מוחים נגד פוטין, מצדיעים ללנין: הקומוניסטים מתחזקים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

רק לפני 20 שנה נראה שהמפלגה הקומוניסטית ברוסיה הושלכה לתמיד לפח האשפה של ההיסטוריה. ואולם בבחירות לפרלמנט הרוסי שהתקיימו שלשום, הצליחו הקומוניסטים למשוך אליהם את קולותיהם של סטודנטים, של אינטלקטואלים, ואפילו של אנשי עסקים, ולהפוך לאופוזיציה למפלגתו החבולה של ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין. רוב הרוסים אדישים היום לדגל האדום עם הפטיש והמגל, והמפלגה הקומוניסטית (CPRF) מעוררת בהם בעיקר אסוציאציה של ותיקי מלחמות עטורי מדליות או קשישים עניים שגזלו מהם את קצבאות הפנסיה והשילכו אותם מאחור ב"רוסיה החדשה".

אבל בעבור רבים אחרים, זיכרון הדיכוי של המשטר הקומוניסטי הישן של ברית המועצות, של מחנות העבודה והמצוקות, טרי עדיין. אף על פי כן, הם נתנו את קולם למפלגה הקונמוניסטית, אולי בחריקת שיניים, והכפילו בכך את כוחה לכדי 20% מהדומא הרוסית.

רוסים רבים שבעים מהשחיתות המשתוללת במדינה ומהפער המעמיק בין עשירים לעניים, ורואים היום במפלגה הקומוניסטית את האופוזיציה המעשית היחידה למפלגת רוסיה המאוחדת של פוטין. "הקומוניסטים הם המפלגה היחידה פה", אמר בנקאי מערבי במוסקווה. "רוסיה המאוחדת היא בדיחה, גם מפלגות רוסיה צודקת או LDPR הן בדיחה. משום כך רבים כל כך הצביעו למפלגה הקומוניסטית; זו היתה הצבעה אמיתית למען האופוזיציה ונגד רוסיה המאוחדת", הוסיף. "רוסיה המאוחדת הרתיחה את כולם, לכן אנשים חיפשו אלטרנטיווה", אמר אלכסנדר קורוב, סטודנט לפיזיקה באוניברסיטה של מוסקווה בן 19. "אני לא ממש אוהב את הקומוניסטים, אבל לא היה למי לבחור, ולא רציתי שיגנבו לי את הקול". גם סרגיי יימיליאנוב, מרצה למתמטיקה בן 46, הצביע הצבעת מחאה. "הצבעתי נגד פוטין, כדי להחליש את מפלגתו; לכן היה הגיוני לתת את קולי למפלגה שלה סיכוי להצליח", אמר.

הקומוניסטים לא צפוים אמנם להסתער בקרוב על השלטון, אבל לאורך 20 השנים שחלפו מאז קריסת בריה"מ, השכילה מפלגתם לקיים בסיס כוח לאומי חזק במרכזי הכוח של המחוזות ומקומות העבודה השונים; ולנוכח הגישה המוגבלת שיש לאופוזיציה לכלי התקשורת במדינה, היה זה בבחינת יתרון עצום.

למרבה האירוניה, זכתה המפלגה הקומוניסטית גם בקולותיהם של בוחרים ליברלים ופרו-מערביים, שלא ראו תועלת בהענקת קולם למפלגות הליברליות, כמו מפלגת יאבלוקו של הכלכלן גרגורי יאוולינסקי, שייתכן שלא תעבור את אחוז החסימה שנקבע ל-7%. במתן קולם למפלגה הקומוניסטית, שסיכוייה לעבור את אחוז החסימה היו ברורים, קיוו להציב אופוזיציה למפלגת רוסיה המאוחדת.

"למרות ניסיונותיהם לכופף את דעת הקהל, המדינה סירבה לתמוך ברוסיה המאוחדת", אמר מנהיג המפלגה הקומוניסטית, גנאדי זיוגנוב, במטה המפלגה שקושט בדגלים אדומים ובתמונות של ולדימיר לנין. זיוגנוב הלין על זיופים בבחירות ואמר שהמשטרה מנעה ממשקיפים של מפלגתו להגיע לקלפיות ברחבי המדינה.

מנהיג המפלגה הקומוניסטית, גנאדי זיוגאנוב, לצד תומכיו בכנס במוסקווה, לפני חודשצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ