סוכן FBI לשעבר שנחטף באיראן: "עזרו לי"

בקלטת שקטעים ממנה פורסמו אומר הסוכן האמריקאי שנעלם ב-2007: "אנא, עזרו לי להגיע הביתה". זהו סימן החיים הראשון ממנו מאז שנחטף

בארי מאייר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בארי מאייר, ניו יורק טיימס

התעלומה סביב היעלמותו, לפני כמעט חמש שנים, של מי שהיה סוכן FBI באיראן עלתה שוב לכותרות עם פרסומו של סרט וידאו המציג אותו חטוף, ובחיים.

בסרטון נראה הסוכן לשעבר, רוברט א. לוינסון, ישוב בתא כלא ארעי, נראה רזה וחיוור ולבוש בחולצה מהוהה. לוינסון, שעבד כחוקר פרטי לאחר שפרש מה-FBI, נעלם בשנת 2007 כשהיה באי קיש שבמפרץ הפרסי.

בקלטת שקיבלה משפחתו בחודש נובמבר 2010, אומר לוינסון שהוחזק בשבי שלוש שנים וחצי אך הוא אינו מזהה את שוביו. מדובר בסימן החיים הראשון והאחרון ממנו מאז שנחטף.

"אני זקוק לעזרת ממשלת ארה"ב, שתיענה לבקשות הקבוצה שמחזיקה בי", אמר בעוד מוסיקה ערבית נשמעת ברקע. "אנא, עזרו לי להגיע הביתה. 33 שנים בשירות המדינה נותנות לי איזשהן זכויות".

תצלום מתוך הסרטון בו מופיע רוברט לוינסוןצילום: אי–פי

התמונות מהסרטון הן חלק מהחומרים שצפויים להתפרסם היום באתר האינטרנט שבו תובעים אשתו כריסטין ואחד משבעת ילדיו את שחרורו. החלטת הגורמים הפדרליים לפרסם את הקלטת כשנה לאחר שנשלחה למשפחה בדוא"ל מצביעה על התקדמות מעטה בחקירת המקרה.

בסרטון שפורסם באתר, האישה קריסטין והבן דיוויד אינם מזכירים את ממשלת איראן, ובמקום זאת פונים במישרין לחוטפים ומפצירים בהם לשחרר את יקירם. "קיבלנו את הודעותיכם", אומר הבן. "אנא מסרו לנו את דרישותיכם כדי שנוכל לעבוד יחד על מנת להחזיר את אבא שלי הביתה".

לוינסון היה בן 59 כאשר נעלם באי קיש, אליו הגיע כדי להיפגש עם אמריקאי הידוע בשם דאוד סלאח א-דין. סלאח א-דין נמלט לאיראן בשנת 1980 לאחר שהתנקש בעוזר לשעבר לשאח הפרסי מחוץ לביתו ליד וושינגטון. הן משפחתו של לוינסון והן גורמים אמריקאיים רשמיים אמרו שהוא הגיע לאיראן על מנת לחקור הברחת סיגריות עבור לקוח פרטי.

גורמים רשמיים באיראן שבו והכחישו כי הם יודעים על נסיבות היעלמותו של לוינסון. מנגד, נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד הסכים בביקורו בניו יורק לסייע בחקר המקרה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ