היעדרות נשיא פקיסטאן מעוררת הערכות על הפיכה צבאית

הנשיא זרדארי שלקה בליבו, הואשם בנתינת מסמך לארה"ב בו נכתב שיש לרסן את הצבא בתמורה לתמיכה אמריקאית

סעיד שאה, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סעיד שאה, גרדיאן

איסלאמבאד. נשיא פקיסטאן, אסיף עלי זרדארי אושפז אתמול בדובאי לאחר שלקה בלבו. אשפוזו הגביר את ההערכות כי ייתכן שמצבו הבריאותי עשוי לשמש לו אמתלה להתפטר, בשל הלחץ הגובר המופעל עליו על ידי הצבא.

אחד מיועצי ממשלת פקיסטאן אמר שזרדארי "לקה בהתקף לב קל". לעומתו, דוברו הרשמי של זרדארי אמר כי "הנשיא נסע כדי לעבור בדיקות שגרתיות" בגין בעיות בלבו שמהן סבל גם לפני כן. בכירים במדינה טענו כי זרדארי ישוב לפקיסטאן בתוך ימים אחדים.

שמועות על הפיכה או התפטרות שנכפתה על זרדארי בידי הצבא פשטו בתקשורת ובאינטרנט, וגברו לאחר פרסום דו"ח ב-Foreign Policy Magazine, שבו נאמר כי זרדארי דיבר בצורה "מבולבלת ולא ברורה" ביום שני בלילה, בשיחת טלפון עם הנשיא אובמה.

בילוואל, בנו ויורשו של זרדארי, נפגש באיסלאמבאד עם ראש הממשלה יוסוף ראזה גילאני, ובכך הוסיף לסערה התקשורתית על שינויים קרובים. השמועות התעוררו על רקע המתיחות ביחסי ארה"ב-פקיסטאן, בעקבות הריגת החיילים הפקיסטאנים על ידי חיילי נאט"ו בשבוע שעבר.

"היה לו התקף לב קל ביום שלישי, ולכן טס לדובאי ושם קיבל טיפול", אמר מוסטפה חוחאר, יועץ הממשלה לזכויות האדם לסוכנות הידיעות הצרפתית. "מצב בריאותו טוב כעת. לא מדובר כלל בהתפטרות". בכירים בממשלה הוסיפו כי ייתכן שהשמועות על הנשיא הופצו על ידי יריביו הפוליטיים, כדי ליצור תנאים שיאפשרו להם להדיחו.

הצבא הפקיסטאני שלט במדינה בכמעט מחצית משנות קיומה, ומשך בחוטים בשאר הזמן, ולכן איום של הפיכה צבאית קיים בה תמיד. זרדארי מאוד לא פופולרי בקרב הצבא, שלפי הסברה אחראי לניסיונות להדיחו.

זרדארי נתון ללחצים בשל שערורייה בה הוא מואשם באחריות למסמך שניתן לצבא האמריקאי, בימים שלאחר הפשיטה על מעונו של אוסמה בן לאדן. במסמך, שנכתב בעילום שם, נכתבה הצעה לרסן את הצבא הפקיסטאני בתמורה לתמיכה אמריקאית. חוסיין חקאני, עוזרו הקרוב של זרדארי ושגרירו בארה"ב לשעבר, כבר נאלץ להתפטר בשל השערוריה וייתכן שיועמד למשפט באשמת בגידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ