אובמה מסרב להדיח את השגריר בבלגיה שמתח ביקורת על ישראל

אי-פי וגרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אי-פי וגרדיאן

נשיא ארה"ב ברק אובמה ויריביו הרפובליקאים מתעמתים על מדיניות ארה"ב כלפי ישראל. כל צד מנסה לגייס את תמיכת הבוחרים היהודים, שקולותיהם עשויים להיות חיוניים בבחירות שייערכו ב-2012. מיט רומני וניוט גינגריץ', השואפים לזכות במועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות, קוראים לנשיא לפטר את שגרירו בבלגיה, הווארד גוטמן, שאמר כי חלק מהאנטישמיות באירופה נובעת מהמתח בין ישראל לפלסטינים. רומני וגינגריץ' אומרים כי דברים אלה מטילים, ללא כל הצדקה, את האשמה על ישראל.

הבית הלבן, הטוען כי אובמה ביסס את תמיכתו בישראל, הגיב במהירות בהודעה המגנה את "האנטישמיות בכל צורותיה". משרד החוץ האמריקאי הודיע מצדו כי גוטמן ישאר בתפקידו.

הרפובליקאים גם מתחו ביקורת על דברי אובמה, שאמר בשבוע שעבר בכנס לגיוס תרומות, כי "הממשל הזה עשה למען ביטחונה של ישראל יותר מכל ממשל קודם". רומני אמר שאובמה "משליך שוב ושוב את ישראל אל מתחת לגלגלי האוטובוס", האשמה שהוועידה הרפובליקאית הלאומית חזרה עליה שלשום. בתגובה לכך, אמרה יו"ר הוועידה הדמוקרטית הלאומית, דבי ווסרמן-שולץ, כי דברי רומני "מסוכנים" והביעה ספקות לגבי מדיניותו.

הוויכוח יימשך גם היום, כשהמועמדים הרפובליקאים ישתתפו בוושינגטון בפורום של "הקואליציה הרפובליקאית היהודית" (RJC), שהודיע לאחרונה כי אחד המועמדים הרפובליקאים המובילים, רון פול, לא יורשה להופיע בפורום בגלל "עמדות מוטעות וקיצוניות" הקשורות לישראל. פול עורר תרעומת בקרב היהודים אחרי שתמך בהפסקת הסיוע האמריקאי לישראל, ואף הביע התנגדות לפעולה צבאית נגד תוכנית הגרעין האיראנית, בהזכירו את מתקן הנשק הגרעיני הישראלי, שקיומו לא אושר רשמית. בזמן הפורום הרפובליקאי, מנהיגים יהודים הוזמנו מחר לבית הלבן לתדרוך על ישראל ולמסיבת חנוכה, ובשבוע הבא ישא אובמה נאום בפני קהל של כ-6,000 משתתפים בכנס "האיחוד למען היהדות הרפורמית".

למרות שהיהודים הם רק 2% מכלל האוכלוסיה בארה"ב, הם מהווים חלק חשוב מבסיס המצביעים של אובמה והצבעתם עשויה להשפיע על התוצאות במדינות חשובות, כולל פלורידה, פנסילבניה ואוהיו. "מסע הבחירות הזה מתייחס ליהודים ברצינות רבה", אמר איירה ורמן, מנהל האגף היהודי במסע הבחירות של אובמה. "אני בטוח שזה יהיה המאמץ המקיף ביותר בהיסטוריה של מסעי הבחירות לנשיאות".

רון פולצילום: אי-פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ