קלינטון נפגשה עם האופוזיציה הסורית; "הפלתו של אסד אינה מספקת"

למרות דבריה התקיפים של שרת החוץ, וושינגטון החליטה להחזיר את השגריר שלה לדמשק. ביממה האחרונה נהרגו כ-50 בני אדם בעיר חומס

ד-פ-א
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א
אי-פי

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ערכה היום ( שלישי) פגישה נדירה עם נציגי האופוזיציה הסורית המבקשים להפיל את משטרו של הנשיא בשאר אסד. שרת החוץ אמרה לנציגים כי היא מעוניינת לשמוע על תכניותיהם לכינון משטר דמוקרטי בסוריה.

אמנם עדיין לא מדובר בהכרה אמריקאית רשמית, אך הפגישה בין קלינטון לבין שבעת חברי האופוזיציה, הגולים במארצם באירופה, בהחלט רומזת כי ארצות הברית שוקלת הכרה שכזו. זוהי הפעם השנייה מאז החלו המהומות בסוריה, ששרת החוץ האמריקאית נפגשת עם נציגי אופוזיציה סוריים.

בשיחתם, קלינטון אמרה לשבעה כי "ברור שהפלתו של משטר אסד אינה מספקת כדי לכונן דמוקרטיה, אולם זה ישים את סוריה על המסלול". עוד הוסיפה השרה כי על המיעוטים בסוריה להיות משוכנעים שלא יאונה להם כל רע וכי יוטב להם "תחת משטר של חופש וסובלנות".

במקביל, החליטה היום וושינגטון להחזיר את השגריר שלה לדמשק. השגריר, רוברט פורד, נטש את המדינה בסוף אוקטובר לאחר שנשקפה סכנה לחייו. במהלך החודשים האחרונים התבטא השגריר בפומבי נגד פעולותיו של המשטר הסורי והדיכוי האלים של ההפגנות ברחבי המדינה. בשל כך, פורד היה נתון להתקפות מצד נאמניו של הנשיא אסד, בטענה שאל לו להתערב בעניינים פנים-סורים, ולהתבטא נגד השלטונות המקומיים.

בד בבד, נמשכת האלימות בסוריה וארגוני זכויות אדם מדווחים כי ביממה האחרונה נהרגו כ-50 בני אדם בעיר חומס. 34 מגופות ההרוגים הושלכו בכיכר במרכז העיר, כך דיווח ארגון זכויות אדם סורי. הארגון, שעוקב אחר מעשי האלימות בסוריה משני הצדדים, טוען כי מדובר בטבח הנרחב ביותר מאז תחילת דיכוי המחאה נגד המשטר.

כל 34 ההרוגים נחטפו משכונות שתושביהן מזוהים כמתנגדים לאסד בידי השביחה, המליציה שחומשה בידי המשטר הסורי. הגופות הושלכו בכיכר באזור של תומכי אסד בעיר. על פי פעילי זכויות אדם בחומס, הגיעו בסך הכל יותר מ-60 גופות לבתי החולים בעיר. על פי הערכות האו"ם, יותר מ-4,000 בני אדם נהרגו מאז תחילת המהומות במדינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ