סרקוזי: פירוקו של האיחוד האירופי קרוב מתמיד

מנהיגי האיחוד האירופי התכנסו לדון בתוכנית סרקוזי ומרקל לשינוי אמנת האיחוד; נציבות האיחוד תוכל להעניש מעתה מדינות שייקלעו לגירעונות מוגזמים

דנה הרמן
נמרוד הלפרן וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
נמרוד הלפרן וגרדיאן

מנהיגי 27 מדינות האיחוד האירופי התכנסו ביום חמישי לפסגה מכרעת בעיר בריסל בבלגיה כאשר על סדר היום מונחת תוכנית שהציגו נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אשר תכניס שינויים באמנת האיחוד האירופי כדי להדק את המשמעת התקציבית של המדינות החברות באיחוד.

"סכנת ההתפוררות מעולם לא היתה גדולה יותר", אמר מוקדם יותר אתמול סרקוזי בכינוס למנהיגים האירופים מהמרכז-ימין של המפה הפוליטית במרסיי. "מעולם לא היתה אירופה נחוצה כל כך. מעולם היא לא היתה בסכנה גדולה כל כך", המשיך סרקוזי והדגיש כי למדינות גוש האירו יש עדיין ארכה של כמה שבועות, שבהם יוכלו להחליט על דרכי פעולתן אך הזמן פועל נגדן. "אירופה עומדת בפני מצב מסוכן בצורה קיצונית", הדגיש.

מרקל: "פתרון המשבר ייקח שנים"

גם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נאמה בכנס. "נמצא פתרונות טובים למשבר ונלך צעד אחד קדימה כדי להתגבר עליו", אמרה. "אבל לא נצליח לפתור אותו במכה אחת, זו עבודה קשה שתימשך שנים". מרקל גם הודתה כי "אנשים כבר לא מאמינים לנו כי בעבר לא עמדנו במלתנו".

"כיצד להיחלץ מזה? אנחנו מוכרחים לשנות את אירופה. אנחנו מוכרחים לחשוב על אירופה. אם לא יהיה לנו האומץ לזה, אותן סיבות יגרמו לאותו אפקט. אם לא יהיה לנו האומץ לעשות את זה, העמים יתקוממו נגדנו", הוסיף ואמר סרקוזי.

במכתב משותף לנשיא מועצת אירופה הרמן ון רומפוי, כתבו סרקוזי ומרקל כי "אנחנו משוכנעים שעלינו לפעול ללא דיחוי". ון רומפוי כבר הציע תוכנית שלפיה האמנות רק יתוקנו כדי שיהיה קל יותר לקבל את אישור המדינות. לדבריו, הדבר יחיש את יישום הרפורמות וימנע סיבוכים פוליטיים פוטנציאליים.

בהתאם להצעתם של סרקוזי ומרקל, הנציבות האירופית תשכתב את האמנות ומעתה ואילך תהיה לה הסמכות להעניש מדינות שייקלעו לגירעונות תקציביים מוגזמים. במקביל, כל מדינות גוש האירו יתקנו את החוקים שלהן כדי שיהיו להן תקציבים מאוזנים. יתרה מזו, התנאי העיקרי בתוכניתם של סרקוזי ומרקל הוא שבכל תוכניות החילוץ העתידיות לא יידרשו משקיעים פרטיים לספוג חלק מהעלויות, כפי שקרה במקרה של יוון.

קמרון תחת לחץ, בריטניה מבודדת

רבות מהמדינות באיחוד האירופי, שאינן חברות בגוש האירו, ובראשן בריטניה, אינן נלהבות מהתוכנית. הן הביעו חששות שיהיו מבודדות אם מדינות גוש האירו יחליטו לבדן לעבור לאמנה חדשה.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר לפני ועידת הפסגה כי ישאף להשיג ביטחונות למגזר הפיננסי החזק של לונדון. לדבריו, המס על עסקות פיננסיות, שגרמניה וצרפת הציעו שיאומץ על ידי מדינות גוש האירו בנוסף למסי תאגידים משותפים, יצליח רק אם יתקבל בכל העולם. קמרון רמז שהוא מוכן לחסום כל אמנה חדשה שתוצע לאיחוד האירופי אם היא לא תגן על האינטרסים הבריטיים.

יו"ר מפלגת הלייבור, אד מיליבנד, שמתח ביקורת על טיפולו של קמרון במאבק בתוך האיחוד האירופי, אמר שבריטניה "נשארה בשוליים" של הדיון האירופי וכי לקמרון נותר כעת רק "לפכור את ידיו".

קמרון הגיע אמש לוועידה בבריסל על רקע הלחצים המופעלים בעניין מצבה של בריטניה ובדידותה הגוברת באיחוד. חברי פרלמנט מהמפלגה השמרנית נועדו ביום רביעי בלילה כדי לדון בדרכי פעולה, לאחר שהשר לצפון אירלנד, אוון פאטרסון, המתנגד להצטרפות לאיחוד, הביך את ראש הממשלה בהכרזתו שיש לערוך משאל עם שבו יתבקש העם הבריטי לאשר את השינויים באמנת ליסבון. דברי פאטרסון מנוגדים לחוק שלפיו משאל עם ייערך רק במקרה שמבריטניה יינטלו סמכויות חשובות ויועברו לאיחוד האירופי. בבריסל בכירים בנציבות האירופית ובנציגויות המדינות החברות באיחוד האירופי מתארים את השיטות והמטרות של קמרון "דוחות" ו"מפלגות". בכיר גרמני הזהיר שהשתדלות קמרון לפטור את ה"סיטי" של לונדון מההגבלות הפיסקליות עלולה לעודד מדינות אחרות להציג את דרישותיהן, ובכך לסכל את הניסיונות לשכתב את אמנת ליסבון.

"לאחר סדרה של פסגות ‘מכריעות', יהיה נחמד אם הפעם זו באמת תהיה פסגה ‘מכריעה'", אמר אתמול הכלכלן הראשי באירופה של חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P), ז'אן מישל סיקס, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "הבנק המרכזי של אירופה הוא היחיד שיש לו כוח האש הנדרש. הוא היחיד שיש לו גם ארטילריה וגם חיל אוויר".

הבנק המרכזי ממשיך להפחית את הריבית

עם זאת, נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מריו דראגי - שבו תלו רבים תקוות כי ירחיב את היקף תוכנית הבנק לרכישת האג"ח הממשלתיות, בניסיון לסייע למדינות גוש האירו הכורעות תחת נטל חובות כבד - צינן ביום חמישי את התקווה כאשר הכריז כי אמנת האיחוד האירופי אוסרת על הבנק המרכזי לבצע "מימון מוניטרי". במסיבת עיתונאים בפרנקפורט הסביר דראגי כי תפקידו של הבנק המרכזי כמוסד מגביל את אפשרותו לפעול באופן חופשי, וכי הופתע מהפרשנות שניתנה לדבריו בשבוע שעבר, שלפיה אם יצליחו מנהיגי אירופה לגבש הסכם תקציבי אמין, עשוי הבנק המרכזי של אירופה לנקוט צעדים נוספים, ובהם להרחיב את היקף רכישות האג"ח הממשלתיות.

אתמול, לאחר פתיחת מסחר חיובית, עברו בורסות אירופה לירידות שערים בעקבות הורדת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה (ECB). בשוקי האג"ח הממשלתיות באירופה נרשמו עליות חדות. הבנק המרכזי של אירופה הוריד היום את הריבית, זה החודש השני ברציפות, על רקע החרפת משבר החוב והחששות ממיתון. הבנק הוריד את הריבית ב-0.25% ל-1% בהתאם לתחזיות אנליסטים. בחודש שעבר הורדה הריבית ב-0.25% מ-1.5%.

סרקוזי בכינוס במרסיי, אתמול. "אם לא יהיה לנו את האומץ, העמים יתקוממו נגדנו"צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ