ברברה וולטרס על הראיון עם אסד: הוא נראה מנותק

העיתונאית מספרת על החששות שהתפוגגו עם הגעתה לדמשק. הנשיא, ש"היה מאוד מרוצה מהראיון", ביקש במיוחד שהיא תראיין אותו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ברברה וולטרס היתה לעיתונאית המערבית הראשונה שראיינה את נשיא סוריה בשאר אסד מאז החלו ההתקוממויות בחודש במארס. כעת היא מספרת על ביקורה בסוריה, המפגש עם הנשיא, ועל ההכנות והדאגות שקדמו לראיון, ששודר אתמול (רביעי).

לדבריה, הנשיא, שטען בראיון כי מעולם לא הורה על דיכוי אלים של אזרחים במדינתו, וכי נתוני האו"ם על מימדי ההרג בסוריה אינם נכונים, "מנותק" ממה שמתרחש במדינה. "אסד היה מאוד מרוצה מהראיון", מספר וולטרס. "הוא אוהב עימותים ושאלות קשות. כשהמצלמות כבו, הוא חייך. אבל אני לא יודעת אם הראיון באמת הועיל לו".

וולטרס סיפרה כי היא חששה מהנסיעה לסוריה, משום שהממשל האמריקאי הזהיר אותה שלא לעזוב את חדר בית המלון. בנוסף, חברת תעופה ירדנית איתה אמורה היתה לטוס בחלק האחרון של ביקורה עיכבה את הטיסה, על מנת שהטייס לא יצטרך להעביר לילה בסוריה.

ברברה וולטרס צילום: אי–פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הידיעות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

לדבריה, החששות התפוגגו כשהגיעה משדה התעופה לדמשק. על אף אזהרת הממשלה, היא הסתובבה בכמה שווקים בעיר ודיברה עם התושבים, למרות שהייתה מלווה כל הזמן בנציג ממשלה.

אסד ביקש במיוחד שוולטרס תהיה זו שתראיין אותו. "אני לא יודעת למה הוא ביקש דווקא אותי", אמרה. "אני רק יכולה לומר שכבר נפגשתי איתו פעמיים בעבר". לדבריה, בגלל אותן פגישות קודמות, אחת נערכה בנוכחות אישתו של אסד ולבקשתה, היא לא חששה מהמפגש עם הנשיא.

לפי שלוש שנים נסעה וולטרס לסוריה, בתקווה לראיין את אסד, אולם הראיון לא יצא לפועל. היא סיפרה כי גם הפעם חששה שהראיון לא יתקיים, משום שאסד ביטל פגישה איתה שבועיים קודם לכן, ככל הנראה משום שהיתה אמורה להתקיים בסמוך לגינוי הליגה הערבית את סוריה. אולם אז הגיעה ההודעה שאסד מוכן לדבר.

אנשיו של אסד דרשו שמצלמות ממשלתיות יתעדו את הראיון, אולם רשת אי-בי-סי סרבה. שניים מעוזריו ביקשו לצפות בקלטת לאחר הראיון, אולם גם לכך הרשת לא הסכימה. לדברי וולטרס, כנראה שעוזריו של אסד רצו שדמותו תהיה יותר מוכרת במערב, ושיהיה ברור שהוא "לא איש מטורף כמו קדאפי", אמר. "אני לא באמת יודעת מדוע הוא בחר להתראיין דווקא עכשיו", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ