"ויקיליקס של אדם אחד": הבלוגר שהשמיע את קול האופוזיציה - ונעצר

אלכסיי נבאלני חשף פרטים אודות תעשיית הנפט הרוסית תוך שימוש במסמכים שפורסמו באתרי אינטרנט ממשלתיים

מרים אלדר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים אלדר, גרדיאן

מוסקווה. אלכסיי נבאלני משרטט חמישה מעגלים שחורים על לוח לבן. המעגלים מסמנים את השחקנים הראשיים בתעשיית הנפט הרוסית. הוא מותח קווים מחברים בין המעגלים ומסביר שזהו סיפורה של השחיתות הרוסית הקלאסית.

דברים כאלה אינם נעשים ברוסיה. לפחות לא בפומבי. לא במדינה שבה מספר מותחי הביקורת על המשטר שנעצרו, הוגלו או חוסלו, הוא מהגדולים ביותר. עורך הדין בן ה-35 בטוח בעצמו, חריף וללא ספק אמיץ, מקדיש את הקריירה שלו למרדף אחר רוסים "חסינים". כ"ויקיליקס" של אדם אחד, התמקד נבאלני בארבע השנים האחרונות בהפעלת החוק לצורך קבלת מידע מהתאגידים החשאיים שמנהלת המדינה ואשר מזינים את כלכלתה ומרפדים את כיסי בכיריה.

"אומרים שהשחיתות חלחלה לכל מקום, אבל מבחינתי מוזר שזה נאמר מבלי שייעשה משהו לסילוקם של האשמים", אמר נבאלני בראיון לגרדיאן בתחילת השנה, עשרה חודשים לפני שנעצר השבוע בהפגנות שפרצו בעקבות הטענות לזיופים בבחירות.

נבאלני משתמש בדרך כלל במסמכים שפורסמו באתרי האינטרנט הממשלתיים. ככל שהמוניטין שלו כחושף שחיתויות גדל, גדלה גם נגישותו לחומר. את עיקר המידע הוא מקבל ממאות הגולשים באתר "רוספיל", שסורקים מסמכים רשמיים גלויים בנושאי מכרזי ממשלה, הקרקע הפורייה ביותר לשחיתות.

בראיון ההוא, הבהיר נבלאני שלא יהיה שינוי כל עוד ולדימיר פוטין שולט ברוסיה, אך בסופו של דבר, הצדק ייעשה. "הם לא יוותרו על מיליארדי דולרים. במוקדם או במאוחר משהו יקרה והמסמכים שאספנו ישמשו כדי להכניס את כולם לכלא", אמר.

עוד לפני הבחירות, הוגשו נגד נבאלני תלונות, לאחר שהגדיר את מפלגת השלטון רוסיה המאוחדת "מפלגה של שקרנים וגנבים". אחדים מחברי המפלגה הודיעו שבכוונתם להגיש נגדו תביעה משפטית.

לפי הב-בי-סי, נבאלני הוא הישות האופוזיציונית המשמעותית היחידה שקמה ברוסיה בחמש השנים האחרונות. לדעת רשת השידור הבריטית, הפופולריות הרבה של הבלוגר היא תוצאה כמעט בלעדית של נטישתו את הפעילות הפוליטית והתמקדותו בחשיפת שחיתויות.

לדברי אלכסיי ונדיקטוב מרדיו אקו מוסקווי ואחד הפרשנים הידועים בתחום הפוליטיקה הרוסית, מעצרו היה שגיאה פוליטית של השלטונות. באתר האינטרנט של אקו טען ונדיקטוב שהמעצר עשוי להפוך את נבאלני מ"מנהיג מקוון" למנהיג ממשי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ