בכיר בנאט"ו: סעודיה תמהר לייצר נשק גרעיני אחרי איראן

לדבריו, הסעודים מכינים תשתית אזרחית שניתנת להסבה למטרות צבאיות. בכיר נוסף בכנס שרי החוץ של נאט"ו: הברית לא נערכת לפעולה נגד אסד

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

ברית נאט"ו אינה נערכת לפעולה נגד משטר אסד בסוריה, אינה מתכוונת להתערב בסוריה ואינה עוסקת בתוכנית חירום לפעולה צבאית, משום שלא התמלאו התנאים ההכרחיים למבצע כזה. כך אמר אתמול ל"הארץ" קצין בכיר במטה נאט"ו. הקצין, ממדינה אירופית, לא הסכים לחשוף את זהותו. הוא הוסיף שנאסר עליו להשיב על השאלה אם בנאט"ו מתייחסים בדאגה לאיתותים לוחמניים מסוריה בימים האחרונים, בהם השיגור המתוקשר של טילי קרקע-קרקע.

לדברי הקצין, התערבות צבאית של נאט"ו בסוריה מותנית בהסמכה חוקית, באמצעות החלטת מועצת הביטחון של האו"ם. המשבר הפנימי בסוריה וההחרפה ביחסיה עם טורקיה יידונו בוודאי בשולי ועידת שרי החוץ של 28 חברות הברית שתיערך בבריסל היום ומחר, אך דובר של נאט"ו הצהיר כי סוריה אינה נכללת בסדר היום שלה. במרכז הדיונים יהיו אפגניסטאן, קוסובו, פריסת מערכת הטילים המעכירה את יחסי נאט"ו עם רוסיה, האביב הערבי כמנוף להרחבת קשרי נאט"ו עם מדינות ערב והכנת פסגת ראשי מדינות הברית במאי 2012.

בשיחה עם עיתונאים הסביר נציג המטה הצבאי של נאט"ו כי חשדנות כלפי הברית יוצרת בעיה של אמון. בתשובה לשאלת עיתונאי לובי אם נאט"ו, שמעורבותה במבצע נגד משטרו של קדאפי היתה חיונית להפלתו, תעניק סיוע בטחוני ללוב בהנהגת השלטון החדש, אמר הקצין כי הברית אינה מעוניינת לכפות עצמה על מדינה כלשהי.

עבדאללה, מלך סעודיהצילום: אי–פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הידיעות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

על חתירתה של איראן לנשק גרעיני אמר פקיד בכיר אחר במטה נאט"ו כי המועמדת הראשונה ללכת בעקבות איראן לא תהיה בהכרח טורקיה, הנמצאת תחת "המטריה הגרעינית" של נאט"ו (אף שהנשק הגרעיני עצמו הוא אמריקאי או בריטי בלבד). ההערכה בברית היא שסעודיה תמהר להגיב על התגרענות איראנית בצעד דומה, שלקראתו הוכנה תשתית אזרחית הניתנת להסבה לפעילות צבאית. נאט"ו אינה מובילה בסוגיה האיראנית, הוסיף הפקיד, כדי שלא להיחשד בתכנון פעולה צבאית נגד איראן.

בתגובה לטענת עיתונאי ערבי כי על המתנגדים להתגרענות איראן לפעול גם נגד נשק גרעיני בידי ישראל, אמר הפקיד כי שני המקרים אינם זהים. ישראל אינה שואפת להגמוניה אזורית, ושכנותיה אינן חוששות שתפעיל נגדן את הנשק הגרעיני שהן מאמינות שנמצא בידיה. כדי לפתור את הבעיה הצבאית במזרח התיכון יש לפתור תחילה את הבעיה המדינית, הוסיף הפקיד, אך התקוות שהתעוררו בשנות ה-90 לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי נכזבו. המצב מדכדך, סיכם, וגם כשיושג פתרון, תדרוש ישראל ערבויות להגנתה בתמורה לוויתור על נשק גרעיני.

בתוך כך, שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ערכה אתמול פגישה עם נציגי האופוזיציה הסורית, בה אמרה לנציגים שהיא מעוניינת לשמוע על תכניותיהם לכינון משטר דמוקרטי בסוריה. עדיין לא מדובר בהכרה אמריקאית רשמית באופוזיציה, אך הפגישה היא רמז כי ארה"ב שוקלת הכרה כזו.

במקביל, החליטה אתמול וושינגטון להחזיר את השגריר שלה לדמשק. השגריר, רוברט פורד, נטש את המדינה באוקטובר לאחר שנשקפה סכנה לחייו.

לצד ההתפתחויות המדיניות נמשכת האלימות בסוריה, וארגוני זכויות אדם מדווחים כי כ-50 בני אדם נהרגו ביומיים האחרונים בחומס. ארגון זכויות אדם סורי טוען שמדובר בטבח הנרחב ביותר מאז תחילת דיכוי המחאה נגד המשטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ