אסד: "אני לא אחראי להרג. מי אמר שנהרגו 4,000? האו"ם לא אמין"

בראיון ראשון לרשת אמריקאית מאז פרוץ המחאה, סירב נשיא סוריה לקחת אחריות על הדיכוי האלים. "מרבית ההרוגים הם תומכי המשטר", חזר והדגיש. "אם ארגיש שאין לי תמיכה ציבורית - אעזוב את התפקיד", אמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים40
הארץ

בראיון מיוחד שהעניק נשיא סוריה בשאר אסד לברברה וולטרס ברשת אי-בי-סי, הראשון לרשת אמריקאית מאז פרוץ המחאה נגדו בחודש מארס, הכחיש אסד אחריות לאלימות במדינתו. במהלך הראיון חזר אסד על טענותיו המרכזיות, לפיהן הוא לא הורה על דיכוי אלים של המחאה במדינה, וכי רוב האנשים שנהרגו בעימותים הם חיילים ותומכי המשטר.

בתשובה לשאלתה של וולטרס, האם הוא מצטער על האלימות ששיתקה את מדינתו, וגרמה למותם של אלפים, אמר אסד כי הוא "עשה את המיטב על מנת להגן על האזרחים". לדבריו, "אתה לא יכול לחוש אשמה כשאתה עושה את מיטב יכולתך. אתה בוודאי חש צער על החיים שאבדו, אבל אתה לא מרגיש אשם אם לא הרגת אנשים, כך שאשמה היא לא העניין".

וולטרס עימתה את אסד עם הוכחות לעינויים ורצח של אזרחים, חלקם ילדים, ואמרה לו כי היא ראתה תמונות המוכיחות את המעשים. "אני לא מאמין לך", הוא הגיב. כשהציגה לפניו את נתוני , לפיו 4,000 אנשים נהרגו במדינה מאז תחילת ההתקוממויות, תגובתו היתה "מי אמר שהאו"ם הוא מוסד אמין?". וולטרס שאלה מדוע יש לסוריה שגריר באו"ם, ואסד ענה כי "זה משחק שאנחנו משחקים, זה לא אומר שאנחנו מאמינים בארגון הזה".

אסד הכחיש שהורה על דיכוי אלים של ההפגנות, והאשים באלימות פושעים, דתיים קיצונים, וטרוריסטים הקשורים לארגון אל-קאעדה. לדבריו, רוב הקורבנות הם תומכי ממשלה, ולא מפגינים אזרחים. בין המתים יש 1,100 חיילים ושוטרים, אמר.

אסד אמר כי דאגתו היחידה היא שחלק מהכוחות החמושים הלכו רחוק מדי, אולם לטענתו הם הוענשו על מעשיהם. "כל פעולה אכזרית בוצעה על ידי יחידים... יש הבדל בין מדיניות דיכוי, ובין מספר טעויות, שבוצעו על ידי קצינים יחידים", אמר.

"אבל אתה נותן את ההוראות", הקשתה עליו וולטרס. "אנחנו לא הורגים את אנשינו... שום מנהיג לא יורה על הרג אזרחיו, אלא אם הוא משוגע. לא היתה שום הוראה להרוג, או לפעול באכזריות", אמר.

לשאלת וולטרס האם יהיה טוב יותר לסוריה שלא תהיה יותר בשלטון? השיב אסד:  "כשארגיש שהציבור לא רוצה אותי ואין לי תמיכה ציבורית לא אהיה פה – חד משמעית. הפכתי לנשיא בגלל התמיכה הציבורית שקיבלתי. לעולם לא אתן הוראה להרוג, בטח לא את העם שבחר ותומך בי".

אסד הוסיף כי הוא לא מתכוון לעזוב את תפקידו לאור הסנקציות הבינלאומיות שנועדו להגביר את הלחץ עליו. "אנחנו תחת סנקציות מזה 30 או 35 שנים, זה לא משהו חדש. סוריה לא מבודדת, אנשים באים והולכים, יש מסחר".

הבחירות לנשיאות המדינה לא צפויות עד 2014, ואסד אומר שאין צורך להקדימן. "מעולם לא אמרנו שאנחנו מדינה דמוקרטית... אנחנו נעים אל עבר רפורמות, במיוחד בתשעת החודשים האחרונים. זה דבר שיקח הרבה זמן. צריך הרבה בגרות בשביל להיות מוכנים לדמוקרטיה", אמר. לוקח הרבה זמן, והרבה בגרות להיות מוכן לדמוקרטיה", אמר.

Read this article in English: 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ