סבב ההצבעה השני במצרים לא יפגע בהישגי האיסלאמיסטים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

זרם דליל של מצביעים יצא אתמול לקלפיות להצביע בסבב השני של הבחירות הראשונות לפרלמנט במצרים מאז הדחת מובארק, בחירות שבסבב הראשון שלהן זכו המפלגות האיסלאמיות ברוב סוחף.

שיעור ההצבעה הנמוך היווה ניגוד בולט לתורים הארוכים שנראו בסבב הראשון בשבוע שעבר, אז היה שיעור ההצבעה קרוב ל-60% - שיעור ההצבעה הגבוה בתולדות מצרים המודרנית.

חאלה שאכר, בת 39, אמרה שמיעוט המצביעים אתמול "מבהיל", מאחר ששיעור הצבעה נמוך צפוי לחזק את המפלגות האיסלאמיות. ההצבעה אתמול וההצבעות הבאות לא צפויות לשנות את הישגי האיסלאמיסטים, שזכו בכ-60% מהקולות בסיבוב הראשון. הדבר מהווה תבוסה קשה לליברלים, יוזמי המהפכה שהביאה להדחת מובארק לפני 10 חודשים.

לפי תוצאות שהתפרסמו שלשום, קיבלה "מפלגת החירות והצדק" של האחים המוסלמים 36.6% מ-9.7 מיליון קולות הבוחרים. "מפלגת א-נור" של הסלפים, מפלגה איסלאמית קיצונית, קיבלה 24.4% מקולות המצביעים, ואילו הגוש המצרי החילוני קיבל 13.4% מהקולות. שיעור ההצבעה הגבוה שקיבלו המפלגות האיסלאמיות מדאיג את המפלגות הליברליות, וגם כמה מהמפלגות הדתיות, החוששות מקידום סדר יום דתי במדינה.

יש לזכור שתוצאות הבחירות אינן סופיות, שכן בשבועות הבאים יתקיימו עוד שני סבבי הצבעה ב-18 המחוזות הנותרים במדינה. התוצאות שהתפרסמו שלשום משקפות את הישגי המפלגות בהצבעה על פחות משליש מתוך 498 מושבי הפרלמנט.

מאז נפילת מובארק, התגלעה מחלוקת נוקבת בין הקבוצות שעמדו בראש המחאה לגורמים האיסלאמיים, בשאלה איך צריכה להיראות החוקה החדשה של מצרים.

הפרלמנט החדש אמור לבחור 100 מחבריו לפאנל שינסח את החוקה החדשה. אולם המועצה הצבאית השלטת טוענת כי היא זאת שתקבע את הקריטריונים לבחירת 80 מחברי הפאנל, וכי לפרלמנט לא תהיה סמכות בהרכבת הממשלה החדשה.

תגיות:

תגובות