אליסה שמיר

יממה לפני ההפגנה התמלאו בלוגים באינטרנט בשלל הוראות מה לעשות "במידה ש": במידה שעוצרים אותך, מכים אותך, אם עוצרים מישהו לידך, אם ישתמשו נגד המפגינים בזרנוקי מים כשבחוץ אפס מעלות. בנוסף לכך, ההנחיות היו מורכבות למדי: לבוא בלבוש חם ונוח, תעודה מזהה, טלפון נייד ומטען, להחביא שטרות כסף בכיסים שונים, להודיע לחברים לאן אני הולכת ומתי אני מתכוונת לחזור. בעודי מתארגנת ליציאה נזכרתי בהפגנת המיליון בתל אביב, שלפניה המליצו לי רק לקחת בקבוק מים. והטלוויזיה? היא המשיכה לחגוג את הנצחון ההוגן של מפלגת "רוסיה המאוחדת" של פוטין מבלי להזכיר במילה שיש כמה לא מרוצים שמתכוונים לצאת לרחובות.

למרות ההתעלמות הגורפת בדיווחים, ניסה השלטון, בשיטות שלו, להקטין את מספר המפגינים הצפוי. כך למשל הרופא הראשי האחראי על בריאות הציבור ברוסיה התראיין והסביר שנוכחות במקומות התקהלות מגדילה את הסיכוי לחלות בשפעת. סגנית ראש העיר מוסקווה, לודמילה שבצוב, פרסמה שמונה הודעות בטוויטר על כך ש"היא מצפה מעובדי המנגנונים של העיר להגיע לעבודה בשבת כי כדאי להעביר הילוך לקראת השנה החדשה". בכל בתי הספר במוסקווה, לכל התלמידים, נקבע בשעת ההפגנה מבחן פתע בשפה הרוסית, אף על פי שבשבת אין כלל לימודים. סטודנטים סיפרו שקיבלו הוראה לכתוב עבודות לא מתוכננות בסוף השבוע.

במקביל לניסיונות היצירתיים של השלטון למנוע את הגעת המפגינים, חגגו האינטרנט וכלי התקשורת של האופוזיציה לקראת ההפגנה הגדולה. פורסמו מאמרים של אנשי תרבות, עיתונאים בכירים, מובילי דעת קהל שקראו לצאת לרחובות. בעמוד ההפגנה בפייסבוק נרשמו יותר משלושים אלף איש. אבל גם לשם, לאותה פיסת האדמה החופשית שלנו התחילו לזלוג קולות אחרים. אנשים "זהירים" התחילו לכתוב שלמרות שלא מסכימים עם תוצאות הבחירות ממש לא כדאי ללכת להפגנה. כי ממש קר שם בחוץ. כי נחטוף מכות וכי הקול שלנו והנוכחות שלנו לא משנה דבר. זה היה הקש ששבר את גב הגמל. החלטתי ללכת ויהי מה.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את הכתבות הטובות ביותר מהעולם ישירות אליכם

מפגינים נגד פוטין במוסקווה, אתמול. בפעם הראשונה הרגשנו שמציינים כאן את יום זכויות האדםצילום: אי-אף-פי

מקום ההפגנות הקבוע של האופוזיציה, כיכר "טריאומפלניה", מגודר זה חודשים. עיריית מוסקווה נקטה צעדי בטחון נוספים ובשישי החלה לבצע סביב הכיכר עבודות תשתית של מערכת הביוב. בלחץ של האופוזיציה הועברה ההפגנה לכיכר "בולוטניה", המקום שבתקופת הצארים הוציאו בו להורג את מתנגדי השלטון מול הקרמלין ועל גדול נהר מוסקווה. ברוסיה, כתמיד, לכל דבר יש משמעות, והמבין יבין.

אתמול, משעות הצהריים, הכל היה כבר ברור. במרחק של קילומטרים ראו אנשים הצועדים רק בכיוון אחד. שתי גדות הנהר וגשר לוז'קוב היו מלאי אדם עד אפס מקום. ופתאום שם, במקום שבו פעם הוציאו להורג על הבעת דעות, נוצרה אחווה: אחווה בין אנשים זרים לחלוטין. אחווה שלא רואים בעיר הצינית והקפואה הזו. אנשים דאגו לא רק איש לרעהו אלא גם לחיילים ולאנשי המשטרה שהקיפו אותם ועמדו, ממש כמותם שעות ארוכות בקור מקפיא.

הנואם הראשון, איליה פונומרוב, פעיל פוליטי מהשמאל וחבר מפלגת "רוסיה הצודקת" קרא לאחדות בין כל המפגינים והפלגים הפוליטיים במאבק להחזרת קולות הבוחרים מידי "מפלגת הנוכלים והגנבים", כך קוראים היום למפלגת "רוסיה המאוחדת". וזה היה המסר שיצא מכל הנואמים אחריו. בהפגנה שנמשכה כשעתיים דיברו הליברלים, הקומוניסטים, נציגי תנועות מרכז, והלאומנים וכולם דרשו דבר אחד, תחזירו לנו את הקול.

ואנשים החזיקו פרחים, ובנות מחייכות חילקו סרטים לבנים, וצעירים החזיקו שלטים מלאי רצון לשינוי. וכשחזרתי הביתה גיליתי שב-10 לדצמבר העולם מציין את יום זכויות האדם. ובפעם הראשונה הרגשתי שאנחנו מציינים אותו גם כן.

הכותבת היא עיתונאית ממוסקווה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ