הפיצוץ באיראן: מתקן הגרעין לא נפגע, אך בונקר אחסון תת-קרקעי נמחק

תצלומי לוויין חדשים סותרים דיווח בטיימס לפיו מתקן האורניום נפגע. ואולם 5 מבנים ובונקר אחסון נמחקו ובמקום סימנים המעידים על הסתרה כמו אחרי הפצצת הכור הסורי

אבי שרף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי שרף

תעלומת הפיצוץ המסתורי באיספהאן לפני שבועיים נמשכת. מכון מחקר אמריקאי טוען כי על סמך תצלומי לוויין עדכניים שברשותו, המתקן להמרת אורניום בעיר לא נפגע – בניגוד לדיווח לפני שבוע וחצי בטיימס הבריטי.

עם זאת, אתר סמוך – במרחק 400 מטר – נמחק מעל פני האדמה. על פי המכון למדע וביטחון בינלאומי, בראשות פקח בכיר לשעבר בסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית דייוויד אולברייט, מדובר באתר אחסון תת קרקעי הכולל 5 מבנים, שהיה קיים במקום כמעט 15 שנה, ואשר עדיין עמד על תילו בצילום האחרון שנעשה מעל האתר לפני שלושה חודשים.

בצילומים מהשבוע ניתן לראות כי כל המבנים במקום נהרסו. כמו כן ניתן לזהות מספר רב של כלים הנדסיים כבדים ועדות לפעילות דחפורים. מכון המחקר לא קובע בוודאות אם האתר נהרס בפיצוץ המדובר, או שמא נמחק באופן יזום - אולם צירוף הזמנים מעורר תהיות.

אתר האחסון באיספהאן. 5 בניינים ורמפה תת-קרקעית. אוגוסט 2011צילום: DigitalGlobe, ISIS

גם לאחר הפצצת הכור בדיר א-זור בסוריה, בספטמבר 2007, זיהו צילומי לוויין כי סוריה עסקה בהשטחת הקרקע והעלמת העדויות לפעילות הגרעינית במקום. פקחי האו"ם ביקשו להגיע ליטול דגימות מן הקרקע, אולם משטר אסד סרב.

המתקן אחרי. הבניינים נמחקו, כלים הנדסיים כבדים ועדות לדחפורים. דצמבר 2011צילום: DigitalGlobe, ISIS

כאמור, הטיימס טען לפני שבוע וחצי – על סמך צילומי לוויין שהגיעו לידיו וגורמים מודיעניים ישראלים – כי המתקן להמרת אורניום באיספהאן הוא שנפגע בפיצוץ שארע יומיים קודם לכן. "אין ספק שהפיצוץ פגע במתקנים הגרעיניים וכי לא מדובר בתאונה", נאמר בכתבה, ונטען כי בצילומי הלוויין נראה בבירור עשן מיתמר והרס באזור המתקן. "הפיצוץ גרם לפגיעה במיוחד בחלקים שעל פי ההערכה משמשים לאחסון של חומרי גלם", אמר לטיימס מקור ישראלי. סוג החומרים לא נמסר.

האתר באיספהאן הינו מתקן מרכזי בתוכנית הגרעין - המעבד באמצעים כימיים אורניום אבקתי במצב של "עוגה צהובה" וממיר אותו לאורניום גזי שמועבר לאחר מכן להעשרה בסרכזות (צנטריפוגות) במתקן בנתאנז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ