לחץ הדם הגבוה של הצבא המצרי

עוד משבר פוליטי, הפעם עקב הצהרת המועצה הצבאית לפיה "הבחירות לא מייצגות את העם". האחים המוסלמים כבר נעדרו מישיבה על החוקה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הגנרל מוחתאר אל-מולא, שמשמש לאחרונה כדובר, פעיל במיוחד, של המועצה הצבאית העליונה שמנהלת את ענייניה של מצרים, הצליח אתמול (רביעי) ליצור משבר פוליטי חדש. הראיון שהעניק לשמונה כתבים זרים גרם לכך שנציגי האחים המוסלמים החליטו להיעדר היום מן הישיבה שבה נדון הרכבה של המועצה המייעצת, שאמורה לקבוע בין היתר את הרכב הוועדה שתנסח את החוקה המצרית.

מה שהכעיס את האחים המוסלמים היא קביעתו של אל-מולא לפיה "הפרלמנט שייבחר לא ייצג את כל חלקי האוכלוסיה בעוד שהחוקה מיושמת על כל האוכלוסיה", ולכן הפרלמנט לא יוכל לנסח באופן בלעדי את החוקה. אם העיתונאים "לא הבינו" כראוי את דברי הגנרל או ש"דבריו הוצאו מהקשרם", על כך עוד נשמע בוודאי בהמשך היום, אבל בעניין אחד אין ספק: הצבא אינו מתכוון למשוך ידו מפיקוח - גם אם לא ישיר - על ניסוח החוקה החדשה שניסוחה יחל לאחר הבחירות לפרלמנט, וכי הצבא ישמור על מעמדו כגוף שאינו עומד לביקורת אזרחית.

עקרונות אלה, שפורסמו לפני מספר שבועות במסמך שפרסם סגן ראש הממשלה, כבר חוללו הפגנות אדירות בכיכר תחריר ובערים אחרות שאותן יזמו האחים המוסלמים, וגרמו להריגתם של כ-35 אזרחים בידי כוחות הביטחון. כתוצאה מהן פוזרה ממשלתו של עיסאם שראף ובמקומו מונה כמאל אל-גנזורי לתפקיד ראש הממשלה. המועצה הצבאית, שהעניקה לאל-גנזורי סמכויות יתר, עסוקה עכשיו בעיקר במאמץ להכיל את תוצאות הסבב הראשון של הבחירות לפרלמנט שבו זכו האחים ברוב גדול, ולכונן גוף חדש שידאג לכך שהחוקה החדשה לא תנוסח באופן בלעדי על ידי פרלמנט שבו יהיה רוב לאחים המוסלמים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

חיילים מצרים מאבטחים ברחובות קהיר. המועצה מתעקשת להמשיך להשפיע על חיי האזרחיםצילום: רויטרס

בשבוע הבא יחל הסיבוב השני של הבחירות בו יבחרו כ-18 מיליון בעלי זכות בחירה ובחודש הבא יתקיים הסבב השלישי והאחרון שלקראתו מנסות המפלגות החילוניות לאחד שורות כדי לזכות בנתח גדול יותר ממושבי הפרלמנט.

הצבא, שאינו סומך על הצלחת החילונים, ואף ביקר את תנועות המחאה על הפיצול בשורותיהן שהעניק לאחים המוסלמים את הצלחתם, מקים בימים אלה מועצה מייעצת שבה הוא מבקש לשתף את כל התנועות והמפלגות שתפקידה יהיה לייעץ למועצה הצבאית כיצד לנהל את ענייני המדינה בתקופת המעבר עד שייבחר נשיא בחודש יוני, ובין היתר היא תהיה זאת אשר תסנן את שמות חברי ועדת ניסוח החוקה. המטרה היא למנוע מצב שבו הפרלמנט החדש יבחר בעצמו את חברי ועדת ניסוח החוקה על ידי יצירת "גוף מסנן" מייצג אשר יסיר מעל הצבא את הדימוי לפיו הוא זה אשר ינסח ישירות את החוקה. גוף זה, שבו חברים פעילים בולטים בתנועות המחאה, אינטלקטואלים, מנהיגי מפלגות ואנשי ציבור אחרים, מעורר מטבע הדברים את חשדם של האחים המוסלמים אשר תובעים שהפרלמנט יהיה האחראי על ניסוח החוקה.

זהו שדה הקרב הפוליטי הבא שבו יתגוששו התנועות החילוניות והתנועות האסלאמיות ואין כל ערובה לכך שהצבא יוכל - או ירצה - להיות הפוסק במערכה הזאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ