צרפת תאסור זנות ותעניש את הלקוחות

חברי הבית התחתון בפרלמנט הצרפתי קיבלו אתמול בקונצנזוס נדיר החלטה סמלית לאסור את הזנות במדינה

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

המחוקקים בצרפת קיבלו אתמול, בקונצנזוס נדיר בין הימין והשמאל, החלטה סמלית למגר את הזנות בצרפת.

לזונות הפאריסאיות יש היסטוריה ארוכה של קשרים עם אישים מפורסמים. אנרי דה טולוז-לוטרק ואדגר דגה ציירו אותן, אונורה דה בלזאק ואמיל זולא כתבו עליהן ודומיניק שטראוס-קאהן שלח להן מסרונים. ואולם, חברי האסיפה הלאומית, הבית התחתון בפרלמנט הצרפתי, התכנסו אתמול לדון בשאלת הזנות במדינה וקיבלו החלטה עקרונית לאסור אותה.

למרות יותר מ-50 שנה שבהן ממשלה אחר ממשלה הביעו כוונה לבטל את הזנות, היא המשיכה להיות עניין של בחירה אישית בצרפת. כלומר, איש לא הטריד את הפרוצות ולקוחותיהן. נגד פרוצות מוגשת תביעה משפטית רק כאשר העסק שלהן גורם לאי סדר ציבורי, ואילו לקוחות עומדים למשפט רק אם הפרוצות קטינות או "פגיעות במיוחד".

לעומת זאת, בהתאם לחוק, סרסורים נענשים לעתים קרובות ונשלחים למאסר של עד שבע שנים. מדי שנה יש בצרפת כאלף הרשעות כאלה.

כל זה עשוי להשתנות בקרוב אם תאושר הצעת החלטה שבה תומכת חברת הפרלמנט דניאל בוסקה מהמפלגה הסוציאליסטית. על פי הצעה שנידונה והתקבלה אתמול, בהתאם לטיוטת החוק, "לקוחות שיבקשו, יקבלו או ישיגו" מין בתמורה לכסף מסתכנים בכשישה חודשי מאסר ובקנס של 3,750 אירו. אם נותנת השירות המיני היא קטינה, הלקוח עשוי להישלח לכלא לעד שלוש שנות מאסר ולקנס של 45,000 אירו. הפרלמנט הצרפתי צפוי להצביע על החוק בימים הקרובים.

מפגינים נגד הצעת החוק, אתמול בפאריס. לזונות פאריס יש היסטוריה ארוכה של קשרים עם אישי ציבורצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

התמיכה ביוזמה חוצה את הקווים המפלגתיים. "מעתה ואילך, תיבדק הזנות מנקודת מבט של אלימות כלפי נשים, דבר שאינו מקובל על אף אחד", אמר גי ז'ופרואה, חבר פרלמנט ממפלגת UMP השלטת, שישב עם בוסקה בוועדה שהכינה את הצעת ההחלטה.

בהתאם לדו"ח שכתבה הוועדה, הניסיון של שוודיה - שבה הפכה צריכת מין בכסף לפשע - מראה כי הפגיעה בלקוחות היא הדרך הטובה ביותר להקטין את תעשיית המין. הדו"ח גם מצביע על העובדה שמדינות נוספות, כגון גרמניה, נמצאות באמצע תהליך חקיקת חוקים חדשים בנושא הזה.

הזונות כמובן הן בין המתנגדים לחוק והמדברים נגדו בפומבי. האיגוד המקצועי של העובדות בתעשיית המין, סטראס, ערך אתמול עצרת קטנה ליד הפרלמנט בטענה שהפוליטיקאים אינם מבדילים בין זנות מרצון לבין סחר במין. כמה זונות אמרו גם כי בכוונתן להפגין מחוץ לבניין הפרלמנט ביום שבו יועמד החוק להצבעה.

מכתב לפרלמנט, שעליו חתמו סטראס וארגונים נוספים, מאשים פוליטיקאים כי הם מתייחסים לפרוצות כאל "יצורים שוליים שקולם אינו ראוי להישמע". המכתב מדגיש כי ביטול הזנות יגרום לפרוצות לעבוד ברחובות אחוריים ויהפוך את המקצוע למסוכן יותר לנשים. בצרפת יש כ-20 אלף זונות פעילות שרבות מהן צרפתיות המנהלות באופן עצמאי את עסקיהן ומשלמות מסים. ואולם, לפי הערכות, מספרן כיום גדול הרבה יותר בשל הצפת המדינה במהגרות מאפריקה ומזרח אירופה שחלקן עובדות בזנות בכפייה.

ז'ופרואה אמר במסיבת עיתונאים כי מספר הנשים העובדות בתעשיית המין למען עצמן "נעשה קטן יותר ויותר" וכי "תשע מתוך עשר הן חלק מהסחר בנשים למטרות מין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ