טורקיה מתעוררת מהחלום האירופי לבוקר מזרחי

לאחר שבמשך שנים השתוקקה להצטרף, מפנה כעת אנקרה גב לאיחוד האירופי השרוי במשבר - ושמה פניה למזרח התיכון, שם מתחזק מעמדה

דן בילפסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן בילפסקי, ניו יורק טיימס

במשך שנים ניסתה טורקיה להיכנס לאיחוד האירופי אבל כעת, כשהאיחוד נאבק במשבר הכלכלי החמור הוא נראה לפתע הרבה פחות זוהר בעיני הטורקים. בימים אלה נושאת טורקיה עיניה למזרח, ולא למערב כבעבר, ושואלת את עצמה, אם כדאי לה לדחות מעליה את אירופה, לפני שזו דוחה אותה.

אחרי ניצחונו הסוחף בבחירות 2002, קבע ראש הממשלה הכריזמטי ארדואן, את הכניסה לאיחוד האירופי כמטרה עיקרית. מפלגת הצדק והפיתוח האיסלמית שבראשותו פעלה בנחישות לקידום זכויות מיעוטים והסרת מגבלות חופש הביטוי, כל זאת במטרה להנהיג נורמות מערביות במדינה, ולקדם את סיכויי השיוך למערב.

ואולם, מאמציה של טורקיה התקבלו בסקפטיות ואף בזלזול על ידי כמה מחברות האיחוד, במידה רבה בגלל אוכלוסייתה של המדינה, המוסלמית ברובה. הדיונים נגררו בעצלתיים ולא הסתמנה אפשרות ברורה לחברות של טורקיה באיחוד.

לדברי פרשנים, נראה עתה שטורקיה היא זו שמאסה ברעיון. הקלפים נטרפו: אירופה מסתחררת במשבר אשראי עמוק ובמהומת האביב הערבי מסתמנת הזדמנות לטורקיה לשפר את מעמדה ולהפוך לכוח משמעותי באזור. הטורקים שוקלים צעד שלא היו מעזים להעלות בדעתם לפני שנים ספורות בלבד: הפניית גב לאיחוד האירופי.

  "ראש הממשלה ארדואן ביקש להיות המנהיג המוסלמי השמרני הראשון שיביא את טורקיה למערב, ואולם אחרי שאירופה בגדה בו, הוא זנח את שאיפתו זו", אמר ארול יראר, מייסד ארגון עסקי שמרני דתי בן 20 חברות, המקורב לראש הממשלה. "בימים אלה אין לאיחוד האירופי כל השפעה על טורקיה, ורוב הטורקים שואלים את עצמם: למה לנו להיות חלק מהבלגאן הזה?"

  התנהלותה של טורקיה במזרח התיכון, המתאפיינת באחרונה בהפגנות כוח, באה לידי ביטוי בשבוע שעבר, כאשר הפעילה סנקציות חמורות נגד סוריה ואף עשתה הכנות להתערבות צבאית. כמו כן משמשת טורקיה שופר לזעם האזורי בעניין יחסה של ישראל כלפי הפלסטינים, במיוחד מאז שהקפיאה את יחסיה עם ישראל אחרי פשיטת הקומנדו על ספינה שניסתה להגיע לעזה מטורקיה.

  כשקפריסין נשיאה, טורקיה לא רוצה להיות במועדון

  בינתיים התדרדרו היחסים עם האיחוד האירופי ללא תקנה, והמצב רק החמיר לאור האפשרות שקפריסין תשמש נשיאת האיחוד בשנה הבא, כך מסרו גורמים רשמיים בטורקיה.


  טורקיה מנהלת מאבק מדיני עיקש עם קפריסין מאז 1974, אז פלשה לאי כדי למנוע את איחודו עם יוון, והקימה ממשלה יריבה בחלק של האי המאוכלס בטורקים - ממשלה שטורקיה היא המדינה היחידה בעולם המכירה בה. בחודש שעבר נשיא טורקיה עבדוללה גול התבטא בלונדון בזלזול כלפי קפריסין, וכינה אותה "חצי מדינה" שתעמוד בראש "איחוד אומלל", כך דיווח העיתון הטורקי "מילייט". ואילו בשבוע שעבר כשצרפת הציעה, בצעד חריג, להזמין את טורקיה להשתתף בכינוס של שרי החוץ של האיחוד האירופי שנועד לדון בסוריה, הטילה קפריסין וטו על ההצעה.

  לפני 100 שנה כשהאימפריה העותמאנית התפוררה הוצמד לטורקיה כינוי גנאי, "האיש החולה של אירופה". כעת טורקים רבים אינם יכולים שלא לחוש כלפי האירופים שמחה לאיד לנוכח התחזיות שכלכלת ארצם צפויה לצמוח השנה בקצב של 7.5% בה בשעה שאירופה מקרטעת. "אלה שקראו לנו 'חולים' בעבר הם כעת בעצמם 'חולים'", אמר באחרונה זאפר קגליאן, שר הכלכלה של טורקיה. "מי ייתן והאל יביא להחלמתם".

  השוק באיסטנבול, טורקיהצילום: רויטרס

  קרוב לוודאי ששיחות ההצטרפות של טורקיה לאיחוד, שמקרטעות מאז 2006, ייעצרו כליל כשקפריסין תתמנה לנשיאה התורנית של האיחוד ביולי 2012, שכן ממשלת טורקיה הודיעה שתחרים את הנשיאות, ובכך למעשה תקפיא את השיחות. בכירים טורקים אומרים בשיחות פרטיות כי אם ב- 2014 עדיין ישרור מבוי סתום בשיחות, ייתכן שטורקיה תנטוש את השיחות.

  דעת הקהל בטורקיה תומכת פחות ופחות בהצטרפות לאיחוד. לפי סקרים שנערכו על ידי קרן מרשל הגרמנית, ב-73% 2004 מהטורקים ראו בהצטרפות דבר חיובי, לעומת 38% בלבד ב 2010.

  השר לענייני האיחוד האירופי, אגמן באגיס, אמר בראיון כי טורקיה עודנה מחויבת להצטרפות. לדבריו, כוח העבודה הצעיר והדינמי שלה, השוק המקומי הגדול שלה והתחזקות מעמדה באזור, משמעם שטורקיה תהיה נכס גדול מאי פעם בעבר לאיחוד המתנדנד. "אירופה, תחזיקי מעמד", אמר, "טורקיה באה להציל אותך".

  עם זאת, אנשי עסקים טורקים, שבעבר תמכו בהצטרפות, מתקשים יותר ויותר להעלות טיעונים בעד ההצטרפות.

  יראר, ראש הארגון העסקי, הבעלים של "404", חברת כימיקלים, ו"לזו" חברת מזון, המייצרת את תה התפוחים הידוע של טורקיה, ציין כי המסחר של טורקיה עובר יותר ויותר מזרחה: אף על פי שאירופה קנתה 56% מהייצוא של טורקיה ב 2010, כ-20% מהייצוא היה למזרח התיכון - לעומת 12.5% ב-2004. "זה עשוי לקחת עשר שנים, אבל האביב הערבי יביא לכך שהשווקים האלה יהיו אטרקטיביים עוד יותר", אמר.

  עשו לנו לייק לקבלת מיטב הידיעות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

  התקררות היחסים עם טורקיה מחלישה את השפעת אירופה בעולם הערבי, שם טורקיה - חברת נאט"ו הגובלת באיראן, עיראק וסוריה - הולכת ונהפכת במהירות לנציגה חשובה של המערב. לדברי מומחים, לראשונה זה עשרות שנים, אירופה זקוקה לטורקיה יותר משטורקיה זקוקה לאירופה.

  בעיני מפגינים ברחובות קהיר וחומס, ארדואן, מוסלמי אדוק העומד בראש מדינה משגשגת המונה 78 מיליון תושבים, הוא סמל רב עוצמה לאפשרות של שילוב בין דמוקרטיה לאיסלאם, בה בעת שהעוינות של אירופה כלפי תושביה המוסלמים מחלישה את השפעתה באזור.

  בכירים טורקים אומרים כי ארדואן מתרחק מאירופה ומתקרב במקום זאת לארה"ב, התפתחות שעליה בישרה ההודעה של טורקיה שהיא מטילה סנקציות על סוריה. לדברי הבכירים, בה בעת שארדואן פעל בעניין בתיאום הדוק עם ברק אובמה, אירופה שימשה שחקנית משנה בלבד.

  היחלשות ההשפעה האירופית יכולה גם לערער את השאיפה של טורקיה לשמש כמודל של דמוקרטיה בעבור העולם הערבי. ארגוני זכויות אדם אומרים כי בלא אפשרות ריאלית של הצטרפות לאיחוד האירופי - המרסנת את השלטונות - הולכות ומתחזקות הנטיות הרודניות של ממשלת טורקיה. לפי דו"ח של הנציבות האירופית שהתפרסם בנובמבר, 64 עיתונאים נכלאו בטורקיה, וארגון תקשורת בולט שמתח ביקורת על מפלגת השלטון נקנס בסכום של
  2.5 מיליארד דולר.

  ואולם באיסטנבול הקוסמופוליטית, גם לצעירים שאפתנים ומשכילים נמאס מהאיחוד האירופי. בקפה הומה אדם בצד המערבי של הבוספרוס, המצר החוצה את העיר ומפריד בין אירופה לאסיה, טוגצ'ה אירבד, 19, סטודנטית לכלכלה, אומרת שהטורקים בני דורה אינם מעוניינים להצטרף לאיחוד האירופי השוקע. עם זאת היא מתעקשת שהיא וחבריה עדיין נמשכים יותר לאירופה מאשר לעולם הערבי. "אני מעדיפה לנסוע לפאריס יותר מאשר לביירות", היא אומרת וממהרת להוסיף: "טורקיה אינה מזרח ואינה מערב. אנחנו נעים בכיוון משלנו".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ