מחקר אמריקאי: נשיאי ארה"ב חיים שנים ארוכות יותר

המחקר שפרסמה אוניברסיטת אילינוי מצא כי 23 מתוך 34 נשיאי ארה"ב שמתו מוות טבעי חיו יותר מתוחלת החיים הממוצעת של כלל הגברים שהיו בגילם

לורנס אלטמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לורנס אלטמן, ניו יורק טיימס

וושינגטון. סוף סוף כמה חדשות טובות לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה. למרות ההנחה המקובלת כי החיים בחדר הסגלגל מביאים להזדקנות מוקדמת ואף לקיצור תוחלת החיים, סטטיסטיקה חדשה מגלה כי מרבית נשיאי ארה"ב חיו שנים ארוכות יותר מאשר בני עמם באותה התקופה. מהמחקר עולה עוד כי כל הנשיאים שעודם בחיים עברו את תוחלת החיים הממוצעת או שהסבירות גבוהה כי יעשו זאת.

עורך המחקר, ד"ר ג'יי אולשנסקי, מומחה לתהליכי הזדקנות מאוניברסיטת אילינוי, מצא כי 23 מתוך 34 נשיאי ארה"ב שמתו מוות טבעי חיו יותר מתוחלת החיים הממוצעת של כלל הגברים שהיו בגילם, בשעה שהתמנו לתפקיד. "אנחנו לא מתים משיער אפור או מקמטים", אמר וסיפר כי החל להתעניין באריכות ימיהם של הנשיאים כששמע את הרחש התקשורתי על סימני ההזדקנות המזורזת של הנשיא אובמה, עת מלאו לו 50 באוגוסט האחרון. הפרשנים עסקו בצדעיו המאפירים, בקמטים המעמיקים סביב פיו ובעיגולים השחורים שמתחת לעיניו - כמעין תגלית על שאחד התפקידים טעוני הלחץ ביותר על פני כדור הארץ עשוי להביא לשחיקה. חלק מהפרשנים אף טענו כי כל שנה בתפקיד גורמת בפועל להזדקנות של שנתיים.

ואולם לאולשנסקי, עם ותק של 25 שנות מחקר בנושא תוחלת חיים, עלו ספקות רבים באשר לטענות אלו. אחד מהם נגע לכך שבתקופות עבר מעטים צלחו את תקופת הילדות הרת הסכנות כאשר ילדים מתו מקדחת ושאר המחלות בימים שטרם גילוי האנטיביוטיקה. עובדה נוספת שעוררה את ספקנותו נגעה למוצאם של מרבית הנשיאים, שנולדו למשפחות עשירות ולכן קיבלו את מיטב הטיפול הרפואי, דבר שמן הסתם שיפר את סיכוייהם.

אולשנסקי, המתמחה בביו-דמוגרפיה - חקר הגורמים המשפיעים על אורך החיים - לא פנה עם זאת לבדוק את הגורמים, או יותר נכון המחלות שמהן סבלו הנשיאים, שכן הדבר לא היה מאפשר לו להשוות את תוחלת חייהם עם הממוצע האמריקאי. לפיכך, הוא הסתמך על טבלאות תוחלת החיים של התקופות השונות, שאותן השווה עם שנת הולדתם של הנשיאים ושנת כניסתם לתפקיד, ובכך חישב את תוחלת החיים שהיתה צפויה להם ביום השבעתם לנשיאות. מנתוני המחקר, שהתפרסמו אתמול ב-Journal of the American Medical Association, הוצאו ארבעת הנשיאים שנרצחו בזמן כהונתם.

כדי לבדוק את הטענה שהנשיאים מזדקנים ב"קצב כפול", הפחית יומיים מחייהם על כל יום ששימשו בתפקיד. הוא השווה את גילם בעת מותם אל מול הערכת תוחלת החיים בגיל שבו הושבעו לנשיאות ומצא כי הגיל הממוצע של הנשיאים היה 73.0, רחוק מ-68.1 השנים שהיו צפויים לחיות אילו באמת היו מזדקנים בקצב כפול בזמן ששימשו נשיאים. בין הנשיאים האמריקאים היו כמה שחיו עד לגיל מופלג במיוחד. ארבעה עברו את גיל 90 - ג'רלד פורד שהלך לעולמו בגיל 93.5, רייגן בן 93.3 במותו, ג'ון אדמס בן 90.7 והרברט הובר בן 90.2.

זה לא אומר עם זאת כי הנשיאים לא היו מוטרדים מהזדקנותם והיו כאלה שצבעו את שערם למשל. ב-2009 גילה בכיר בחברת קליירול במכתב לניו יורק טיימס כי ננסי ורונלד רייגן הביאו לבית הלבן את הספר שלהם שהתמחה בצביעת שיער. לא ידוע אם שנות הלחץ בתפקיד הן אלו שהאיצו את הסימנים החיצוניים להזדקנות, אך יש לזכור כי נשיאי ארצות הברית לא נכנסו לתפקיד בגיל הנעורים - שערם גם כך היה אמור להאפיר וגם עור פניהם לא היה חסין מקמטים, בדיוק כמו יתר בני גילם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ