מלון חדש בלב בית סוהר

בסיסים ששימשו את צבא ארה"ב בעיראק נותרו נטושים, וחברות מקומיות ובינלאומיות מנסות לעשות בהם שימוש מסחרי. כך, במקום שבו עמד כלא ידוע לשמצה, נפתח באחרונה בית מלון

ניו יורק טיימס
אנדרו קריימר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אנדרו קריימר

הכביש המוביל למלון בצרה גייטוויי באום קאסר שבדרום עיראק, חוצה נוף חרב מכוסה אשפה ופסולת של נפט גולמי הנקווה בבריכות ענק המבריקות בחול. קשה לדמיין שאורחים יעברו אי פעם בדרך הזאת.

וכשהאורחים כבר מגיעים למלון, בשעריו מקבלת את פניהם ערבוביה של לבני בטון, שקי חול ותיל דוקרני. במקום שוער, מלון בצרה גייטוויי מעסיק מאבטח. האיש מחייך, מרחיק סליל חוטי תיל ומברך את הנוסעים המגיעים למלון הבלתי אפשרי הזה, שנפתח במה שהיה בעבר מחנה בוקה, בית סוהר אמריקאי ידוע לשמצה.

בצרה גייטוויי הוא אחד הניסיונות הראשונים של חברות עיראקיות לעשות שימוש מסחרי במאות הבסיסים האמריקאיים הנטושים, מתחמי הבטון מדכאים ולרוב שוממים, שבפאתי הערים. קבוצת קופאן, החברה היזמית שמפעילה את המלון, מקווה למשוך בכירים בחברות הנפט הפועלות בשדות הקידוח שבקרבת מקום. הקרוואנים שמשמשים חדרי מלון עולים כ-190 דולרים ללילה, ואפשר לשכור אותם רק בקבוצות ובהזמנה מראש. "אנחנו חולמים להפוך את המקום הזה לנווה מדבר מסחרי", אומר מייתם אל-אסאדי, נשיא קופאן. "זה רק עניין של זמן".

מיזם זה, בדומה לאחרים שהשתלטו על הבסיסים האמריקאיים לשעבר, בנוי על קרונות המגורים של צבא ארה"ב. בעבר הם שימשו את השומרים. עובדי קופאן התקינו בכמה מהם שירותים צמודים ובכך יצרו חדרי אורחים. חוץ ממעט השיפורים שהוכנסו בקרוואנים, בית הסוהר עצמו לא שונה כלל. ריקנותו מפחידה, הרוח נושבת בין מגדלי השמירה הישנים.

חדרי מגורים של חיילים אמריקאים בבצרה המשמשים היום בית מלון. "אנחנו חולמים להפוך את המקום לנווה מדבר מסחרי", אומר מייתם אל-אסאדי, הבעלים של המלוןצילום: ניו יורק טיימס

עד סוף השנה יעביר צבא ארה"ב את כל בסיסיו לממשלה העיראקית. מ-505 הבסיסים שהקימו האמריקאים בעיראק, פחות מעשרה עדיין נמצאים בידיהם. רובם הומרו לבסיסים של צבא עיראק, עם כמה יוצאים מהכלל. הארמונות מעידן סדאם חוסיין שבקרבת בגדאד, שבהם התגוררו בעבר הגנרלים האמריקאים, ייהפכו למרכזי כינוסים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

עד מהרה נבזזו הבסיסים האחרים שהאמריקאים נטשו, ונלקחו מהם מזגנים ומקררים, שאפשר למצוא אותם היום בשוקי הפשפשים ברחבי עיראק. קבוצת קופאן קיבלה את מחנה בוקה מממשלת עיראק לאחר מכירה פומבית, במטרה להפוך את המקום לבית מלון, מרכז לוגיסטי ומתחם אחסון לתעשיית הנפט. ממבט ראשון קשה לראות דבר מה מזמין במקום: הנוף של מחסומי הסופות וחוטי התיל מזכיר בעיקר את בית הכלא במפרץ גואנטנמו, ותפקידו הקודם של מחנה זה אכן היה זהה למתקן הכליאה השנוי במחלוקת.

אף על פי כן, נפתח המלון ב-24 בנובמבר, במועד של כינוס הוועידה לענייני נפט וגז שנערכה בבצרה הקרובה. עמאר לטיף, המנהל של בצרה גייטוויי, סיפר כי האורחים מעריכים "את סוללות העפר הרבות והחומות שלנו".

השינוי בייעוד המקום מבטא אופטימיות רבה בקרב כמה אנשי עסקים בכל הקשור לדמותה העתידית של עיראק לאחר הנסיגה האמריקאית, זאת למרות המתיחות המתמשכת בין הפלגים השונים והתפרצויות האלימות החוזרות והנשנות. לדבריהם, עיראק עומדת לעבור בזריזות ממלחמה לשגשוג בתחום הנפט, שגשוג בעל ממדים היסטוריים, שעד מהרה יצמיח את הכלכלה וייצור הזדמנויות יוצאות מן הכלל לחברות שישתלבו בתחום בשלב מוקדם.

למרות הרושם המרושש של בצרה, הרי שהעיר יושבת על עושר עצום. הפקת הנפט, בעיקר משדות הקרובים לעיר, אמורה לגדול במהירות רבה יותר בעיראק מאשר בכל מדינה אחרת בעולם ב-25 השנים הקרובות, כך לפי תכנוני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה. אם הכול יילך כשורה, יגדל ייצור הנפט בעיראק בעוד חמישה מיליון חביות ליום עד 2035 - ובסך הכול להגיע לשמונה מיליון חביות נפט ביום. לשם השוואה, זה יותר משליש מכל הנפט שצורכת ארה"ב ביום, כלומר הון עצום במונחי אנרגיה.

במקביל לעזיבת הצבא, חברות נפט רבות מרחיבות את פעילויותיהן בעיראק, ומצפות לצמיחה כלכלית. חברת ג'נרל אלקטריק פתחה שלושה משרדים במדינה בנובמבר, חודש לפני שהחייל האמריקאי האחרון אמור לצאת ממנה. לפי הערכות קבוצת קופאן, חברות הנפט שוקלות לשכור מקום מגורים לעובדיהן במחנה הכליאה האמריקאי לשעבר.

"חברת אקסון אוהבת את המקום", סיפר לטיף. לדבריו, נציגי החברה ביקרו במקום כמה וכמה פעמים כדי לבדוק את סידורי הביטחון, ודווקא גדרות התיל וקירות הבטון עוררו את התגובה: "בחיי, זה מעולה". מצד שני, אפשר לומר כי המצב הביטחוני בעיראק הוא כה גרוע, עד שבית כלא לשעבר נראה מקום מושך לשמש בית מלון.

כ-150 מנהלים ואנשי עסקים, שבאו לבדוק הזדמנויות בתעשיית הנפט בדרום עיראק במסגרת הוועידה שנערכה בחודש שעבר, הגיעו למלון. יום הפתיחה לא עבר על מי מנוחות. מתברר שלא כל הבכירים, שהזמינו מקומות לינה באמצעות מארגני הוועידה, ידעו שהם אמורים לשהות במחנה מאסר עד שהאוטובוס עצר ליד ביתן השומר בכניסה.

"האנשים התלוננו", אמר לואיי אל-מלייקה, סגן נשיא בקבוצת קופאן. הצנרת החדשה לא עמדה בלחץ בכמה מהחדרים. "לא הצלחנו לגרום לבכירים להרגיש מרוצים, מסיבות מובנות מאליהן". משלחת שוודית, שאנשיה היו מזועזעים מעצם האפשרות לשהות במלון המפחיד, עזבו מוקדם. "לא ברור לאן הם הלכו", אמר אל-מלייקה.

מפעילי המלון מודעים לכך שבצרה גייטוויי עדיין נמצא בשלבי שיפוץ. ככלות הכול, לדיירים הקודמים לא התאפשר להיות בררניים מדי. "אנחנו מנסים ליצור אווירה ביתית יותר", אמר אנדרו קווייל, מנהל פרויקט בחברה שאחראית על שירותי ההסעדה.

חברת קופאן מתכננת לפתוח מחדש גם את האזור הכליאה הקודר עוד יותר במחנה. באזור זה האסירים התגוררו באוהלים מוקפים חומות עפר. כסימן לשינוי העובר על עיראק, חלק זה במחנה עשוי לשמש למגורי הפועלים מדרום מזרח אסיה שעובדים בשדות הנפט, כך הודיעה החברה. "אנחנו כבר לא קוראים למקום הזה מחנה כליאה", הסביר לטיף, "אלא סידורי לינה צפופים בעלות נמוכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ