רפורמה בסינגפור: במקום מבחני ניקיון ושפה לעובדים זרים - קורסים להתמודדות עם לחץ

קייט הודאל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייט הודאל, גרדיאן

לא קל לצבא עוזרות הבית של סינגפור. מצפים מהן לבשל למעבידיהן ולנקות את בתיהם בכל רגע נתון, ובנוסף לכך גם לעבור מבחן המוכיח שהן דוברות אנגלית.

אך כל זה עומד להשתנות. בחינת החובה לעוזרות בית, שמבצעת המדינה מ-2005, תבוטל החל מיוני 2012 ותוחלף ב"תוכנית התאקלמות". תוכנית זו תכלול קורסים להתמודדות עם לחצים, מודעות לבטיחות והסתגלות לחיים ולעבודה בחו"ל ולא תציע שיעורים באנגלית או בבישול וניקיון.

אחת משש משפחות בסינגפור שוכרת עוזרת בית ועד כה היתה זאת האנגלית שאיחדה בין עובדות למעבידים. רוב עוזרות הבית בסינגפור מגיעות משכנותיה העניות, במיוחד אינדונזיה, הפיליפינים, מלזיה, סרי לנקה ובורמה.

הבחינה לעוזרות, שהחלו לערוך במדינה ב-2005, נועדה כדי לשפר את מאגר עובדי משק הבית המגיעים לסינגפור. פעמים רבות היא הוזכרה כמקור ללחץ לעובדים החדשים, שרבים מהם כבר שילמו דמי גיוס גבוהים מאוד לסוכנויות בארצות מולדתם כדי לזכות באפשרות לחיים חדשים.

כ-80 עוזרי ועוזרות בית נבחנים מדי יום ושיעור הכישלונות בבחינה אינו נמוך. עוזרת בית אינדונזית התאבדה בשנה שעברה לאחר שנכשלה במבחן שלוש פעמים - מספר הפעמים המרבי שניתן להיבחן.

טאן צ'אנג-ג'ין מהמשרד לכוח אדם של סינגפור אמר כי החוק החדש מספק סביבה פחות מלחיצה לעובדי משק הבית, שארבעה מתוך חמישה מהם מתקשים לפי ההערכות להסתגל לחיים בסינגפור. "אמנם התחילו לערוך את מבחן הכניסה מכוונות טובות, אך הוא אינו מבטיח איכות ואינו מבטיח שהעובדים מבינים אנגלית", אמר טאן. "הוא הרחיק עוזרי בית טובים מלעבוד כאן ואילו אחרים בזבזו זמן הסתגלות יקר כדי ללמוד אנגלית".

מעסיקים וסוכנויות כוח אדם מקומיות בירכו על החדשות, והתאחדות חברות התעסוקה בסינגפור מצפות כי הן יעלו את מספר עובדי משק הבית המבקשים לעבוד במדינה ב-25%. כ-3,000 עובדי משק בית מגיעים לסינגפור מדי חודש.

אולם יש החוששים כי החוק החדש יעורר דווקא בעיות גדולות יותר. ריקהה דיאה פיטלוקה מהוועדה בבית הנבחרים האינדונזי, המפקחת על עובדים מחו"ל, טוענת כי אי ידיעת השפה האנגלית עמדה בבסיסם של כ-92% מהוויכוחים בין מעבידים לעובדים בחודשים ינואר עד יולי. "תנאי קבלה רופפים רק יגרמו לבעיות משום שכישורי שפה דלים עלולים לגרום לתקשורת גרועה בין מעבידים לעובדים", אמרה.

תגובות