד בידי השביחה, המליציה שחומשה בידי המשטר הסורי. הגופות הושלכו בכיכר באזור של תומכי אסד בעיר. על פי פעילי זכויות אדם בחומס, הגיעו בסך הכל יותר מ-60 גופות לבתי החולים בעיר. על פי הערכות האו"ם, יותר מ-4,000 בני אדם נהרגו מאז תחילת המהומות.

בתוך כך דווח הערב כי שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון המבקרת בשוויץ תיפגש שם עם שבעה מנציגי האופוזיציה הסורית. מדובר בפגישה השנייה מסוגה מאז שארה"ב קראה לאסד להתפטר מתפקידו בקיץ האחרון.

הפגנות בחומס נגד אסד, ביום שישיצילום: רויטרס

  המשטר הסורי עצמו ממשיך לשדר מסרים סותרים לגבי האסטרטגיה שלו. היום בבוקר שלחה דמשק מכתב לליגה הערבית, לפיו פקחי הליגה יורשו להיכנס למדינה, בניסיון להימנע מסנקציות נוספות.

  לפי דובר משרד החוץ הסורי, ארצו תחתום על הצעת הליגה "בקרוב". אולם המכתב גם כלל תנאים שהפכו את השגת הפשרה להרבה פחות סבירה. לפי התקשורת הסורית, במכתב נדרשה הסרה מיידית של הסנקציות שכבר הוטלו על דמשק, "תיאום מראש" עם דמשק לגבי מה יראו הפקחים ואיפה, ועוד.

  הליגה הערבית הטילה סנקציות על סוריה לפני שבוע, בתגובה לסירובה של דמשק ליישם את הסכם הפיוס שנוסח בידי הליגה. ההסכם כלל כניסת פקחים למדינה. מזכ"ל הליגה, נביל אל-ערבי, אמר שהוא קיבל את התגובה הסורית, ושהוא ידון בה עם חברות הליגה. אולם התנאים שהוצבו יקשו על מדינות כמו קטאר, שדוחפת להטלת סנקציות חריפות, לקבל את ההצעה.

  התרגיל הצבאי הסוריצילום: רויטרס

  בתוך כך, הטלוויזיה הסורית שידרה אתמול תמונות מתוך תרגיל צבאי שנערך ביום שבת במזרח המדינה. בתרגיל שיגרו כוחות הצבא הסורי טילי סקאד B לכיוון מזרח דווקא, טילים בעלי טווח של כ-300 קילומטרים.

  כמו כן שידרה אתמול הטלוויזיה הסורית תמונות של ירי רקטות בעלות טווח של 150 עד 200 קילומטרים. הכוונה של הסורים היא ככל הנראה להעביר מסר לקהילה הבינלאומית, כי לאסד יש עדיין יכולת להבעיר את המזרח התיכון במקרה שירצה בכך, בעיקר אם הקהילה הבינלאומית תתקוף מטרות בסוריה.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ